Κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" (κ.θ.): TV: ΕΡΤSPORTS HD
2ο ματς φάσης των 16 (Προηγείται η Χάποελ 1-0)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
73 79
Hapoel Jerusalem
HAPOEL JERUSALEM

Τελικά, η Χάποελ κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που είχε στη σειρά και έκανε το... sweep που την φέρνει στους «8» κόντρα στην Μπούργος. Το Περιστέρι πάλεψε, αλλά πλήρωσε την μεγάλη του αστοχία από τη γραμμή των 6.75 (4/26) και έμεινε εκτός συνέχειας.

Να σημειώσουμε πως, στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, υπήρξε επεισόδιο ανάμεσα σε ΝτιΆντρε Κέιν και Γιανίκ Μορέιρα με τον πρώτο να μην αγωνίζεται στο δεύτερο μέρος.

Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τζέι Κόβαν Μπράουν, πρωταγωνίστησε με 25 πόντους, ενώ 24 προσέθεσε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέιμς Φελντέιν. Για τους γηπεδούχους, ο Μορέιρα είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 12 σημείωσε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Όσον αφορικά στην εξέλιξη του αγώνα, το ξεκίνημα αποτέλεσε μια... προσωπική μονομαχία ανάμεσα σε Κέιν και Φελντέιν που μπήκαν φουριόζοι. Πάντως, οι Ισραηλινοί είχαν τον έλεγχο (11-17) μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να μετρούν 4/19 εντός πεδιάς. Η είσοδος του Καράμπελα έδωσε πνοή στο Περιστέρι επιθετικά, αλλά έγινε «στόχος» στην άμυνα κι η Χάποελ δεν άργησε να βρει διψήφιες διαφορές. O... καυτός Φελντέιν βρήκε τρία τρίποντα (19π. στο 20') και το ημίχρονο έκλεισε με +18 (28-46) για τους φιλοξενούμενους.

Εμφανώς καλύτερο ήταν το Περιστέρι στην τρίτη περίοδο, με βελτιωμένη εικόνα σε άμυνα κι επίθεση. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου πήραν φόρα και μάζεψαν πολύ γρήγορα τη διαφορά με σερί πόντους του Μορέιρα (47-50, στο 28'). Τελικά, η ομάδα του Κάτας έβαλε μόλις 7π. στο δεκάλεπτο, που έκλεισε με σκορ 47-53. Δύο τρίποντα του Μπράουν κράτησαν την Χάποελ σε θέση οδηγού κι ένα ακόμη του Τόμας... έγραψε το +9 (57-66, στο 34'). Το Περιστέρι προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση, ο Βασιλόπουλος μείωσε σε 71-76, αλλά οι Ισραηλινοί έμειναν ψύχραιμοι και κράτησαν τη νίκη-πρόκριση (73-79).

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-46, 47-53, 73-79

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

Περιστέρι - Χάποελ Ιερουσαλήμ 73-79