ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Καρακατσούνης
  • Πουρσανίδης
  • Τσαρούχα

Μεγάλο ματς στο ΟΑΚΑ, πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναίκό. Η Ένωση μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι, είχε εντυπωσιακά ποσοστά στα τρίποντα στο πρώτο μέρος (12/19( και αυτό τη βοήθησε να φτιάξει διαφορά της τάξεως των 9 πόντων στο φινάλε του πρώτου 20λεπτου (63-54), με τις δύο ομάδες να παίζουν σε πολύ υψηλό ρυθιμό.

Ο ρυθμός όπως ήταν φυσικό εέπεσε στη συνέχεια του αγώνα, ε τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν τόσο συχνά διαδρόμους προς το καλάθι. Η ΑΕΚ διατηρούσε μεν το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβαζε στροφές. Η ανατροπή ήρθε χάρη στον Ταϊρίς Ράις, ο οποίος βρήκε ρυθμό σε κρίσιμο σημείο (87-88, 36’). Ο Λάνγκφορντ απάντησε για το 90-88 της ΑΕΚ και το θρίλερ συνεχίστηκε για τα καλά στο ΟΑΚΑ!

Η προσωπικότητα του Κιθ Λάνγκφορντ μίλησε ξανά και με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +4 (94-90, 37’). Ο Σλότερ φώναξε παρών και η ΑΕΚ έφερε τη διαφορά στους 6 πόντους (100-94, 39’). Ο Τζόνσον μείωσε και στη συνέχεια οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Το τρίποντο του Ράις δεν βρήκε στόχο όμως και έτσι η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη με 100-97.

• 14

Εξαιρετικό το πλάνο της ΑΕΚ, έβγαλε plays με στόχευση στην γρήγορη κυκλοφορία και τα αδύναμα σημεία του Παναθηναικού κοντά στη ρακέτα. Τα σουτ... βγήκαν από νωρίς και το μομέντουμ κράτησε μέχρι το τέλος, ενώ υπήρξε σωστή αντιμετώπιση στην άμυνα και τα σχήματα που δοκίμασε στην επίθεση το «τριφύλλι».

• 6

Έβγαλε κούραση η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, η οποία... χάθηκε στο καλό διάστημα της ΑΕΚ, δείχνοντας έλλειψη συγκέντρωσης και ενέργειας. Στα θετικά η επιστροφή στο τέλος και η διάθεση για μάχη, αλλά η ήττα δεν αποφεύχθηκε.

24'

Τρομερή φάση στο ΟΑΚΑ, με τον Νίκο Γκίκα να... μοιράζει και τον Μάρκους Σλότερ να καρφώνει με δύναμη, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους της ΑΕΚ.

