Έχοντας «προίκα» το 0-3 στο Βέλγιο, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την Αστερίξ έχοντας σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης, καθώς χρειαζόταν να πάρει δύο σετ για να συνεχίσει στους «16» του CEV Cup.

Οι Βελγίδες μη έχοντας να χάσουν το παραμικρό, τα έπαιξαν όλα για όλα, πήραν τα δύο πρώτα σετ, κόλλησαν τον ΠΑΟΚ στα... σκοινιά, όμως η ομάδα του Τάκη Φλώρου είχε σφυγμό και αντίδραση, ισοφάρισε σε 2-2 εξασφαλίζοντας την πρόκριση, μη έχοντας άγχος για το 5ο και τελευταίο σετ του αγώνα το οποίο και τελικά κατέκτησε με 16-14.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάντζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με άσσο της Κογιάρ (5-3), όμως με τη βοήθεια της Στράγκιερ η Αστερίξ κατάφερε να περάσει μπροστά (7-9). Αυτό ήταν και το σημείο που οι φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό και με τρεις συνεχόμενους άσσους έφτασαν τη διαφορά στους +4 (8-12).

Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να μπει στη διεκδίκηση του σετ και με πολύ καλά ποσοστά στο σερβίς (σ.σ. 6 από τους 25 πόντους είναι άσσοι) οι Βελγίδες έκαναν το 16-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσια. Οι Βελγίδες ξέφυγαν για πρώτη φορά με άσσο της Βεν Έλσεν (6-8) και έκτοτε η.... ψαλίδα άνοιξε.

Η Αστερίξ εξακολουθούσε να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης στο σερβίς και έτσι η διαφορά έφτασε στους +7 (7-14). Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τις Κυπαρίσση και Πολυνοπούλου, αλλά τα πράγματα είχαν ήδη πάρει τον δρόμο τους και έτσι έγινε το 14-25 και το 0-2 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο τρίτο σετ και με όπλο του το μπλοκ αλλά και την Κογιάρ πήρε σαφές προβάδισμα (7-2). Η Ισπανίδα διαγώνιος διατηρούσε τη διαφορά και με άσσο της Καλαντάντζε ο Δικέφαλος έφτασε στους +8 (13-5). Αποφασισμένος για το comeback του ο ΠΑΟΚ άνευ αντίστασης, έφτασε με την Πολυνοπούλου σε σετ πόιντ και με την Κυπαρίσση έκανε το 25-16 μειώνοντας σε 1-2.

Οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με σκοπό να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο σετ, με την Καλαντάντζε να «χτίζει» από νωρίς τη διαφορά (6-3) και τη Φιντόν με άσσο να την αυξάνει στους +5 (9-4). Η Αστερίξ προσπάθησε να σηκώσει κεφάλι, αλλά η Κυπαρίσση που πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση ήταν εκ νέου εκεί για να «τελειώσει» μια φάση διαρκείας (12-6). Άνευ δυσκολίας ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τα ηνία και έτσι πήρε το σετ αλλά και την πρόκριση στους 16 του CEV Cup, με 25-18.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τάι μπρέικ, με τον Δικέφαλο έχοντας και τη ψυχολογία υπέρ του να μπαίνει δυνατά στο σετ παίρνοντας προβάδισμα με τις Φιντόν και Κυπαρίσση (6-4). Η διαφορά άνοιξε και τελικά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ματς πόιντ με την Κυπαρίσση.

Ακολούθησε ένα σερί πόντων για τις φιλοξενούμενες που ισοφάρισαν σε 14-14, αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο συνεχόμενους πόντους της Κογιάρ έκανε το 16-14 και το 3-2 στα σετ.