• Ζοάο Πενχέιρο (Πορτογαλία)
  • 65' Σιμόες
  • 94' Ανσαριφάρντ
  • 45' Μεχμέντι

Η αποζημίωση για δύο σεζόν γεμάτες πίκρα και …μίρλα, ήρθε το βράδυ της Πέμπτης. Η μεγάλη ΑΕΚ επιστρέφει στον ευρωπαϊκό χάρτη μετά από μια επική πρόκριση με ανατροπή απέναντι στην Βόλφσμπουργκ. Μια ΑΕΚ βγαλμένη από τα καλύτερα όνειρα των εκατομμυρίων οπαδών της, αρνήθηκε να υποκύψει στην κακοτυχία που την έφερε πίσω στο σκορ με 0-1, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και την μοναδική στην οποία απειλήθηκε από τους Γερμανούς.

Όλοι πίστεψαν εκεί πως η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ είχε χαθεί, όταν  εκείνη δεν μπόρεσε να προηγηθεί με το πέναλτι που εκτέλεσε άσχημα ο Μάνταλος στο 20΄κι απόκρουσε ο Περβάν. Αλλά οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα δεν είχαν μπει στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ για να βγουν χαμένοι. Έδωσαν και το τελευταίο ίχνος ψυχής και αντοχών και πέτυχαν μια πρόκριση αληθινό άθλο.

Η απίστευτη γκολάρα του συγκλονιστικού και κορυφαίου της ΑΕΚ Αντρέ Σιμόες, έδωσε το σύνθημα. Η ΑΕΚ απείλησε κι άλλες φορές, μπορούσε να βρει το γκολ νωρίτερα με τον Σάκχοφ, αλλά τελικά έμελλε η απαράμιλλη τεχνική του Καρίμ Ανσαριφάρντ, που διέλυσε μόνος την γερμανική άμυνα και με πλασέ – ποίημα …έκανε άνω κάτω το ΟΑΚΑ. Ένα απίστευτο πανηγύρι που εξέφρασε όλα τα Ενωσίτικα συναισθήματα που πάσχιζαν να βγουν και να εκφραστούν τόσο καιρό. Μια συγκλονιστική εμφάνιση και μια συγκλονιστική πρόκριση για την ΑΕΚ.

• 9

Στο 4-3-3 ο Καρέρα δικαιώθηκε για την επιλογή του να βάλει και τους τρεις κεντρικούς χαφ, που ήταν οι καλύτεροι του παίκτες στο ματς. Και γενικά το τακτικό του πλάνο ήταν σωστό και το πέρασε καλά και στους παίκτες. Σωστά επίσης έβγαλε τον Μάνταλο νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

• 8

Ο Όλιβερ Γκλάσνερ, εκτός από το να πρωταγωνιστεί στις συνεχείς διαμαρτυρίες όλης της Βόλφσμπουργκ σε κάθε μαρκάρισμα από το ξεκίνημα του ματς, δεν άφησε κάποιο άλλο στίγμα στο παιχνίδι. Στην πραγματικότητα δεν μπόρεσε ποτέ να βρει τρόπο να βοηθήσει την ομάδα του να ξεμπλοκάρει.

94'

Είναι το τελευταίο λεπτό από τα 4 που έχει υποδείξει ο ρέφερι. Ο Καρίμ κάνει το... coast to coast, μένει όρθιος, σημαδεύει σωστά και με τρόπο... μπασκετικό, πετυχαίνει το buzzer beater που στέλνει την Ένωση στους ομίλους!

• 8’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Βόλφσμπουργκ! Ο Λιβάι Γκαρσία έκανε τραγικό λάθος στην περιοχή, ο Ρουσιγιόν έκλεψε και έκανε το πλασέ προ του Τσιντώτα, όμως ο γκολκίπερ της Ένωσης είχε προλάβει να βγει και κάλυψε σωστά την εστία του.

• 14’

Φάση για την ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Τσιγκρίνσκι που έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε 1-2 μέτρα άουτ.

• 18’

Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Κρίστισιτς προσπαθεί να κάνει το κοντρόλ μετά από φάουλ του Μάνταλου, ο Σλάγκερ τον βρίσκει με το γόνατο και ο διαιτητής δείχνει τη λευκή βούλα!

• 20’

Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος κάνει κακή εκτέλεση και ο Πέρβαν που έπεσε στη σωστή κατεύθυνση, στην αριστερή πλευρά του, απέκρουσε εύκολα.

• 25’

Ωραίο μακρινό σουτ του Άρνολντ, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τσιντώτας.

• 45’

ΓΚΟΛ! Η Βόλφσμπουργκ ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ. Μετά από λάθος του Ινσούα, ο Βέγκορσt μπήκε στην περιοχή, έκανε το παράλληλο και ο Μεχμέντι με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1.

• 56’

Σουτ στην κίνηση του Μεχμέντι, o Τσιντώτας ήταν στη σωστή θέση για να μπλοκάρει σταθερά.