2’ 5 - 5
4’ 11 - 12
6’ 16 - 17
8’ 25 - 24
10’ 32 - 28
Η φρεσκάδα και δίψα της ΑΕΚ φάνηκε από τα πρώτα λεπτά και η «Ένωση» ανέβασε το τέμπο με καλές επιλογές στην επίθεση, που «εκφράστηκαν» με σωστά μακρινά σουτ και έμφαση στο ποστάρισμα με τον Χρυσικόπουλο. Ο Λάνγκφορντ βγήκε από νωρίς εκτός με τρία φάουλ, αλλά η σωστή κυκλοφορία των γηπεδούχων έφερε προβάδισμα (25-22 στο 7'), ενώ η επιθετική ποιότητα των φιλοξενούμενων κράτησε την διαφορά στους τέσσερις (32-28). Ειδικά αναφορά πρέπει να γίνει στο εντυπωσιακό 70% των γηπεδούχων στα τρίποντα (7/10, από δύο οι Σαντ Ρος και Γιαννόπουλος).
12’ 37 - 28
14’ 45 - 37
16’ 51 - 44
18’ 58 - 48
20’ 63 - 54
Ο Ματσιούλις ανέβασε την διαφορά στους 9 (37-28) με το 8ο τρίποντο της ΑΕΚ και η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Παπαθεοδώρου. Ο Γιαννόπουλος χτύπησε ξανά και δύο ακόμα μακρινά του σουτ ανέβασαν την διαφορά στους 12 (43-31, 13'), με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ. Η αφύπνιση του Καλάθη έφερε μία μικρή «πράσινη» αντίδραση (51-44, 16') αλλά η εξαιρετική επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ, μαζί με τα ποσοστά... Playstation των «κιτρινόμαυρων», κράτησαν την διαφορά στους 14 πόντους (58-44, 17'). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με την «Ένωση» στο +9 και με το σκορ να ακουμπά επίπεδα ΝΒΑ (63-54).
22’ 68 - 58
24’ 73 - 65
26’ 75 - 68
28’ 79 - 74
30’ 85 - 77
Δεν υπήρξε μεγάλη αλλαγή στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού η ΑΕΚ παρέμεινε σταθερά σε θέση οδηγού. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κατεβάσει το τέμπο για να επιβάλλει έλεγχο, αλλά η «Ένωση» έβρισκε συνεχώς λύσεις, κυρίως μέσω των Γιαννόπουλου και Γκίκα. Ο Καλάθης πάντως αρνήθηκε να αφήσει το ματς να ξεφύγει και με συνεχόμενους πόντους κράτησε τους «πράσινους» στο ματς (79-74, 38'), όμως το 16ο τρίποντο (!) της ΑΕΚ κράτησε την διαφορά στους οκτώ (85-77) στο τέλος της περιόδου.
32’ 85 - 81
34’ 85 - 83
36’ 90 - 88
38’ 94 - 92
40’ 100 - 97
Ένα γρήγορο σερί έξι αναπάντητων πόντων κατέβασε την διαφορά στο καλάθι (85-83, 32') και είχαμε ξανά... ματς στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ έχασε την επαφή της με το καλάθι για περίπου πέντε λεπτά και ο Ράις ανέβασε το σερί στο 9-0, γεγονός που έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» (85-86, 35'). Το ντέρμπι πήρε «φωτιά» και οι δύο ομάδες απαντούσαν στα καλάθια των αντιπάλων τους. Ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση και η ΑΕΚ πήγε στο +4 (94-90, 38'), ενώ 2/2 βολές του Σλότερ, ένα floater του Ρέι και ένα άστοχο τρίποντο του Καλάθη ανέβασαν την διαφορά στους έξι (98-92, 39'). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, η ΑΕΚ δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση, ο Ράις είχε... airball και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη.

Σίγουρα η στιγμή του αγώνα: Η Τσαρούχα έδωσε τεχνική ποινή στον Πιτίνο και ο Αμερικανός θρύλος... γονάτισε στο παρκέ, προσφέροντας μία μοναδική φωτογραφία!

31
Χάρης Γιαννόπουλος
Το ματς της ζωής του! Εξαιρετικός ο Γιαννόπουλος, ευστόχησε σε μεγάλα και συνεχόμενα σουτ, δίνοντας 19 πόντους με 100% στα δίποντα (2/2) και 80% στα τρίποντα (80%).

11
Νίκος Παππάς
Απλή αναφορά η παρουσία του στο φύλλο αγώνα. Ο Παππάς δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του και δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα του.

44
Μάρκους Σλότερ
Μπορεί να μην σκόραρε τόσο, αλλά ο Σλότερ ήταν φανταστικός στην άμυνα, πλησίασε το νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και έβγαλε ψυχή στα κρίσιμα, δίνοντας πολλά στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων η τριάδα, απέφυγε τα λάθη σε ένα ματς με πολλές επαφές και ένταση. Καλό παιχνίδι από τους Καρακατσούνη και Πουρσανίδη, σωστή παρά τον θόρυβο η Τσαρούχα.

Την Παρασκευή (10/5) το εξ αναβολής Παναθηναϊκός-Προμηθέας, οι μέρες της 5ης αγωνιστικής