Ο μήνας (Ιανουάριος) έχει 29. Δύο 24ωρα απέμειναν για τη λήξη της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είναι στο -16 από τον Ολυμπιακό (με ματς περισσότερο) και πλέον μπήκε για τα καλά στην «κατάψυξη» μετά το «διπλό» των δέκα (!) παρακαλώ παικτών του Αστέρα Τρίπολης μέσα στη Λεωφόρο!

10 vs 11 έπαιζαν από το 74’ αλλά τελικά σκόραρε-νίκησε η ομάδα του Ράσταβατς. Εκείνη του Γιοβάνοβιτς έφτιαξε…  μισή, άντεξε μιάμιση φάση μέχρι το φινάλε. Kατά τα άλλα το τριφύλλι ήθελε να χτίσει σερί μετά το «διπλό» στη Νίκαια…

«Ιδανική» περίπτωση ομάδας ο Παναθηναϊκός για να ξενερώνει τον κόσμο του. Το αντιλαμβάνεσαι κάθε φορά που διαβάζεις ότι «στόχος είναι το σερί νικών». Πρώτα πάει στο Βόλο και χάνει 3-1. Τότε «έφταιγε» ο διαιτητής που απέβαλλε τον Σάντσες. Όχι το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο δεν έκανε ούτε μισή ευκαιρία!

Τώρα, απ΄όσα διαβάζω στα social, φταίει για την ήττα από τον Αστέρα πάλι ο… διαιτητής. Ο Σιδηρόπουλος, εν προκειμένω. Μάλιστα.

Ο Σιδηρόπουλος όχι μόνο δεν είναι, πλέον, ο κορυφαίος Ελληνας ρέφερι όπως ΗΤΑΝ πριν από 5-6 χρόνια, αλλά έχει εξελιχθεί σε έναν από τους χειρότερους. Όλο «τουπέ» και «ύφος». Όπως και στο α’ ημίχρονο του ματς όπου δικαίως φώναζαν οι Παναθηναϊκοί για κάποιες αποφάσεις του.

Όμως στο β’ ημίχρονο, σε ΟΛΕΣ τις κρίσιμες φάσεις του αγώνα, η διαιτητική ομάδα αποφάσισε (τελικά) σωστά:

-      Η αποβολή του Μουνάφο με 2η κίτρινη-κόκκινη, ορθή απόφαση του ρέφερι.

-      Το πέναλτι του Σάντσες στον Ριέρα κι αυτό σωστό. Δεν το είδε ο Σιδηρόπουλος σε πρώτο χρόνο, αλλά το είδε ο var Μανούχος. Και ορθά δόθηκε όταν ο ρέφερι ξαναείδε τη φάση στο μόνιτορ.

-      Το γκολ του Αϊτόρ σωστά δεν μέτρησε. Ο βοηθός έχασε το οφσάιντ, αλλά το έπιασε η διαιτητική ομάδα στο var. Ο αμυντικός του Αστέρα παίζει για να αποσοβήσει γκολ στο σουτ του Σάντσες προτού η μπάλα πάει στον Αϊτόρ. Οπότε ΔΕΝ υπάρχει «κακό παίξιμο» αλλά παράβαση οφσάιντ.

-      Οσο για την τελευταία φάση με τη διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα ανάμεσα σε Μπαράλες και Βέλεθ, όποιος… είδε «πέναλτι», μάλλον κρίνει με «οπαδικά γυαλιά» τα οποία κατακρίνει εδώ και 25 χρόνια. Μην τρελαθούμε δηλαδή.

Ο Παναθηναϊκός είναι ζήτημα αν έφτιαξε… μισή ή έστω μιάμιση ευκαιρίες κι αυτές στο τελευταίο εξάλεπτο, με κάποια «στραβο-σουτ» (Σάντσες, Λούντκβιστ). Στο α΄ ημίχρονο άντε ένα σουτ του Αϊτόρ άουτ. Πάπαλα η δημιουργία και η εκτέλεση.

Έλειψε ο Βιγιαφάνες, σχόλασε ο γάμος. «Μηδέν» δημιουργικό παιχνίδι από τους χαφ, εξαφανισμένος (όπως συμβαίνει σε άμυνα που δεν δίνει χώρους) ο Καρλίτος, απέμεναν Αϊτόρ και Παλάσιος από τα πλάγια με διάθεση αλλά έως εκεί.

