• 71' Μεντί Καμαρά
  • 89' Τόρες Γκιγέρμε
  • 3' Έκι Πόνσε
  • 40' Μάριος Οικονόμου

Οι ηχηρές αποδοκιμασίες στο ημίχρονο μαρτυρούσαν πολλά. Πάρα πολλά. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν απλώς κακός. Δεν βλεπόταν! Αδυνατούσε να κάνει τα αυτονόητα. Κοντρόλ, πάσα στα δύο μέτρα, τα βασικά.

Αν μπορούσε ο Πέδρο Μαρτίνς μπορεί και να τους άλλαζε όλους στην ανάπαυλα. Τόσο κακός ήταν ο Ολυμπιακός. Η είσοδος Τοροσίδη (κυρίως) και Λάζαρου έδωσε ξανά φλόγα, πάθος, ένταση, ενέργεια. Η εξέδρα ακολούθησε. Και το ματς γύρισε! Το 0-1 έγινε 4-1 και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους 6 πόντους την διαφορά από την κορυφή και αύξησαν στους 8 αυτή από την τρίτη θέση.

Οι Πειραιώτες για δεύτερο σερί ντέρμπι πιάστηκαν ψυχολογικά απροετοίμαστοι. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Στην Τούμπα δέχθηκαν το 1-0 στο 2:30. Αυτή τη φορά το 0-1 έγινε στο 2:23. Με τραγικό πούλημα μπάλας του Βούκοβιτς και ακόμα πιο τραγικό στρώσιμο του Ζοσέ Σα στον Πόνσε. Ξεκίνημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Μανόλο Χιμένεθ.

Το γκολ απενοχοποίησε το παιχνίδι της ΑΕΚ πίσω από την μπάλα. Βούτυρο στο κιτρινόμαυρο ψωμί. Λυσσαλέα πίεση ψηλά, επιθετική άμυνα, κάτι που χάλασε όλη την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού που προσπαθούσε να φτιάξει παιχνίδι από πίσω με μεγάλες μπαλιές.

Ο Ζοσέ Σα μέσα στην απόλυτη «πλημμύρα» είπε όχι σε δύο φορές στον Μάνταλο σε κλασικές ευκαιρίες για το 0-2, κάθε επαφή της μπάλας από Μεριά, Βούκοβιτς, Σισέ ήταν και ένας εν δυνάμει κίνδυνος.

Ο Δόκτωρ Τζέκιλ του πρώτου μέρους έδωσε την θέση του στον Μίστερ Χάιντ. Ένας άλλος Ολυμπιακός βγήκε στο γήπεδο, με άλλο πλάνο, άλλη διάθεση, άλλη λογική. Το «τούβλο» του Καμαρά στο 1-1 (49’) γύρισε όλη την ψυχολογία. Η ΑΕΚ κλείστηκε στο καβούκι της, ήπιε θάλασσα, θόλωσε. Το 2-1 «μύριζε» από μακριά, έστω κι αν ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να μην μπορεί να πατήσει περιοχή. Ο Φορτούνης μυρίστηκε ένα φαινομενικά αθώο λάθος του Μάνταλου, έμεινε όρθιος στο τράβηγμα του Σιμόες και με το κακό του πόδι του αριστερό έπιασε το τέλειο διαγώνιο σουτ (δοκάρι και μέσα) για το 2-1 (72’).

Ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο (όπως με την Ντιναμό Κιέβου), όμως αυτή τη φορά είχε και κόντρες με ουσία. Σε μία από αυτές ο Ποντένσε «χόρεψε» την άμυνα της ΑΕΚ και σέρβιρε το 3-1 στον Χασάν. Τρία λεπτά πριν το τέλος το κερασάκι στην τούρτα. Η ΑΕΚ έδειχνε εικόνα διάλυσης, ο Φορτούνης έφυγε πριν από το κέντρο και σαν σε προπόνηση έκανε το 4-1.

