• 51 Αντρέ Σιμόες
  • 65 Κίκο Μακέντα
  • 32 Δημήτρης Κουρμπέλης
  • 75 Εμάνουελ Ινσούα

Κάτι η αποχή των αντιπάλων από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις, κάτι το λιθαργικό κλίμα στο ΟΑΚΑ εξαιτίας της απουσίας κόσμου από τις κερκίδες, το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο ορισμός της βαρετής αναμέτρησης. Οι δυο ομάδες έμοιαζαν αδύναμες να απειλήσουν η μια την εστία της άλλης, αναλώθηκαν στο να αλληλοεξουδετερώνονται και ορισμένες μόνο υποψίες ευκαιριών είχαν να επιδείξουν η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός.

Η έμπνευση του Καρέρα να παρατάξει την ΑΕΚ με 4-3-3 και τον Μάνταλο στην κορυφή αποδείχθηκε πέρα για πέρα άστοχη και μέχρι ένα σημείο καθόρισε το άνοστο πρώτο ημίχρονο αφού ο Παναθηναϊκός, με τους Σέκεφελντ και Κολοβέτσιο να «καταπίνουν» τον αρχηγό της Ένωσης, ανησύχησε ελάχιστα. Όσο περνούσε η ώρα πάντως, ο ρυθμός βελτιωνόταν. Στην επανάληψη δε, άλλαξαν δραστικά τα πράγματα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Μακέντα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 52' αλλά το γκολ δεν μέτρησε με τον Τζήλο να θεωρεί πως η φάση έχει ξεκινήσει από φάουλ του Γιόχανσον στον Λιβάγια. Η φάση αυτή ξύπνησε τον Παναθηναϊκό, του έδωσε αυτοπεποίθηση και στο 65' ο Μακέντα επανέλαβε το επίτευγμά του όταν βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα και τον πλάσαρε ιδανικά, με το γκολ να είναι καθαρό αυτή τη φορά.

Ο Καρέρα διόρθωσε -πολύ καθυστερημένα πάντως- το λάθος του ουσιαστικά να μην παίζει με φορ, πέρασε στο ματς τον Ολιβέιρα και μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του και συγκεκριμένα στο 75', ο Πορτογάλος βρήκε άψογα τον Λιβάγια και αυτός, αφού απέφυγε καταπληκτικά τον Γιόχανσον έκανε το 1-1.

Η ισοφάριση της ΑΕΚ κόντρα στην ροή του αγώνα της έδωσε αυτοπεποίθηση και για λίγο πίεσε αλλά όσο το παιχνίδι έφτανε στο 90' έμοιαζε ξεκάθαρο πως διαμορφωνόταν ένα κλίμα συμβιβασμού με το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

• 10

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ΑΕΚ με σύστημα 4-3-3 με τον Μάνταλο να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης και τους Βέρντε και Λιβάγια στα πλάγια. Η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού σε συνδυασμό με αυτόν τον πειραματισμό του Ιταλού έκανε παντελώς ακίνδυνη την ΑΕΚ για μεγάλο διάστημα. Η είσοδος του Νέλσον Ολιβέιρα άλλαξε την επιθετική εικόνα της Ένωσης αλλά άργησε χαρακτηριστικά ο Καρέρα.

• 10

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, που σε φάση άμυνας ήταν 4-4-2 και σε φάση ανάπτυξης 4-1-4-1. Χρησιμοποίησε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα τον Αγιούμπ σε ρόλο δεξιού χαφ που έκλεινε προς τα μέσα, αφήνοντας στον πάγκο τον Μπουζούκη. Πέρασε στο ματς την κατάλληλη στιγμή τον Νατζ ενώ δεν τροποποίησε τον τρόπο ανάπτυξης και τη φιλοσοφία του.

75'

Μπορεί ο Μάρκο Λιβάγια να ήταν από μέτριος ως κακός το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης -κάτι που ήταν αποτέλεσμα και της ατυχούς τακτικής που διάλεξε ο Καρέρα- αλλά μια φάση είναι αρκετή για να δείξει την κλάση του. Και η φάση του 1-1, που προήλθε από την ατομική ενέργεια του Κροάτη, ήταν μάλλον η καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης.

