85 78
  • Μανουέλ Ματζόνι
  • Λορέντζο Μπαλντίνι
  • Βόιτσεχ Λίσζκα

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, για 35 λεπτά είχε τον έλεγχο της κατάστασης, όμως δεν κατάφερε να κάνει το 2Χ2 στη φάση των ομίλων του BCL. Η Ένωση «κατέρρευσε» στο τέταρτο δεκάλεπτο, βλέποντας την ομάδα του Όντεντ Κάτας να ανεβάζει την απόδοσή της και χάρη σε Τζέι Κόβαν Μπράουν και Τζέιμς Φελντέν, αλλά και στην άμυνα του Λόκετ πάνω στον Λάνγκφορντ ήρθε η ήττα, η πρώτη της Ένωσης στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά το γεγονός πως ήταν άκρως αποτελεσματική έξω από τα 6,75 (16/28 τρίποντα) δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με την Χάποελ να ανατρέπει την κατάσταση στα τελευταία λεπτά, γυρίζοντας από το 70-76 με επί μέρους 15-2! Συν τοις άλλοις, η Ένωση «έχασε» τον Μάρκους Σλότερ με τραυματισμό, σε κρίσιμο σημείο του αγώνα, με την ομάδα του Ισραήλ να εκμεταλλεύεται την ατυχία της Ένωσης και να  την «χτυπάει» κοντά στο καλάθι.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Χάποελ ανέβηκε στο 2-0, με το πέρας 2 αγωνιστικών στο BCL, την ίδια στιγμή που η Ένωση υποχώρησε στο 1-1.

• 17

Ο Όντεντ Κάτας είδε την ΑΕΚ να πληγώνει την περιφερειακή άμυνα της ομάδας του. Η Ένωση έκανε μεγάλη ζημιά στους Ισραηλινούς από την περιφέρεια, όμως στο τέλος δεν κόστισε. Οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη.

• 22

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους παίκτες του να σκοράρουν κατά βούληση έξω από τα 6,75, στηρίχτηκε στην πολύ καλή εικόνα των Λάνγκφορντ-Σαντ Ρος, αλλά ο τραυματισμός του Σλότερ άλλαξε πλήρως τα πλάνα του και μαζί και την ισορροπία του παιχνιδιού της ΑΕΚ.

37'

Ο ΤαΣον Τόμας «χόρεψε» τον Δημήτρη Μαυροειδή και πέτυχε ένα πολύ όμορφο καλάθι, κερδίζοντας και το φάουλ από τον σέντερ της Ένωσης, στην καλύτερη φάση του αγώνα.