Ο Αστέρας Τρίπολης (μαζί με τον ΠΑΣ και τη Λαμία) είναι ένας από τους κακούς δαίμονες του Παναθηναϊκού. Επτά ματς σερί αήττητος κόντρα στους πράσινους από το 2019. Αλλά αυτό που έκανε τούτη τη φορά ήταν το πιο ισχυρό σοκ για τον Παναθηναϊκό. «Εκοψε» το ρεύμα στη Λεωφόρο!

Ο Ράσταβατς έκανε κάτι απλό. Εριξε παίκτη του πάνω στον Ρούμπερ Πέρεθ για να κόψει την ανάπτυξη του τριφυλλιού από τον άξονα. Και ουσιαστικά του έκοψε την αναπνοή. Με έμπειρους και αποφασισμένους ποδοσφαιριστές, πήρε ένα τεράστιο «διπλό». Σκαμπίλι για τους «πράσινους» και ταυτόχρονα χαμός στα πλέι οφ.

Και ο Παναθηναϊκός; Θα δει την αλήθεια ή θα την «θάψει» ξανά στο χιόνι; Θα ρίξουν όλο το ανάθεμα στον… Σιδηρόπουλο ή, επιτέλους, θα σκεφτούν τι πρέπει να κάνουν ώστε το τριφύλλι να ξαναγίνει σύντομα ομάδα αντάξια του brand της; Θα θελήσουν να μπολιάσουν την καλή (εγώ δεν αλλάζω άποψη) προπονητική δουλειά που γίνεται ή θα τη ναρκοθετήσουν;

Προσέξτε: σε αυτά η ΕΥΘΥΝΗ ανήκει και στις ΔΥΟ πλευρές. Το γεγονός ότι έχουμε 29 Ιανουαρίου και ακόμη δεν έχει γίνει ούτε μία μεταγραφή, δεν αφορά μόνο τη διοίκηση Αλαφούζου αλλά και τον Γιοβάνοβιτς. Τι θα πει «Είναι δύσκολο να βρεις αυτό που θέλεις τον Ιανουάριο»; Είδαμε και το καλοκαίρι που έτρεχαν τελευταία λεπτά των μεταγραφών για να πάρουν τον Παλάσιος επειδή στον κόουτς ο ένας ξίνιζε και ο άλλος μύριζε.

Ο Παναθηναϊκός έχει ΑΝΑΓΚΗ από μεταγραφές. Από ένα ΧΑΦ που να μπορεί να του αλλάζει τη ζωή (έλειψε ο Βιγιαφάνες και δεν βγήκε ούτε μία κάθετη) στον άξονα. Έναν εξτρέμ να «σκορπάει» κόσμο στο διάβα του. Κι ένα σέντερ φορ -απορεί όλος ο κόσμος που δεν το βλέπουν- να τον ΝΟΙΩΘΕΙ η αντίπαλη άμυνα. Υπάρχουν κι άλλα όμως αυτοί δεν πράττουν τα αυτονόητα.

Αν για το γεγονός ότι δεν γίνονται μεταγραφές φταίει η… αργοπορία του Γιοβάνοβιτς δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για τον Σέρβο. Αν φταίει η διοίκηση Αάφούζου δεν υπάρχει καμία δικαιολογία γι αυτή. Αν φταίνε και οι δύο, θα απολογηθούν και οι δύο.

Το ζήτημα είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το μία ζέστη, μία κρύο. Και δεν μιλάμε για κρύο αλλά για «κατάψυξη» όταν χάνει από τους 10 του Αστέρα μέσα στη Λεωφόρο. Θέλουν να δουν την αλήθεια; Προλαβαίνουν ακόμη. Δεν θέλουν; Ας τη «θάψουν» στο χιόνι και στη νέα «δικαιολογία» ρίχνοντας το ανάθεμα στον (ΚΑΚΟ διαιτητή, εδώ και καιρό) Σιδηρόπουλο. Εύκολο είναι. Και ανέξοδο…

Μην κάνετε μεταγραφές, «θάψτε» την αλήθεια στο χιόνι και στον… Σιδηρόπουλο!