• 28΄ Καμαρά
  • 37΄ Ρόουζ
  • 83' Ντιγκινί
  • 46΄ Μαντσίνι

Πολλά γκολ, ανοιχτό παιχνίδι, ποδοσφαιρικός πολιτισμός αλλά και τους προπονητές Μάρτινς και Ένινγκ να τσεκάρουν σχήματα και παίκτες ενόψει της δύσκολης συνέχειας περιλάμβανε η αναμέτρηση Ολυμπιακού-Άρη που κράτησε σε αγωνία φιλάθλους και τηλεθεατές για 22 λεπτά. Ο Άρης μετά το 1-0 άνοιξε σαν βεντάλια, ο Ολυμπιακός έριξε μια τεσσάρα σε ρυθμό προπόνησης και πήρε αυτό που όλοι περίμεναν: Ένα εύκολο τρίποντο.

Εξαιρετικό παιχνίδι ως προς τις φάσεις και τον ρυθμό του σχεδόν σε όλο το 90λεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα, να έχουν αμφότερες αρκετά κενά στις άμυνές τους και την ποιότητα του Ολυμπιακού να κάνει τη διαφορά από τη μέση και μπροστά. Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στα πρώτα 45λεπτά του παίχτηκε καλό και γρήγορο ποδόσφαιρο, με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα, κάνοντας το γνωστό παιχνίδι τους με τη γρήγορη κυκλοφορία και τις πλαγιοκοπήσεις, ωστόσο ο Άρης ήταν αυτός που βρήκε πρώτος τις δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αξιοποιώντας κάποια λάθη στην άμυνα των Πειραιωτών. Αυτές οι φάσεις ξύπνησαν και τις δύο ομάδες, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στη συνέχεια.

Ως το εικοσάλεπτο, οι «κίτρινοι» στέκονταν πολύ καλά στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό αντίθετα να κάνει κάποιες βιαστικές επιθέσεις αλλά και να προσφέρει φάσεις στον αντίπαλο μετά από δικά του λάθη σε χαφ και άμυνα, κυρίως από τον Σεμέδο. Ωστόσο, από τη στιγμή που δεν το πλήρωσε, η ομάδα του Μαρτίνς στη συνέχεια βρήκε γρήγορα τη λύση από μια στημένη μπάλα για το 1-0 του Γκιγιέρμε και γρήγορα σόκαρε εις διπλούν τον Άρη με το άμεσο 2-0 πριν καλά καλά οι «κίτρινοι» οργανωθούν και πάλι.

Ο Άρης συνέχισε πάντως να επιτίθεται, παίζοντας ελεύθερο ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητα και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 37', μπαίνοντας ξανά στο ματς. Και πάλι όμως, παρά το γεγονός ότι ήταν καλός από τη μέση και μπροστά με γρήγορες και επικίνδυνες επιθέσεις, στην άμυνα τα μεγάλα κενά του παρέμεναν. Έτσι, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός έφτασε και στο 3-1 σε μια γρήγορη επίθεση που κατέληξε με υπέροχο γκολ του Ομάρ, δείχνοντας να «κλειδώνει» το ματς.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν ως προς την εικόνα και τη ροή του ματς στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να πιέζει για περισσότερα γκολ έχοντας την υπεροχή και τον Άρη με τη σειρά του να πιέζει στα χαφ και να βγάζει αρκετούς παίκτες στην επίθεση όποτε του δινόταν η ευκαιρία, αφήνοντας μοιραία και αρκετά κενά στα μετόπισθεν. Σε μια από αυτές τις στιγμές που οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και πάλι χώρο, ο Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι στο 61', δύο λεπτά μετά το εκτέλεσε εύστοχα και κάπως έτσι ουσιαστικά σφράγισε οριστικά τη νίκη της ομάδας του.

Το ματς παρέμεινε «ανοιχτό» ως το φινάλε του αγώνα πάντως, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο μεν αλλά και με τα λάθη να παραμένουν και στη δική του άμυνα. Σε μια από τις πολλές λάθος τοποθετήσεις του Σεμέδο, ο Ντιγκινί υποδέχθηκε μπαλιά του Λάρσον και μείωσε σε 4-2 λίγο πριν το τέλος. Αυτό το 4-2 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το αήττητο για 29ο ματς πρωταθλήματος, 20ο εντός έδρας, παραμένοντας φυσικά και στην κορυφή της βαθμολογίας.

• 19

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα του με το «ευρωπαϊκό» 4-3-3 και δικαιώθηκε για την επιλογή του αυτή. Η ομάδα του κέρδισε τη μάχη του κέντρου με τα τρία χαφ και αν δεν ήταν τα ατομικά λάθη στην άμυνα θα είχε φτάσει σε μια πιο άνετη νίκη. Επιθετικά ήταν και πάλι εξαιρετικά αποτελεσματική, με τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί να παραμένουν τα σημεία αναφοράς.