• 18

Πέδρο Μαρτίνς: Όλος ο κόσμος περίμενε εκτεταμένο ροτέισον κόντρα στην ΑΕΚ, με 4-5 αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού σε σχέση με το ματς της Πέμπτης κόντρα στη Ντινάμο Κιέβου, ωστόσο ο Πορτογάλος επέλεξε να κάνει πράξη αυτά που είπε και στους παίκτες του. Ότι τους πιστεύει, ότι πιστεύει στο πλάνο και τη φιλοσοφία της ομάδας. Έτσι, κατέβασε τους ίδιους ακριβώς 11, στο σταθερό 4-2-3-1. Παρότι επέλεξε να παίξει το ποδόσφαιρο που συνηθίζει φέτος, ένα ακόμη γκολ στο 3' τον έβαλε να κυνηγά το σκορ από νωρίς, απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε πετύχει αυτό που ήθελε. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του βελτίωσαν αισθητά την εικόνα της ομάδας του που κατάφερε να πιέσει πιο σωστά, ενώ περιορίστηκαν και τα λάθη. Ο Μαρτίνς επέμεινε στο πλάνο του και επιτέλους για τον ίδιο και τον Ολυμπιακό των ντέρμπι, δικαιώθηκε.

• 22

Μανόλο Χιμένεθ: Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με δυο εξάρια στον χώρο της μεσαίας γραμμής έχοντας ως προφανείς στόχους να κλείσει χώρους και να πιέσει ψηλά ώστε να αναγκάσει την άμυνα του Ολυμπιακού σε λάθη.Το σχέδιό του πετυχαίνει στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν καταφέρνει ποτέ να διαχειριστεί την αλλαγή του ρυθμού που επιβάλλει με τις αλλαγές του ο Μαρτίνς στο δεύτερο ημίχρονο, προβαίνει σε αψυχολόγητες αλλαγές και εκτέθηκε από το τελικό σκορ.

66'

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν έτσι κι αλλιώς ένα εκ των κεντρικών προσώπων των φετινών ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες και ο τραυματισμός του ήταν μια από τις πιο χαρακτηριστικές φάσεις της αναμέτρησης στο «Καραϊσκάκης». Για την ακρίβεια: η φάση του αγώνα.

• 3’

Γκολ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Κλωναρίδη για τον Λιβάγια, ο Σα έκανε λάθος απόκρουση και μετά ο Πόνσε πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

• 18’

Πολύ ωραία σέντρα του Φορτούνη, ο Ζιλ Ντίας προ του Μπάρκα κάνει την κεφαλιά άουτ.

• 23’

Ο Ζιλ Ντίας έκλεψε και γύρισε στον Φορτούνη που έκανε την προβολή ψηλά άουτ.

• 25’

Ο Γκάλο βρίσκει τον Μάνταλο στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού αλλά ο Σα αποκρούει το πλασέ του.

• 25’

Ατομική ενέργεια του Λιβάγια από τα δεξιά, βγάζει τη σέντρα για τον Μάνταλο που πιάνει το δυνατό σουτ στην κίνηση για να διώσει σε κόρνερ ο Σα.

• 50’

Γκολ για τον Ολυμπιακό! Πολύ ωραίο σουτ του Καμαρά από το ύψος της περιοχής, έπειτα από φάση διαρκείας, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα και ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει.

• 69’

Κεφαλιά του Μεριά μετά από εκτέλεση κόρνερ, λίγο άουτ η μπάλα.

• 72’

Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης κλέβει την μπάλα από τον Σιμόες, πιάνει το σουτ με το αριστερό και στέλνει τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα.

• 83’

Γκολ για τον Ολυμπιακό! Πολύ ωραίο κοντρόλ του Ποντένσε που γυρίζει την μπάλα στον Χασάν και εκείνος νικάει τον Μπάρκα.

• 87’

Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης τσίμπησε την μπάλα, πέρασε και τον Μπάρκα και πλάσαρε στο κενό τέρμα για το 4-1.