• 65’

ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ ισοφαρίζει σε 1-1! Απίθανο γκολ του Σιμόες με έναν κεραυνό στην κίνηση από τα 30 μέτρα που πάει στο δεξί «Γ» της εστίας της Βόλφσμπουργκ. Ο Ινσούα την ασίστ με στρώσιμο.

• 70’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα, ο Σάκχοφ ωραία προσποίηση και ο Λιβάγια το σουτ στην κίνηση που κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

• 82’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Τσιγκρίνσκι εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ, ο Σάκχοφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

• 86’

Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ, ο Τσιντώτας πέφτει στη γωνία του και διώχνει.

• 94’

ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ παίρνει την πρόκριση στο φινάλε των καθυστερήσεων! Δημιουργία του Λιβάγια που δίνει στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός φεύγει από αριστερά, μένει όρθιος παρά το μαρκάρισμα, συγκλίνει και κάνει το δεξί σουτ που πάει στη δεξιά γωνία της εστίας!

• 1

Δικαιώθηκε ο Καρέρα για την επιλογή να παίξει και με Σιμόες και με Σάκχοφ και με Κρίστιτσιτς. Ήταν το πιο δυνατό στοιχείο στο παιχνίδι της ΑΕΚ οι τρεις κεντρικοί χαφ, από το ξεκίνημα, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα και οι κορυφαίοι της.

• 2

Το εκπληκτικό γκολ του Σιμόες, σε ένα σημείο που η ΑΕΚ ναι μεν το πίστευε και πάλευε να βρει τον τρόπο, αλλά κάτι έλειπε για να φτάσει σε πιο ολοκληρωμένες προσπάθειες. Η φωτοβολίδα του Πορτογάλου μέσου, άλλαξε τα δεδομένα.

• 3

Ο Καρέρα δεν κράτησε τον Ανσαριφάρντ για την παράταση. Τον έβαλε στα τελευταία λεπτά και πόνταρε στην δυνατότητα του να παίξει καλύτερα με την μπάλα ανάμεσα στους κουρασμένους αμυντικούς της Βόλφσμπουργκ. Τελικά ήταν η κίνηση που έκρινε το ματς

Το απόλυτο κοντράστ! Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έχει μόλις πετύχει γκολάρα πρόκρισης και όλος ο πάγκος της ΑΕΚ τρέχει πάνω του, την ώρα που οι Γερμανοί τραβάνε τα μαλλιά τους!

8
Αντρέ Σιμόες
Ο Αντρέ Σιμόες είναι φυσικά ο κορυφαίος της ΑΕΚ στην μεγάλη πρόκριση, με επιστέγασμα το φανταστικό γκολ που έβαλε πάλι μέσα στο παιχνίδι την ομάδα του. Ο Σιμόες ήταν ο πρωταγωνιστής και στην μεγάλη πρόκριση επί της Μπριζ, με δύο γκολ τότε και δείχνει πως στα κρίσιμα ραντεβού, ξέρει να είναι μπροστάρης.

20
Πέτρος Μάνταλος
Αν η ΑΕΚ δεν έπαιρνε την πρόκριση σε μεγάλο βαθμό, αυτό θα αντανακλούσε προσωπικά στον Πέτρο Μάνταλο. Ο λόγος το χαμένο πέναλτι, με κακή εκτέλεση και η απόδοση του μετά από αυτό. Κυρίως η αδυναμία του να βοηθήσει τον Ινσούα, που έπαιξε καθοριστικό ρόλο και στην φάση του γκολ της Βόλφσμπουργκ.

6
Νέναντ Κρίστιτσιτς
Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις ανάμεσα στον Νέναντ Κρίστιτσιτς και στον Γεβγέν Σακχόφ, αλλά ο Σέρβος ίσως ήταν ίσως ένα κλικ παραπάνω κυρίως γιατί πρωταγωνίστησε και στο ανασταλτικό παιχνίδι της ΑΕΚ. Χωρίς αυτόν, η Ένωση δεν θα ήταν ίδια απέναντι στην Βόλφσμπουργκ

Καλή διαιτησία από τον Πορτογάλο, Αρτούρ Ντίας. Σωστή η υπόδειξη πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 18ο λεπτό, ενώ σωστά έδειξε «παίζετε» ένα πεντάλεπτο μετά σε μια πτώση του Σάκχοφ στην περιοχή. Η Βόλφσμπουργκ φώναξε επίσης για πέναλτι στο 50' σε ένα μαρκάρισμα του Βασιλαντωνόπουλου στον Οτάβιο, όμως δεν υπήρξε επαφή. Σωστές και οι κάρτες που βγήκαν από τον ρέφερι.

Πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 η Αγγλία χωρίς ομάδα στα ημιτελικά Champions ή Europa League

0

Παράπονα της Γουέστ Χαμ για τη διαιτησία κόντρα στη Λεβερκούζεν: «Σαν να παίζαμε 11 εναντίον 14»

0
PREMIER LEAGUE

Κλοπ: «Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα»