• 80΄Καμαρά Ουμάρ
  • 29' Οικονομίδης Γιάννης
  • 69' Ντομίνγκεζ Λουίζ
Σα να μην πέρασε ένα... έτος!

Ο ΟΦΗ που προηγείται και δεν κερδίζει. Ο Πανιώνιος που δεν τα παρατάει και δε φεύγει με σκυμμένο το κεφάλι. Το 2019 ξεκίνησε, όπως έφυγε το 2018 και οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στο Ηράκλειο.

Τελευταία ανανέωση: 12 Ιανουαρίου 2019, 21:54

Υπάρχει η μια του κλέφτη, οι δύο, οι τρεις και υπάρχουν και οι… εφτά! Τόσες φορές τη φετινή σεζόν δεν έχει καταφέρει ο ΟΦΗ να κρατήσει υπέρ του αποτέλεσμα και τόση είναι η απόσταση ανάμεσα στην αποθέωση που γνώριζαν οι παίκτες του για 80 λεπτά και τις εν χορώ αποδοκιμασίες που ακούστηκαν μετά τη λήξη. Οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το πλεονέκτημα στο ματς και ο Πανιώνιος, με τον Άκη Μάντζιο να επιμένει και να καταφέρνει να πάρει το καλύτερο από την ομάδα του στη μετά… Μασούρα εποχή, κατάφερε να ισοφαρίσει και να μη φύγει ηττημένος από το Ηράκλειο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς και έψαχναν τις προϋποθέσεις για να βάλουν νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, κυρίως από τα αριστερά με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη να είναι σε πολύ καλή μέρα. Οι πρώτες καλές τους στιγμές πέρασαν ανεκμετάλλευτες και όταν ο Πανιώνιος άρχισε να αντιδράει και να διεκδικεί πράγματα από τα ματς, μίλησε η… βροχή. Διπλό γλίστρημα σε μια φάση και ο Πλατέλλας είχε την ψυχραιμία και την ευφυΐα να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ρυθμό, είχε ένταση, είχε τον Πανιώνιο να ψάχνει την ισοφάριση και να μην τη βρίσκει, τον ΟΦΗ να είναι απειλητικός χωρίς να μπορεί να εκμεταλλευτεί τους χώρους και εντέλει είχε τη… συνήθη κατάληξη για τους Κρητικούς, που για ένα ακόμα ματς δεν κρατάνε το αποτέλεσμα. Αυτή τη φορά, ο Ουμάρ Καμαρά πλήγωσε τους γηπεδούχους βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης στο 80’ και έδωσε στην ομάδα του το βαθμό που τον κρατάει σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Κριτικη Προπονητη

Θα έπρεπε να γνωρίζει καλύτερα το έργο, έχοντας δει να επαναλαμβάνεται από την αρχή της σεζόν ξανά και ξανά. Ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα έπρεπε την ομάδα του, κυρίως «παγώνοντας» το ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το… ροντέο στον αγωνιστικό χώρο φαίνεται ότι εξυπηρετούσε τον Πανιώνιο. Άργησε να απαντήσεις στις αλλαγές του Άκη Μάντζιου, άργησε να φρεσκάρει τη μεσαία ή ακόμα και την επιθετική γραμμή και θα έπρεπε να έχει επέμβει νωρίτερα στο ματς.

• 9

Είναι από τα παιχνίδια που πρέπει να πιστωθεί ο ρόλος του προπονητή. Ο Άκης Μάντζιος δεν περίμενε το πατροπαράδοτο 60 ως 65 για να κάνει τομές στο παιχνίδι του Πανιωνίου και έψαχνε διαρκώς τη βελτίωση της ομάδας του. Άλλαζε πρόσωπα, άλλαζε συστήματα, ρίσκαρε χωρίς να φοβηθεί μη τυχόν και διευρυνθεί το προβάδισμα του ΟΦΗ και δικαιώθηκε αφού εκτός από τη συνολική εικόνα, ήταν και η αλλαγή του που πέτυχε το γκολ των φιλοξενούμενων και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας.