• 1

Τα άπειρα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού και το έξοχο πρέσινγκ της ΑΕΚ διαμόρφωσαν την εικόνα του αγώνα στα πρώτα 45 λεπτά. Το ότι η Ένωση δεν τα αξιοποίησε όμως με πιο καθαρό προβάδισμα, είναι ένα στοιχείο που στο τέλος έκανε τη διαφορά.

• 2

Η διάθεση και το πάθος του του Ολυμπιακού για να παίξει τα ρέστα του στο β' μέρος και οι δύο αλλαγές του Μαρτίνς, άλλαξαν πλήρως την εικόνα του ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής. Η ΑΕΚ έχασε παράλληλα τη μάχη του κέντρου και κάπως έτσι ήρθαν τα 4 γκολ της επανάληψης...

• 3

Η απόδοση του Φορτούνη. Καταντάει βαρετό, αλλά είναι πραγματικότητα. Με τον αρχηγό του να πιάνει τη συγκεκριμένη απόδοση και να είναι ταυτόχρονα αποτελεσματικός, ο Ολυμπιακός είναι... άλλη ομάδα.

Όταν μιλάμε για το «Καραϊσκάκης» δεν χρειάζεται να ξέρεις ποιοι παίζουν,δεν χρειάζεται να δεις καν πόσο κόσμο έχει το γήπεδο για να ξέρεις ότι το ματς είναι μεγάλο. Αρκεί απλά να... μην βλέπεις από τα καπνογόνα!

7
Κώστας Φορτούνης
Ο κύριος στόχος του Μανόλο Χιμένεθ ήταν να τον αποκόψει από την επιθετική λειτουργία των Πειραιωτών. Στο πρώτο μέρος τον απομόνωσε και τα κατάφερε. Στην επανάληψη, τα κόζια άλλαξαν. Ο MVP του φετινού Ολυμπιακού έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, βρήκε χώρους, απελευθερώθηκε, ήταν άλλος άνθρωπος. Το 2-1 φέρει την δική του σφραγίδα, το 4-1 με υπέροχη κούρσα πίσω από την σέντρα στο 87ο λεπτό μαρτυρά την αντοχή, αλλά και το πάθος του να σκοράρει ακόμα μια φορά.

26
Γιάγκος Βούκοβιτς
Στην θέση του θα μπορούσε να είναι ο ασταθής Ζοσέ Σα, ο οποίος ήταν χορηγός στο πρώτο γκολ. Ο Μεριά που παραπατούσε στο γήπεδο ως δεξιός μπακ. Ακόμα και ο Σισέ, ο οποίος έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο στο πρώτο μέρος. Όλοι αυτοί όμως ήταν παρόντες στην ανατροπή της επανάληψης. Ο Σέρβος στόπερ, ο οποίος πούλησε την μπάλα στο πρώτο μέρος και ήταν για μία ακόμα φορά πηγή κινδύνων, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Τυχαίο;

35
Βασίλης Τοροσίδης
Είναι ένας κανονικός δεξιός μπακ, που ξέρει την θέση σαν την παλάμη του. Ο Μεριά δεν είναι τέτοιος. Με το που μπήκε στην ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός έγινε ξανά… Ολυμπιακός. Κανονικά ανεβάσματα, σωστά μέτρα, σωστές ενέργειες, πάθος. Ο «Τόρο» βοήθησε την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να αναπτυχθεί και πάλι σωστά από τα άκρα και παρότι έπαιξε μόλις 45 λεπτά, συνεισέφερε στο να γυρίσει όλη η ενέργεια του ματς.

Η διαιτησία του Γερμανού ρέφερι, Τομπίας Στίλερ και των βοηθών του ήταν στην κυριολεξία αψεγάδιαστη. Σφύριξε λίγο και μόνο τα απολύτως απαραίτητα, άφησε το παιχνίδι να παιχτεί όποτε χρειάστηκε, δεν τσίμπησε στις όποιες εκατέρωθεν βουτιές και το κυριότερο δεν έχασε καμία φάση σε ένα ματς που υπήρξε αρκετή ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα. Σωστές και οι λίγες κάρτες που έδειξε.