Δεύτερο σερί τρίποντο για τον ΠΑΟΚ στη Volley League γυναικών που επικράτησε του Απολλώνιου με 3-0 στο Παλατάκι έχοντας καλή απόδοση σε σερβίς και μπλοκ - Στους 23 ο Δικέφαλος, έμειναν στους 13 οι φιλοξενούμενες.

Ο ΠΑΟΚ έκανε καλή εκκίνηση στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-7 έπειτα από μπλοκ της Ντέακ, ενώ η Τσιόγκα με δικό της πόντο έστειλε την διαφορά στο +4 με 18-14. Ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε την υπέρ του διαφορά (22-17) από επίθεση της Ουίλιαμς και η Φανγκ με δικό της πόντο έγραψε το 1-0 για τις ασπρόμαυρες με 25-18.

O Απολλώνιος έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και με χτύπημα της Φακοπουλίδου στην ευθεία πήρε προβάδισμα με 4-8. Σταδιακά ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του πιέζοντας από το σερβίς και έχοντας καλό μπλοκ, γεγονός που του έδωσε την ευκαιρία να προσπεράσει με 12-10 μετά από μπλοκ της Τσιόγκα. Ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει και διαφορά από την Αθηναϊκή ομάδα (17-11), για να έρθει το 2-0 με 25-20 και πάλι από μπλοκ της Ελληνίδας κεντρικού.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με φορά και πήρε το προβάδισμα με 11-10 από πόντο της Φανγκ, ενώ η Ουίλιαμς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα της με 17-13. Oι φιλοξενούμενες με πρώτο χρόνο της Καββαδία μείωσαν σε 19-17, αλλά το σύνολο του Τερζή με καλές επιλογές στα κρίσιμα και τις Φανγκ-Ουίλιαμς να δίνουν λύσεις έκανε το 3-0 με 25-22 και πήρε το τρίποντο.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 25-22

ΠΑΟΚ - Απολλώνιος 3-0