2’ 4 - 3
4’ 10 - 9
6’ 18 - 12
8’ 20 - 20
10’ 25 - 26
1η Περίοδος
Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και χάρη σε Γκίκα και Λάνγκφορντ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο ματς (10-11, 4'). Οι παίκτες του Κάτας είχαν υπομονή στην επίθεση και χάρη σε Μπρέιμοχ και Μπλατ δημιούργησαν διαφορά στο σκορ (18-12, 6'). Ένα προσωπικό 5-0 του Σαντ Ρος έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση βολής (18-17, 7'). Ο Λάνγκφορντ ήταν ζεστός στο ματς και έβαλε και πάλι την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (23-24, 9'). Ο Σαντ Ρος πλαισίωσε τον Αμερικανό και η ΑΕΚ έκλεισε με προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο, παρά το καλάθι του Κούπσας στην εκπνοή (25-26).
12’ 27 - 32
14’ 33 - 38
16’ 37 - 42
18’ 40 - 45
20’ 46 - 47
2η Περίοδος
Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ μπήκαν «καυτοί» στο ματς και η ΑΕΚ δημιούργησε διαφορά (25-32, 11'). Η Χάποελ αντέδρασε και χάρη στα τρίποντα των Μπράουν, Φελντέιν έφερε το παιχνίδι στα ίσια (33-33, 13'). Η Ένωση δεν ξέφυγε από το πλάνο της και χάρη σε Λάνγκφορντ, Ρέι πήρε και πάλι προβάδισμα (33-38, 14'). Τα τρίποντα έδιναν λύσεις σταθερά στην Ένωση, η οποία διατήρησε τον έλεγχο, χάρη στον Γκίκα (39-45, 17'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι. Μπράουν και Μπρέιμοχ σκόραραν και η ομάδα από την Ιερουσαλήμ μείωσε στον πόντο στο τέλος του πρώτου μέρους (46-47).
22’ 48 - 50
24’ 48 - 55
26’ 50 - 60
2θ’ 57 - 60
30’ 61 - 60
3η Περίοδος
Τα τρίποντα παρέμεναν η μεγάλη δύναμη της ΑΕΚ, η οποία διατήρησε τα ηνία, με τους Χρυσικόπουλο και Γκίκα μπροστάρηδες (48-53, 23'). Η Ένωση οδήγησε σε κακές επιλογές την Χάποελ και έχοντας υπομονή στην επίθεση κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά, με τον Σλότερ να φωνάζει παρών (48-57, 25'). Η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού και ο Λάνγκφορντ έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (50-60, 26'). Η Χάποελ ανέβασε την πίεση και σε συνδυασμό με την απουσία του Σλότερ από το παρκέ, η διαφορά μειώθηκε χάρη στον Ζάλμασον (57-60, 28'). Οι Ισραηλινοί δημιούργησαν φθορά στα ριμπάουντ, με τον Μπράουν να μειώνει στον πόντο (59-60, 29'). Το φινάλε του δεκαλέπτου έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο για την Ένωση, καθώς ο Ζάλμασον έβαλε μπροστά στο σκορ την Χάποελ, για το 61-60.
32’ 61 - 66
34’ 66 - 72
36’ 70 - 76
38’ 80 - 76
40’ 85 - 78
4η Περίοδος
Ο Κιθ Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (61-66, 32'). Ο Αμερικανός ήταν... in the zone και με την βοήθεια του Σαντ Ρος η Ένωση ανέβασε το προβάδισμά της (64-72, 33'). Ο Φελντέιν φώναξε παρών για την Χάποελ, μαζεύοντας τη διαφορά (69-72, 35'). Μπράουν και Φελντέιν πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η Χάποελ προσπέρασε ξανά (77-76, 37'). Ο Μπρέιμοχ με νέο τρίποντο έφερε την Χάποελ στο +4 (80-76, 38').Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, 1'22'' για το τέλος, όταν ο Μπράουν έγραψε το 83-77, με γκολ-φάουλ. Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την Χάποελ να φτάνει στη νίκη.

• 1

Η ευστοχία της ΑΕΚ στην περιφέρεια. Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ ήταν... καυτή μέσα στην Ιερουσαλήμ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μέτρησαν 9/12 σουτ τριών πόντων, κάτι το οποίο τους βοήθησε να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος.

• 2

Η αντίδραση της Χάποελ στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κιθ Λάνγκφορντ έγρραψε το 50-60 με τρίποντο στο 26' και από εκεί τα πάντα άλλαξαν. Η ομάδα του Ισραήλ με επί μέρους 11-0 ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό, σε συνδυασμό και με την απουσία του Σλότερ από το παρκέ, γυρίζοντας πλήρως το παιχνίδι.

• 3

Το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Χάποελ έβγαλε αντίδραση από το 70-76 και με επί μέρους 15-2 ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό και οδήγησε στην ήττα την Ένωση.

Η πτήση του Κέντρικ Ρέι είναι από μόνη της μια... ομορφιά! Η εικόνα το αποδεικνύει άλλωστε!

14
Τζέιμς Φελντέιν
Ηγέτης με τα όλα του για την Χάποελ. Ο Δομινικανός γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, όταν η μπάλα ζύγιζε... πολύ και οδήγησε την Χάποελ στη νίκη.

0
Κέντρικ Ρέι
Ο Αμερικανός είναι ποιοτικός γκαρντ και αυτό δεν αμφισβητείται. Στο Ισραήλ όμως ήταν φανερά εκτός ρυθμού και δεν βοήθησε σε κανένα σημείο την ομάδα του απέναντι στην Χάποελ. Δεν βρήκε ρυθμό επιθετικά και αυτό κόστισε στην ΑΕΚ.

69
Τζέι Κόβαν Μπράουν
Όποτε τον χρειάστηκε ο Όντεντ Κάτας φώναξε παρών. Ειδικά στα τελευταία λεπτά, όπου και ήταν ένας από τους παίκτες που βοήθησαν ώστε να έρθει η ανατροπή και η Χάποελ Ιερουσαλήμ να φτάσει στη νίκη.

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και επαφές στην Ιερουσαλήμ. Παρ' όλα αυτά, οι διαιτητές κράτησαν ισορροπίες και δεν καθόρισαν την έκβαση του αγώνα.