• 9’

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Βέρντε από πλάγια, άουτ η μπάλα.

• 43’

Ευκαιρία για τον Ινσούα που ανενόχλητος απέναντι στον Μπάρκα δεν πιάνει καλά την κεφαλιά.

• 50’

Ωραία ατομική ενέργεια από τον Λιβάγια, σουτ με το δεξί, διώχνει άτσαλα ο Διούδης.

• 52’

Ο Γιόχανσον κλέβει με φάουλ τη μπάλα από τον Λιβάγια και στη συνέχεια, ο Αγιούμπ προλαβαίνει τον Βράνιες με προβολή για να βγει σε κενό ο Μακέντα και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Τζήλος θα δει το VAR και το γκολ δεν θα μετρήσει.

• 62’

Καλό σουτ του Λόπες έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 65’

Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Νάγκι βγήκε στο χώρο από δεξιά, έδωσε στον Μακέντα και εκείνος πλάσαρε σωστά τον Μπάρκα για το 0-1.

• 75’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα βρίσκει τον Λιβάγια μέσα στην περιοχή, αυτός αποφεύγει εξαιρετικά τον Γιόχανσον και με αριστερό, συρτό σουτ ισοφαρίζει.

• 1

Η φάση του 53ου λεπτού όταν ο Παναθηναϊκός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε κανονική ροή αγώνα με τον Μακέντα, αλλά ο διαιτητής Τζήλος εξέτασε ο ίδιος τη φάση στο VAR και έδωσε φάουλ του Γιόχανσον στον Λιβάγια στο ξεκίνημα της φάσης.

• 2

Η καθοριστική αλλαγή του Δώνη με τον Νατζ να περνάει στο ματς στο 60’ και πέντε λεπτά αργότερα να χτυπάει από τη δεξιά πλευρά και να σερβίρει στο πιάτο το γκολ του Μακέντα στο 65’.

• 3

Η μεγάλη κλάση του Μάρκο Λιβάγια που έντεκα λεπτά μετά το γκολ του Παναθηναϊκού με μία εξαιρετική προσωπική ενέργεια έβαλε πλάτη τον Γιόχανσον και με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε ένα καθοριστικό σημείο.

Οι 22 παίκτες των δυο ομάδων γονατίζουν στέλνοντας αντιρατσιστικό μήνυμα, τιμούν τη μνήμη του Τζορτζ Φλόιντ και γράφουν ιστορία.

10
Μάρκο Λιβάγια
Η τεράστια προσωπικότητα και η ανάλογη κλάση που διαθέτει ο Κροάτης επιθετικός υπήρξε καταλυτική στην εξέλιξη του ματς και χάρισε επί της ουσίας στην ΑΕΚ έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθειά της για τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

2
Ματίας Γιόχανσον
Ο δεξιός μπακ του Παναθηναϊκού ταλαιπωρήθηκε από τον Λιβάγια στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και φέρει σαφώς ευθύνη στη φάση του γκολ της ισοφάρισης από τον Κροάτη, καθώς τον άφησε να σουτάρει διαγώνια και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

9
Φεντερίκο Μακέντα
Εξαιρετικός ήταν ο Ιταλός επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι, επιβεβαιώνοντας την ποιότητά του στη φάση του γκολ που σημείωσε στο 65’, ενώ πέτυχε ακόμα ένα που ακυρώθηκε και γενικώς ταλαιπώρησε την άμυνα της ΑΕΚ.

Έκανε αρκετά λάθη ο Αθανάσιος Τζήλος στις αποφάσεις του και ειδικά όσον αφορά το ζήτημα των καρτών. Δεν ευνόησε ωστόσο καμία από τις δυο ομάδες αφού τα λάθη του μάλλον ισομοιράστηκαν. Χαρακτηριστικότερη φάση της αναμέτρησης το ακυρωμένο γκολ του Μακέντα με τον Τζήλο να παίρνει μάλλον σωστή απόφαση.

Τερίμ: «Μας δίνουν αυτοπεποίθηση τα αποτελέσματα με την ΑΕΚ»