Ο πρώτος γύρος επεφύλασσε πολλά προβλήματα στην Μαρία Σάκκαρη, η οποία γνώρισε την ήττα από την Μάρτα Κόστγιουκ με 2-1 σετ (0-6, 7-5, 6-2) και είπα ξανά πρόωρο «αντίο» στο Wimbledon.

Σε έναν αγώνα ο οποίος διεκόπη δύο φορές από την βροχή, η Ελληνίδα τενίστρια έχασε τον ρυθμό της και έδωσε... πατήματα, και παρά το καλό σερβίς στο πρώτο σετ, τα πάρα πολλά αβίαστα λάθη στα επόμενα δύο σετ έφεραν την Κόστιουκ σε θέση ισχύος για να πραγματοποιήσει την ανατροπή και να πάρει το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο

Αγωνιστικά η Μαρία εμφανίστηκε ανώτερη σε όλα τα σημεία του παιχνιδιού. Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνει πως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν... άφησε ούτε ένα game για την αντίπαλό της, με συνέπεια να κλείσει το σετ με συνοπτικές διαδικασίες και με ένα βαρύ 6-0 για την Κόστγιουκ. Σημειώνεται πως ο αγώνας διεκόπη για πρώτη φορά, όταν η Σάκκαρη βρισκόταν 5-0 μπροστά και το έκτο game ήταν στο 40-40.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, οι δύο αθλήτριες φάνηκαν να χάνουν το ρυθμό τους, με την Μαρία Σάκκαρη να χάνει το πρώτο game στον αγώνα. Με το 2-1 στα games και το σκορ 30-30 στο τέταρτο game, η βροχή έκανε και πάλι την παρουσία της με τον αγώνα να ξεκινάει σε σύντομο χρονικό διάστημα σε αντίθεση με την πρώτη διακοπή.

Με τη νέα επανέναρξη της αναμέτρησης, η Κόστγιουκ πήρε το τέταρτο game (2-2) και στη συνέχεια πίεσε την Σάκκαρη, πετυχαίνοντας το πρώτο της break στον αγώνα. Η Ελληνίδα βρήκε άμεσα απάντηση για το 3-3, ωστόσο δύο games αργότερα βρέθηκε να σερβίρει για να παραμείνει στο σετ. Η Νο.8 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε και έφερε στα ίσα το σετ, όμως τα πάρα πολλά αβίαστα λάθη την έφεραν πάλι σε δύσκολη θέση να παίζει για την παραμονή της στο σετ και εν τέλει να το χάσει με 7-5.

Με την ψυχολογία στα ύψη, μετά από ένα δύσκολο δεύτερο σετ, η Κόστγιουκ... απελευθέρωσε το παιχνίδι της και έβαλε δύσκολα στην Σάκκαρη. Αν και η Ελληνίδα κράτησε το σερβίς της στην αρχή του τρίτου σετ, στη συνέχεια δεν κατάφερε να... σπάσει αυτό της Κόστιουκ δεχόμενη σερί 5-0 games, το οποίο την έφερε στη δύσκολη θέση να παλεύει για την παραμονή της στο ματς και συνάμα στο Wimbledon.

H Μαρία διατήρησε το σερβίς της στο 7o game, όμως η Κόστγιουκ ως «σίφουνας» έκλεισε το σετ με σκορ 6-2, παίρνοντας μία τεράστια νίκη με ανατροπή, αλλά και το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του χορτάρινου Grand Slam. Εκεί, η Ουκρανή θα έρθει αντιμέτωπη με την νικήτρια του αγώνα Ρισκέ - Μπαντόσα.