:root { --competition-primary-color:#00A3E0; --competition-secondary-color:#00205B; --competition-solid-color:#00205B; }
EUROBASKET 2022

Σε αυτό το section μπορείτε να δείτε όλες τις ειδήσεις για το Eurobasket, μαζί με τα ρόστερ των ομάδων, τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και όλα όσα χρειάζεστε για την διοργάνωση!

ΓΕΩΡΓΙΑ

Το Βέλγιο κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο δείχνοντας να ελέγχει τον ρυθμό, όμως μερικά λεπτά έφταναν στη Γεωργία για να επιστρέψει στο παιχνίδι, το οποίο τελικώς κρίθηκε στην παράταση.

Ο Ταμπού με το νικητήριο τρίποντο έφτασε τους 14 πόντους (3/6 τρ.), όσους είχε και ο Ζαν-Μαρκ Μβεμά, με τον Ισμαέλ Μπάκο να ακολουθεί με 11 πόντους. Για τη Γεωργία ο Σάντρο Μαμουκελασβίλι είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Θαντ ΜακΦάντεν 17 πόντους, με τον Γκόγκα Μπιτάτζε να σκοράρει 14 πόντους, αλλά να αποχωρεί τραυματίας λίγο πριν το τέλος.

Σταθερά μπροστά το Βέλγιο

Δίχως να διεκδικεί δάφνες ποιότητας το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε υπέρ του Βελγίου, που με σερί 7-0 στο τελευταίο τρίλεπτο διαμόρφωσε το 16-11 στο 10'. Τρία σερί τρίποντα (δύο από Ζιλέτ και ένα του Μβεμά) έστειλαν τη διαφορά στο +12 (27-15), όμως η ομάδα του Ηλία Ζούρου αντέδρασε, μειώνοντας σε 36-32 με τρίποντο του ΜακΦάντεν πριν το 38-32 του ημιχρόνου.

Με οδηγό το μακρινό σουτ και τον Ομπασοχάν μπροστάρη το Βέλγιο κατάφερε να ξεμακρύνει ξανά με διψήφια διαφορά (48-36), διατηρώντας το προβάδισμα εύκολα μέχρι το 30' με 58-51. Ωστόσο, η Γεωργία δεν παραιτήθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας έβαλε και τον κόσμο στην εξίσωση για τη νίκη!

Το γύρισε η Γεωργία, αλλά...

Το 61-51 έγινε 62-67 στο 37' χάρη στους Μπιτάτζε, Μαμουκελασβίλι και ΜακΦάντεν, με τον Μβεμά να ισοφαρίζει με προσωπικό σερί 5-0 σε 67-67, δείχνοντας πως το ματς θα το έκριναν λεπτομέρειες. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 70-69 υπέρ του Βελγίου, ο Μπιτάτζε αποχώρησε με πρόβλημα στον αστράγαλο και ο Μπουρχανάτζε ισοφάρισε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Από νευρικότητα χαρακτηρίστηκε το εξτρά πεντάλεπτο, ο Μπακό έβαλε το Βέλγιο μπροστά (76-74) και ο Ταμπού διόρθωσε το λάθος φάουλ του με τρίποντο (79-76) στα 3'' πριν το φινάλε, όπου ο Σανάτζε αστόχησε στο δικό του τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70 (κ.δ.), 79-76