Το ματς από νωρίς προϊδέασε πως αναμένεται... δύσκολο, με το πρώτο σετ να είναι ιδιαίτερα αμφίρροπο. Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν όταν ο Πανναξιακός ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα με μπλοκ της Μητακίδου και επίθεση της Νικολογιάννη (10-9), με τη νεαρή ακραία να φτάνει τη διαφορά στους +2, μετά από μπλοκ σε πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου (12-10).

Με σύμμαχο το μπλοκ τους οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα (18-15), αλλά ο ΠΑΟΚ συγκεντρώθηκε, φέρνοντας το ματς στα ίσια (19-19) και παίρνοντας τα ηνία στο σκορ με επίθεση της Κογιάρ (19-20). Τελικά μια άουτ επίθεση της Νικολογιάννη έφερε το setball για τον Δικέφαλο, με τις γηπεδούχες να κάνουν ένα μίνι-σερί πόντων έπειτα, ισοφαρίζοντας με άσσο της Λιάγκη (24-24). Ωστόσο το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ (24-26).

Ο Δικέφαλος μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο σετ και με όπλο το μπλοκ του αλλά και την Μερτέκη σε πολύ καλή μέρα πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-7. Ο Πανναξιακός αδυνατούσε να βρει τρόπο να μπει στο παιχνίδι, έκανε επαναλαμβανόμενα λάθη και έτσι με πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά στο +9 (1-10).

Συνεχίζοντας με το πόδι στον γκάζι, ο Δικέφαλος αύξησε το προβάδισμα με κεραυνό της Κογιάρ (3-14). Ο Πανναξιακός αντέδρασε προσωρινά, με έναν πρώτο χρόνο της Μητακίδου (8-18), ωστόσο η Μερτέκη ήταν και πάλι εκεί για να απαντήσει (8-19). Τα πράγματα δεν άλλαξαν ο ΠΑΟΚ έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης και με την βοήθεια της Φιντόν «τελείωσε» το σετ με 13 πόντους διαφορά (12-25), για το 0-2!

Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός μπήκε το ίδιο... ορεξάτα με το πρώτο, με τις Λιάγκη και Νικολογιάννη να κρατάνε τις γηπεδούχες στο παιχνίδι (5-7). Η 26χρονη διαγώνιος ήταν εκεί για να σκοράρει εκ νέου για το 8-10 αλλά και να φέρει το ματς στα ίσια με ωραία επίθεση (11-11).

Η αδυναμία στα σερβίς των γηπεδούχων δεν τις βοήθησε να «χτίσουν» το προβάδισμα που είχαν, αλλά με τις Λιάγκη και Νικολογιάννη πήραν εκ νέου διαφορά δύο πόντων (17-15). Τελικά με ψυχολογία έφτασαν στην διεκδίκηση του σετ και με έξυπνο πλασέ τη Λιάγκη και μπλοκ της Βλάσιτς έφτασαν το 25-23, κάνοντας το 1-2 στα σετ.

Ορεξάτες και αποφασισμένες να... ξεμπερδεύουν οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα στο τέταρτο σετ με χτύπημα της Φιντόν και άουτ επίθεση της Νικολογιάννη (3-7). Ο Παναξιακός πίεζε, έψαχνε τρόπο να ανατρέψει τα δεδομένα και τελικά μείωσε στον πόντο με πλασέ της Βλάσιτς (8-9).

Οι «ασπρόμαυρες» κρατούσαν την διαφορά τους, αλλά η Λιάγκη ήταν ξανά εκεί για να μειώσει (15-16). Με την ποιότητα του, πολύ καλό μπλοκ και ωραία ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο matchball, παίρνοντας τελικά μια μεγάλη νίκη με επίθεση της Μερτέκη στην ευθεία για το 17-25 και το 1-3.

Διαιτητές: Νικάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Θεοδοσίου, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.