• Φιλίπο Μέλι (Ιταλία)
  • Στέφανο Αλάσιο (Ιταλία)
  • Πάολο Βαλέρι (Ιταλία)
  • 36' Φόντεν

Ο Ολυμπιακός των πολλών βασικών απουσιών και κόντρα στην ομάδα του ενός δισεκατομμυρίου ευρώ, στη θεωρία θα πάλευε μέχρις εσχάτων και... ό,τι βγει, σε αυτό το ματς της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Στην πράξη όμως, σε αυτά τα 90 λεπτά απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι του Γκουαρδιόλα, έπεσε αμαχητί. Το τελικό 0-1 των «σίτιζενς» είναι μαγική εικόνα και οφείλεται αφενός στις τρομερές επεμβάσεις του Ζοσέ Σα όποτε χρειάστηκε, αφετέρου στη διαχείριση που έκανε σταδιακά κατά τη διάρκεια του αγώνα η αγγλική ομάδα, η οποία άλλωστε γνώριζε ότι ακόμη και με ισοπαλία θα εξασφάλιζε την πρόκριση. Στο φινάλε του αγώνα, η ουσιαστική διαφορά έγινε με το γκολ του Φόντεν στο 36', με τον Ολυμπιακό να έχει τον απελπιστικό απολογισμό των 0 τελικών προσπαθειών ως το 88', μέχρι ένα σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής στο σημείο εκείνο. Πλέον, με τους «ερυθρόλευκους» στους 3 βαθμούς σε 4 αγώνες, στα επόμενα δύο ματς με Μαρσέιγ και Πόρτο, θα παίξουν την ευρωπαϊκή «ζωή» τους με ρεαλιστικό στόχο την 3η θέση.

Σίτι στην αρχή, Σίτι ως το τέλος...

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, όλο το πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν... 100-0 Σίτι. Η μπάλα ήταν σταθερά στα πόδια των «πολιτών», που είχαν συντριπτικά ποσοστά στο μεγαλύτερο μέρος του 90λεπτου ούτως ή άλλως, με την ομάδα του Γκουαρδιόλα να πιέζει ασφυκτικά από τα πρώτα δευτερόλεπτα με το κλασικό παιχνίδι της, με ταχύτατες εναλλαγές της μπάλας, αυτοματοποιημένες επιθέσεις, ασταμάτητο πρέσινγκ στην αντίπαλη άμυνα και κίνηση στον χώρο που βγάζει τα... πνευμόνια του αντιπάλου. Ο... μισός Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι πολύ διαφορετικό απ' ότι τελικά έκανε, δηλαδή το να αμύνεται όσο καλύτερα μπορεί και να ελπίζει να βρει κάτι καλό, ίσως σε κάποια αντεπίθεση. Το γεγονός δε ότι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν και αρκετά ατομικά λάθη, σίγουρα δεν βοήθησε το πλάνο του Μαρτίνς, με αυτό το 3-4-3 ανάγκης.

Η μπάλα στο πρώτο διάστημα του αγώνα ήταν σταθερά γύρω από την περιοχή του Σα, με τη Σίτι να ψάχνει το γκολ και να έχει 8 συνολικά τελικές ως το 30'. Σε κανένα σημείο αντίθετα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, ούτε για μισό λεπτό, με αποτέλεσμα στις λίγες φορές που αυτή ήταν σε «ερυθρόλευκα» πόδια, να γίνονται ατομικές προσπάθειες, καταδικασμένες να κοπούν πολύ πριν πλησιάσει την περιοχή του Έντερσον. Για περίπου ένα τέταρτο, από το 15' ως το 30' μόνο, ατόνησε η επιθετικότητα των Άγγλων, όμως γρήγορα και πάλι πάτησαν γκάζι.

Στο 36' η Σίτι τελικά βρήκε το γκολ που έψαχνε με τη συνεργασία των Στέρλινγκ - Φόντεν και σκόρερ των δεύτερο, ενώ ως το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Σα «έβγαλε» και τις άλλες δύο ευκαιρίες των φιλοξενούμενων για το 0-2. Το φινάλε αυτού του πρώτου μέρους, βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει δεχθεί το πρώτο γκολ της χρονιάς σε αυτό το πρώτο 45λεπτο αλλά και χωρίς ο ίδιος να έχει κάνει τελική προσπάθεια.