• 11

Ο Μίχαελ Ένινγκ από την πλευρά του επέλεξε και αυτός να κατεβάσει την καλύτερη δυνατή σύνθεση στο 4-2-3-1, δίνοντας οδηγία για επιθετικό, ανοιχτό ποδόσφαιρο. Από τη μέση και μπροστά οι «κίτρινοι» δεν ήταν κακοί, βγάζοντας φάσεις και βρίσκοντας 2 γκολ, αξιοποιώντας τα λάθη των «ερυθρόλευκων». Στην άμυνα πάντως οι φιλοξενούμενοι πήραν κάτω από τη βάση, αφού το γεγονός ότι ο Γερμανός θέλησε να στήσει την τετράδα πολύ «ψηλά», άφησε πάρα πολλά κενά.

70’

Δεν είναι κάποιο γκολ, κάποιος συνδυασμός ή κάποια αμφισβητούμενη φάση, αλλά κάτι άλλο. Μόλις ο Ματιέ Βαλμπουενά έγινε αλλαγή στο 70ό λεπτό πέταξε την φανέλα του στο πέταλο και αποθεώθηκε για την απόδοσή του σε έναν μίνι γύρο θριάμβου πριν καν λήξει το παιχνίδι!

• 1’

Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί δεν μπορεί οριακά να φτάσει στην πορεία της μπάλας και να κάνει την κοντινή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι.

• 13’

Καλή στιγμή για τον Άρη. Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια από τα δεξιά και κεφαλιά του Λάρσον στο πρώτο δοκάρι, λίγο πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 13’

Δοκάρι για τον Άρη! Κλέψιμο των φιλοξενούμενων μετά από πίεση, ο Ιντέγε στρώνει στον Λάρσον και ο Σα αποκρούει εξ επαφής εις διπλούν στις προσπάθειες του Σουηδού, στέλνοντας τη μπάλα και στο δεξί δοκάρι του.

• 14’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Γρήγορη επίθεση από τα δεξιά, σέντρα του Μασούρα και κεφαλιά του Βαλμπουενά από την μικρή περιοχή οριακά άουτ!

• 18’

Δυνατό, μακρινό σουτ του Ρόουζ από τα δεξιά, ο Σα δεν ανησυχεί, η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ.

• 19’

Νέα τραγική πάσα του Σεμέδο, ο Μαντσίνι γίνεται κάτοχος της μπάλας και κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, ο Σα πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 22’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σεμέδο παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Έμαν αποκρούει και στο «ριμπάουντ» ο Γκιγιέρμε κάνει με δυνατό σουτ το 1-0.

• 24’

ΓΚΟΛ! Ο Καμαρά κλέβει στα χαφ από τον Δεληζήση, δίνει στον Μασούρα που κάνει την κίνηση και τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ελ Αραμπί να παίρνει την κεφαλιά, τον Έμαν να αποκρούει και στο ριμπάουντ τον Μαροκινό να μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

• 37’

ΓΚΟΛ! Ο Άρης μειώνει σε 2-1! Μετά από φάουλ του Ματίγια, ο Βέλεθ μπαίνει στην πορεία της μπάλας, αυτή φτάνει στον Ρόουζ ο οποίος από κοντά «εκτελεί» με καρφωτή κεφαλιά τον Σα.

• 44’

ΓΚΟΛ! Αλλαγή παιχνιδιού του Βαλμπουενά για τον Ομάρ στα δεξιά, αυτός στοπάρει έξοχα, αποφεύγει τον Κόρχουτ και με αριστερό «κεραυνό» νικά τον Έμαν για το 3-1.

• 53’

Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό στην κόντρα, με τον Τσιμίκα να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το γύρισμα, τον Βαλμπουενά να μην μπορεί σε πρώτο χρόνο και τον Έμαν να αποκρούει το δυνατό σουτ του Μασούρα στη συνέχεια.

• 58’

Δυνατό σουτ του Ελ Αραμπί από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Έμαν πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 61’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Βαλμπουενά από τον Βέλεθ πάνω σε προσπάθεια για ντρίμπλα.

• 63’

ΓΚΟΛ! Ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτελεί το πέναλτι που κέρδισε και νικά τον Έμαν για το 4-1.

• 79’

Δυνατό, εξαιρετικό σουτ-βολέ του Ρόουζ έξω από την περιοχή, ο Σα πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

• 83’

ΓΚΟΛ! Κάθετη μπαλιά του Λάρσον για τον Ντιγκινί που σπάει το τεχνητό οφσάιντ και πλασάρει εύστοχα τον Σα για το 4-2.

