2η αγωνιστική
3 1
Αθλητικός Όμιλος Μαρκόπουλου
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ

Τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Μαρκόπουλου πήρε ο Παναθηναϊκός με 3-1 σετ (25-14, 25-17, 23-25, 25-21), στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος γυναικών. Εξαιρετικές στα δύο πρώτα σετ οι πράσινες, αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους είχαν στα επόμενα δύο σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε από πολύ νωρίς προβάδισμα ασφαλείας. Με την Καρκάσες στο σερβίς, οι «πράσινες» έκαναν το 8-2 κάνοντας μία καλή αρχή για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη είχαν εξαιρετικό μομέντουμ, με αποτέλεσμα να κρατήσουν το Μαρκόπουλο σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (17-9). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν με σερί 3-0 (17-12), όμως και πάλι οι γηπεδούχες με πολύ καλές επιθέσεις έφτασαν σε 10 set balls. Το πρώτο σετ κατακτήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 25-14.

Στο επόμενο σετ οι παίκτριες του Μαρκόπουλου εμφανίστηκαν πιο ανταγωνιστικές. Έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού, βελτιώνοντας την επιθετική τους λειτουργία. Οι «πράσινες» διατηρούσαν ένα προβάδισμα δύο πόντων, με το Μαρκόπουλο να είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής (15-14). Εκεί με ένα σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός βρέθηκε τρεις πόντους μακριά από την κατάκτηση του σετ (22-14). Με την διαφορά των οκτώ πόντων, το «τριφύλλι» δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα σετ του με 25-17.

Οι «πράσινες» στο τρίτο σετ μπήκαν αρκετά νωθρά, με συνέπεια το Μαρκόπουλο να πάρει κεφάλι στο σκορ και να φτάσει στο +7 (4-11). Τη διαφορά αυτή κατάφεραν να διατηρήσουν οι φιλοξενούμενες (10-17), με τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια να μειώνει στο ελάχιστο (19-20). Οι παίκτριες του κόουτς Πασκουαλίνο έφτασαν σε τέσσερα set balls, με τις γηπεδούχες να μειώνουν ξανά στον πόντο (23-24). Εκεί η Νικολογιάννη με επίθεσή της πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε στα σετ με 23-25.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τέταρτο σετ μετά τη μείωση του Μαρκόπουλου. Οι «πράσινες» ξεκίνησαν ιδανικά φτάνοντας στο +7 από νωρίς (10-3). Όμως το Μαρκόπουλο με 7-0 σερί έφερε το σετ στα ίσα. Οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου το προβάδισμα στην κάνοντας στα μέσα του σετ το 16-11. Μάλιστα, οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη πήγαν στην τελική ευθεία του σετ με προβάδισμα έξι πόντων (19-13), όμως είδαν ξανά το Μαρκόπουλο να μειώνει στον πόντο (21-20). Το «τριφύλλι» κατάφερε και πήρε πάλι διαφορά στο σκορ, έχοντας τέσσερα match balls. To σετ τελείωσε με 25-21 για το τελικό 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-17, 23-25, 25-21

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 11 (9/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 24% άριστες), Άτκινσον 22 (20/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν 14 (7/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μεταξά 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 17 (12/24 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 36% υπ. - 12% άριστες) / Ρόγκα (λ, 60% υπ. - 20% άριστες), Μπελιά (λ), Φουμάκη, Κελεσίδη.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 15 (15/40 επ., 38% υπ. - 12% άριστες), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 12 (10/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Λέιθαμ 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντάι 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη / Αντωνακάκη (λ, 41% υπ. - 36% άριστες), Αλλαγιάννη 7 (3/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωτσαρά.

Παναθηναϊκός - Μαρκόπουλο 3-1