Η εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο ελάχιστα άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να μην μπορεί να κάνει παιχνίδι στα χαφ και τη Σίτι να ελέγχει το ματς αλλά με το τέμπο ένα κλικ πιο κάτω απ' ότι στο πρώτο. Το εντυπωσιακό στατιστικό του 65ου λεπτού και απολύτως ενδεικτικό όσων συνέβαιναν πάνω στο χορτάρι του Καραϊσκάκη, ήταν τελικές προσπάθειες 0-20! Ως το φινάλε του αγώνα πια, η Σίτι έκανε πολλές αλλαγές και διαχείριση δυνάμεων, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τελικά την πρώτη του τελική με ένα σουτ του Φορτούνη ένα μέτρο άουτ στο 88'. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με την αγγλική ομάδα να φεύγει με το 0-1 και την πρόκριση στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

• 4

Τα... κουκιά ήταν λίγο έως πολύ μετρημένα για τον Πέδρο Μαρτίνς λόγω των πάρα πολλών προβλημάτων. Όμως ακόμη κι έτσι, ο Πορτογάλος βρήκε την ευκαιρία για έκπληξη, ξεκινώντας τον Πέπε αντί του Μπουχαλάκη στα χαφ, ώστε να έχει έναν ακόμη πιο δημιουργικό παίκτη εκεί. Κατά τα άλλα, το 3-4-3 που παρέταξε ήταν μάλλον μια αναγκαία συνθήκη, αφού αφενός δεν υπήρχαν οι επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές για κάτι διαφορετικό, αφετέρου έτσι θα ήθελε να έχει έναν ακόμη παίκτη πίσω, απέναντι στο 4-3-3 του Γκουαρδιόλα ώστε να πέφτει «πάνω» στους τρεις της επίθεσης. Ο Φορτούνης ήταν το «ψευτοεννιάρι» και πάλι, με τον Καμαρά σε ρόλο εξτρέμ και τους Ραφίνια-Ντρέγκερ σαν μπακ χαφ.

• 20

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα είχε προαναγγείλει πριν το ματς ότι η Σίτι θα χτυπήσει 100% το ματς ώστε να καθαρίσει την πρόκριση και μετά να αφοσιωθεί για λίγο καιρό στο αγγλικό πρωτάθλημα όπου έχει μείνει πίσω. Όπως ακριβώς και έκανε ο Καταλανός, κατεβάζοντας τους περισσότερους διαθέσιμους βασικούς του σε ένα φουλ επιθετικό 4-3-3, ως συνήθως. Από την αρχή του αγώνα μάλιστα, η νοοτροπία της Σίτι ήταν στο ίδιο μήκος κύματος, θέλοντας να πιέσει, να σκοράρει νωρίς και να πάρει τη νίκη που θα της εξασφάλιζε τον στόχο της.

36'

Ένα τακουνάκι του Στέρλινγκ και ένα σουτ του Φόντεν στην κίνηση με το αριστερό, έκανε όλη τη διαφορά αυτού του αγώνα, για το γκολ που χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην Σίτι.

• 3’

Πρώτη τελική στο ματς από την Σίτι. Πολύ δυνατό σουτ του Ρόντρι εκτός περιοχής, ο Σα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 9’

Κλέψιμο και ατομική προσπάθεια του Φόντεν που σουτάρει από διαγώνια θέση, με τον Σα να μαζεύει και πάλι σταθερά τη μπάλα.

• 10’

Νέα τελική της Σίτι, με τον Ζεσούς να στέλνει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

• 15’

Συρτό σουτ του Φόντεν εκτός περιοχής, η μπάλα δύο μέτρα άουτ περίπου.

• 31’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Σίτι. Ο Ζεσούς βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σα αφού έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, όμως ο Πορτογάλος κρατάει το «μηδέν» με έξοχη επέμβαση.