• 1

Η ουσιαστικά διπλή ευκαιρία του Άρη στο 13ο λεπτό είναι ένα καθοριστικό σημείο στην έκβαση του αγώνα, αφού εκεί οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να είχαν μπει μπροστά στο σκορ και να διαχειριστούν διαφορετικά το υπόλοιπο ματς.

• 2

Αντίστοιχα, το γρήγορο 2-0 του Ολυμπιακού μέσα σε ένα δίλεπτο, ουσιαστικά κάνει όλη τη διαφορά, δίνοντας στους «ερυθρόλευκους» το πάνω χέρι ώστε να παραμείνουν σε θέση οδηγού στο 90λεπτο.

• 3

Ως προς τη συνολική εικόνα του αγώνα, οι δύο ομάδες παρουσίασαν δύο χαλαρές άμυνες με πάρα πολλά ατομικά λάθη και εντέλει εκεί οφείλεται και η έκταση που πήρε το σκορ.

Είναι αυτό που λέμε τους έβαλε μες τα δίχτυα. Ο Ελ-Αραμπί μπήκε μαζί με την μπάλα μέσα στην εστία του Άρη, πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του για το 2-0 και χάρισε ένα όμορφο φωτογραφικό κλικ.

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Όταν ο κοντός έχει κέφια, τότε ο Ολυμπιακός παίζει σε άλλο επίπεδο. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα, βρήκε χώρους, ανοιχτή άμυνα και ζωγράφισε στο γήπεδο. Από δικό του κόρνερ έρχεται το 1-0, από δική του διαγώνια 30άρα η ασίστ στον Ομάρ στο τρίτο γκολ και είναι αυτός που κερδίζει και αξιοποιεί το πέναλτι για το 4-1. Για 4η φορά φέτος είχε γκολ και ασίστ στο ίδιο παιχνίδι και δικαίως κέρδισε το standing ovation, την ώρα που έγινε αλλαγή.

3
Ρουμπέν Σεμέδο
Σίγουρα αυτός ήταν ο Ρουμπέν Σεμέδο στο γήπεδο ή κάποιος που του έμοιαζε πολύ; Σκιά του καλού του εαυτού, ένα φάντασμα στο γήπεδο, με συνεχείς λάθος τοποθετήσεις, απίστευτη ανωριμότητα στις επεμβάσεις του, μία κινητή πηγή κινδύνων. Απών σε όλες τις επικίνδυνες καταστάσεις του Άρη, ανήμπορος ακόμα και να καθαρίσει μπαλιές στον αέρα που είναι η ειδικότητα του. Μακράν το χειρότερο του παιχνίδι στον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που έδειχνε πολύ πιο χαλαρός από ότι έπρεπε.

4
Μαντί Καμαρά
Στη θέση του θα μπορούσε να είναι ο σκόρερ Ομάρ, ο συνεπής με τα αντίπαλα δίχτυα Ελ-Αραμπί, ο ποιοτικός Γκιγέρμε ή ο ακούραστος Τσιμίκας. Κανείς τους όμως δεν έκανε τόσο πλήρες ματς, όσο ο Αφρικανός μέσος. Από δικό του κλέψιμο ξεκινά το 2-0, είχε 2-3 εξαιρετικές μπαλιές για γκολ, άσκησε πολύ πίεση στα χαφ του Άρη και ήταν ο λόγος που ο Ολυμπιακός πήρε το κέντρο, με μία πολύ ουσιαστική εμφάνιση τόσο ανασταλτικά, όσο και δημιουργικά.

Παρότι το ματς δεν είχε ιδιαίτερο σασπένς από πλευράς σκορ, εντούτοις είχε οριακές φάσεις που σηκώνουν πολύ συζήτηση. Το πρώτο γκολ του Άρη σωστά μετράει, αφού ο Ρόουζ δεν ήταν οφσάιντ όπως έδειξε και το VAR, ενώ σωστά ακυρώνεται το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Γάλλος αμυντικός, ο οποίος καλυπτόταν από ένα παίκτη του Ολυμπιακού μετά από την άστοχη έξοδο του Ζοσέ Σα. Ο Άρης φωνάζει για την φάση του πέναλτι του Ολυμπιακού, σε μία φάση που ξεκίνησε από εμφανές φάουλ του Τσιμίκα στον Φετφατζίδη μπροστά στα μάτια του βοηθού, ενώ ο Τζοβάρας έδειξε με αρκετή ευκολία κάρτες (6 τον αριθμό), προσπαθώντας να κρατήσει τον πειθαρχικό έλεγχο του ματς που πάντως δεν είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα.

ΠΑΕ Ολυμπιακός: «Ζούγκλα στην Τούμπα, να τιμωρηθεί ο ΠΑΟΚ»!