• 72΄ Κώστας Φορτούνης
  • 85΄ Αχμέντ Χασάν
  • 55΄ Ντανιέλ Ποντένσε
  • 70 Γκιγιέρμε

Ο Ολυμπιακός δεν εντυπωσίασε στο ΔΑΚ ωστόσο έστω κι έτσι κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη (3-1) επί της Λαμίας, της ομάδας που του στέρησε πριν από λίγο καιρό τη δυνατότητα να διεκδικήσει ένα τρόπαιο στη σεζόν, σε ένα ματς-αγγαρεία και για τις δύο ομάδες. Γεγονός που αποτυπώθηκε και στο συνολικά μάλλον μετριότατο θέαμα στα 90 λεπτά του, παρά τα τέσσερα συνολικά γκολ που σημειώθηκαν.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, σε αντίθεση με τα αρκετά τελευταία παιχνίδια του, συνολικά η απόδοση του Ολυμπιακού δεν ήταν αντίστοιχα καλή, χωρίς να έχει μεγάλη επιθετικότητα, όμως αυτή τη φορά είχε την... κυνικότητα. Στην πρώτη τους, επί της ουσίας, φάση στο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με το πλασέ του Καμαρά μετά το γύρισμα του Ποντένσε και στη συνέχεια έλεγξαν με μεγαλύτερη άνεση το ματς.

Μέχρι εκείνο το σημείο το παιχνίδι ήταν συνολικά μάλλον κακό, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά με κυκλοφορία μπάλας και υπομονή, αλλά να μην καταφέρνουν να διασπάσουν την καλά στημένη -ως συνήθως- άμυνα της Λαμίας. Παρά το συντριπτικό ποσοστό κατοχής μπάλας των «ερυθρόλευκων» -σταθερά γύρω στο 70%- οι τελικές πάσες ήταν κακές με αποτέλεσμα να μην φτάνει η μπάλα στην περιοχή της Λαμίας. Η ομάδα του Χάβου πάλι, αρκέστηκε στο να περιμένει αυτή του Μαρτίνς, ψάχνοντας κάτι καλό στις αντεπιθέσεις. Βρήκε δύο καλές κόντρες τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύθηκε, ενώ μετά το 0-1 του Ολυμπιακού στο 35' ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο, με τον Ολυμπιακό να παίζει όσο χρειάζεται για να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ, σε ένα ούτως ή άλλως διαδικαστικό παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και παρότι η Λαμία εκμεταλλεύθηκε μια στιγμή αδράνειας στην «ερυθρόλευκη» άμυνα για να ισοφαρίσει με τον Ασούμπρε, οι Πειραιώτες πήραν αμέσως και πάλι το προβάδισμα με μια υπέροχη απευθείας εκτέλεση του Κώστα Φορτούνη. Λίγο πριν το φινάλε, δύο αλλαγές του Μαρτίνς, ο Νάτχο και ο Χασάν σφράγισαν τη νίκη της ομάδας τους με τον πρώτο να κάνει την ασίστ και τον δεύτερο να σκοράρει για το τελικό 1-3.

• 11

Κλασικό παιχνίδι έκανε η Λαμία του Μάκη Χάβου με αυτό το 4-3-3 που συνηθίζει να επιλέγει ο Έλληνας τεχνικός. Προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους με καλή τακτική και διπλή γραμμή άμυνας, ενώ στο επιθετικό κομμάτι επιχείρησε να αξιοποιήσει τους όποιους κενούς χώρους στην αντεπίθεση.

• 29

Σε ένα εντελώς διαδικαστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς που έκανε και μίνι-ροτέισον, έπαιξε όσο χρειάστηκε για να βγάλει την υποχρέωση στην προτελευταία στροφή του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς έστω και στις λεπτομέρειες, κάνοντας το γνωστό παιχνίδι τους με έμφαση στην κυκλοφορία της μπάλας και τις κινήσεις στον χώρο.

• 17’

Πρώτη φάση στο ματς με τη Λαμία να φεύγει στην κόντρα, ο Ασούμπρε υποδέχθηκε κάθετη μπαλιά και μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά αλλά σούταρε λίγο άουτ.

• 19’

Μακρινό πλασέ του Μπαράλες προσπαθώντας να «κρεμάσει» τον Λοντίγκιν, άουτ η μπάλα.

• 26’

Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό με ένα δυνατό σουτ του Σολδάνο εκτός περιοχής να καταλήγει εύκολα στα χέρια του Μελίσσα.

• 35’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία στο ματς. Ωραία προσπάθεια του Ποντένσε από δεξιά και σωστό γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι εκεί όπου ο επερχόμενος Καμαρά πλάσαρε σωστά στη δεξιά γωνία του Μελίσσα.

• 48’

Καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά από καλή θέση και τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει σταθερά στη γωνία του.

• 54’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό, καταλήγει με μια κόντρα στο πόδι του Γκιγιέρμε σε διώξιμο της Λαμίας που περνάει λίγο άουτ.

• 63’

Μακρινό σουτ του Καμαρά, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 65’

ΓΚΟΛ! Η Λαμία ισοφαρίζει σε 1-1. Σέντρα του Βάντερσον από αριστερά, ο Καραμάνος πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Ασούμπρε που βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν από κοντά.

• 68’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός παίρνει και πάλι το προβάδισμα με μια αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη στο αριστερό «Γ» του Μελίσσα που παρά την εξαιρετική του προσπάθεια δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ.

• 85’

ΓΚΟΛ! Το 3-1 κάνει ο Ολυμπιακός με το πλασέ του Χασάν στην κίνηση μετά από γύρισμα του Νάτχο.

Η απαγόρευση της οργανωμένης μετακίνησης για τον κόσμο του Ολυμπιακού σπανίως επηρρεάζει τη διάθεση των «ερυθρόλευκων» οπαδών να βρεθούν δίπλα στην ομάδα τους. Ο κόσμος των Πειραιωτών έδωσε δυναμικό «παρών» και στο ΔΑΚ δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα.

4
Μαντί Καμαρά
Σε ένα ματς που δεν έγιναν... πολλά πράγματα, ο χαφ του Ολυμπιακού είχε ένα γεμάτο 90λεπτο σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Κυκλοφόρησε τη μπάλα, μάρκαρε σωστά, πάτησε περιοχή για να πετύχει το 1-0 ενώ από το δικό του πόδι ξεκίνησε το τρίτο των «ερυθρόλευκων».

50
Μαρκ Ασίγκμπα
Ο πρώην αμυντικός των «ερυθρόλευκων» ταλαιπωρήθηκε αρκετά στην αριστερή πτέρυγα επίθεσης του Ολυμπιακού, χωρίς να καταφέρει να αμυνθεί αποτελεσματικά στις περισσότερες περιπτώσεις.

7
Κώστας Φορτούνης
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν έπιασε την απόδοση περασμένων αγώνων όμως και πάλι όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του δήλωσε «παρών», έστω και σε ματς-αγγαρεία.

Σε ένα διαδικαστικό ματς χωρίς πολλές δύσκολες φάσεις, υπήρξαν παράπονα από τις δύο ομάδες μονάχα σε μια φάση για καθεμιά. Στο 59' η Λαμία ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Λοντίγκιν στον Μπαράλες όμως ο Κομίνης έδειξε «παίζετε» με κατηγορηματικό τρόπο. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός φώναξε για επιθετικό φάουλ του Μπαράλες πάνω στον Μεριά στη φάση του 1-1.