• 36’

ΓΚΟΛ! Η Σίτι ανοίγει το σκορ, όταν κυκλοφόρησε ταχύτατα τη μπάλα που έφτασε στον Στέρλινγκ, αυτός με έξοχο τακουνάκι γύρισε για τον Φόντεν ο οποίος με δυνατό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Σα.

• 44’

Μακρινό σουτ του Στέρλινγκ, ο Σα πέφτει στη γωνία του και απομακρύνει.

• 45’

Τρομερή επέμβαση του Σα στο «Γ», μετά από εκτέλεση φάουλ του Στέρλινγκ από πολύ καλή θέση.

• 49’

Ατομική προσπάθεια του Μπερνάρντο Σίλβα και συρτό σουτ, το οποίο μπλοκάρει ο Σα.

• 50’

Συνεχόμενα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Γκιντογκάν να βλέπει τη μπάλα στρωμένη στο πόδι του, όμως το σουτ πέρασε λίγο έξω.

• 61’

Σουτ του Κανσέλο έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Σα.

• 64’

Συνεργασία της Σϊτι και σουτ του Κανσέλο μέσα από την περιοχή, ο Σα μπλοκάρει ξανά χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

• 66’

Μπέρδεμα και κόντρες στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Μπερνάρντο Σίλβα δοκιμάζει ένα τακουνάκι από κοντά, όμως ο Σα και πάλι είναι στο σωστό σημείο για να μπλοκάρει.

• 71’

Σέντρα του Κανσέλο και κεφαλιά του Φόντεν άουτ, χωρίς να απειλήσει.

• 75’

Επικίνδυνο γύρισμα του Σίλβα από τα δεξιά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.

• 88’

Ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής, η μπάλα ένα μέτρο άουτ. Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό στο ματς...

• 91’

Σέντρα του Καμαρά και κεφαλιά του Σισέ στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα ψηλά άουτ.

25 Νοέμβρη του 2020. Η μέρα που πέθανε ο Θεός.

47
Φιλ Φόντεν
Ο νεαρός... υπερταλαντούχος Άγγλος ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Σίτι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με ατελείωτα τρεξίματα, μεγάλη προσφορά στην καλή κυκλοφορία της μπάλας και φυσικά το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση για την ομάδα του.

10
Πέπε
Ο Ολυμπιακός περιμένει πολλά από τον Πορτογάλο χαφ ο οποίος ήρθε με την ταμπέλα του αντι-Γκιγιέρμε, ωστόσο μέχρι στιγμής έχει πάρει ελάχιστα. Σε αυτό το ματς που είχε την ευκαιρία να κοντραριστεί με ορισμένους από τους καλύτερους μέσους στον πλανήτη, πήρε... μηδέν του μηδέν σε όλους τους τομείς.

1
Ζοζέ Σα
Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού ήταν με διαφορά ο κορυφαίος της ομάδας του και αυτό τα λέει όλα. Η εμφάνισή του πήγε χαμένη φυσικά, ωστόσο παραμένει το γεγονός ότι ήταν ο άνθρωπος που έδωσε στους «ερυθρόλευκους» την ευκαιρία να παραμένουν στην διεκδίκηση του αποτελέσματος ως το τελευταίο σφύριγμα.

Σε ένα ματς χωρίς δύσκολες φάσεις, ο Ιταλός ρέφερι κράτησε τον έλεγχο, με λίγα σφυρίγματα και όσες κάρτες χρειάστηκαν. Ωστόσο, στη μία φάση που έκρινε το ματς και συγκεκριμένα τη στιγμή που η Σίτι κλέβει τη μπάλα για να βγει στην αντεπίθεση από την οποία έρχεται και το γκολ, έχει γίνει φάουλ του Γκουντογκάν στον Ντρέγκερ (σ.σ. αγκωνιά του Γερμανού στον Τυνήσιο) την οποία ο Μάσα δεν είδε.

Τσάβι: «Η Παρί είναι από τους χειρότερους αντιπάλους που θα μπορούσαμε να έχουμε»