Τα highlights του ματς

• 8'
    Σέντρα του Κουτσιανικούλη, στο δεύτερο δοκάρι έκανε ο Ντίνας το σουτ στην κίνηση και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
  • 19'
    Φάουλ σε καλή θέση του Πανιωνίου, ο Κόστιτς σούταρε δυνατά για να μπλοκάρει ο Στρέζος.
  • 21'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Ντουρμισάι να παίρνει την κεφαλιά από καλή θέση και να στέλνει τη μπάλα άουτ.
  • 27'
    Κάθετη πάσα του Κουτσιανικούλη, ο Πλατέλλας εκμεταλλεύεται το γλίστρημα του Σταυρόπουλου, μπαίνει στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.
  • 79'
    Ο Καμαρά αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή πιάνει την κεφαλιά και ισοφαρίζει το παιχνίδι για τον Πανιώνιο.
  • 82'
    Ο Βουό είναι σε ιδανικό σημείο για να σουτάρει, αλλά καθυστέρησε με αποτέλεσμα και με την κόντρα να μπλοκάρει ο Κότνικ.
  • 90'
    Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Ντομίνγκες να αστοχεί αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή του ΟΦΗ.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Ο καθένας θα έψαχνε έναν τρόπο να διασκεδάσει στο ματς, το ίδιο και η μικρή. Προσέξτε τη λεπτομέρεια: Ναι, είναι pizza!!

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Ουμάρ</span> Καμαρά
11
Ουμάρ Καμαρά
Όταν μπαίνεις αλλαγή και σκοράρεις, είναι πάντα μια διαφορετική συνθήκη από τις συνηθισμένες. Όταν, δε, αυτό το γκολ δίνει και βαθμό στην ομάδα σου, τότε σίγουρα μπαίνεις στα αξιοσημείωτα του αγώνα. Για τον Ουμάν Καμαρά είναι και κάτι περισσότερο, αφού το γκολ στο Ηράκλειο ήταν το πρώτο που πετυχαίνει με τη φανέλα του Πανιωνίου φέτος και σίγουρα μπορεί να ελπίζει ότι η συνέχεια θα είναι καλύτερη για τον ίδιο.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Πάτρικ</span> Βουό
9
Πάτρικ Βουό
Ένα γκολ σε 13 ματς και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Ο Πάτρικ Βουό ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που ακούστηκαν οι αποδοκιμασίες στο Ηράκλειο. Δεν είχε αυτοπεποίθηση και γρήγορη εκτέλεση, με αποτέλεσμα να σπαταλήσει τις φάσεις του ΟΦΗ, να χαλάσει επιθέσεις, ενώ ειδικότερη η φάση που του προσφέρθηκε μετά την ισοφάριση του Πανιωνίου ήταν από εκείνες που δεν πρέπει να χάνει ένας επιθετικός.

Ο αφανής ήρωας

<span>Βαγγέλης</span> Πλατέλλας
10
Βαγγέλης Πλατέλλας
Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κερδίσει, όμως ο ίδιος ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του και ήταν και ο σκόρερ. Ο 30χρονος μέσος ήταν μέσα στις περισσότερες καλές φάσεις του ΟΦΗ, έβγαζε την ομάδα του πολύ ωραία στην επίθεση, είχε προσωπικές ενέργειες, δεν τα παράτησε ούτε μετά την ισοφάριση, είχε ενέργεια και εμπνεύσεις και το κυριότερο; Είχε το γκολ τη στιγμή που του ήρθε η ευκαιρία στα πόδια του και χάρισε στους Κρητικούς τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το... VAR του SDNA

Στο όγδοο φετινό του ματς στη Super League, ο Γιώργος Κομίνης συνεχίζει να είναι γουρλής για τον Πανιώνιο, με τους κυανέρυθρους να έχουν δύο νίκες και μια ισοπαλία με τον Θεσπρωτό ρέφερι. Φυσικά, αυτό είναι κριτική, αλλά ένα στατιστικό. Στα του παιχνιδιού, ο 39χρονος διαιτητής είχε ένα μικρό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο που φαινόταν ότι θα έχανε τον έλεγχο του ματς, όμως σε γενικές γραμμές ήταν σωστός και είχε μια καλή διαιτησία στο Ηράκλειο.