Το παιχνίδι πήρε μετάθεση με τη διεξαγωγή του να μεταφέρεται απ΄το «Αθανάσιος Διάκος»  στο Πανθεσσαλικό, εξαιτίας της κακής κατάστασης στην οποία βρίσκεται ο αγωνιστικός χώρος στη φυσική έδρα της Λαμίας.

Το α΄ημίχρονο δεν βλεπόταν ούτε με…κολλύρια. Χαμηλός ρυθμός, κάκιστο θέαμα και μηδαμινές φάσεις (αξιόλογες) φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι Φθιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και επιχειρούσαν με βαθιές μπαλιές να διασπάσουν την σωστά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ.

Χαρακτηριστικά να σημειώσουμε πως η Λαμία έκλεισε το α΄ημίχρονο χωρίς καμία τελική προσπάθεια (παρά το 59% ποσοστό στην κατοχή της μπάλας) κι ενώ ο προπονητής της, Μιχάλη Γρηγορίου, άλλαζε συνεχώς θέσεις στους μεσοεπιθετικούς παίκτες στην προσπαθειά του να ανεβάσει την ταχύτητα της ομάδας του.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Ηπείρου έριξε το περισσότερο βάρος της στα μετόπισθεν και στο πως θα διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Ο ΠΑΣ βασίστηκε στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων στο μεσοεπιθετικό κομμάτι κι είχε την μία και μοναδική χαμένη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 31΄ο Σνάιντερ γύρισε ωραίο το κορμί του μέσα από την περιοχή και σούταρε με τον Γκαραβέλη να εκτινάσσεται στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο ίδιο τέμπο κυλούσε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου και μέχρι το 54΄. Χρονικό σημείο στο οποίο ο Σάλιακας με υπέροχο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα «συστημένη» στα δίχτυα του Γκαραβέλη κι έδωσε το προβάδισμα (0-1) στους Ηπειρώτες.

Το γκολ του ΠΑΣ δεν άλλαξε την εικόνα του ματς. Χαμηλός ρυθμός με τους φιλοξενούμενους να κρατούν χωρίς προβλήματα τους παίκτες της Λαμίας μακριά από την περιοχή τους και να «κλειδώνουν» εύκολα τη νίκη τους.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαρτίνεθ (79΄Σαραμαντάς), Προβυδάκης (79΄Σκόνδρας), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Γκέντσογλου, Μπεχαράνο, Νούνιες (60΄Ελευθεριάδης), Ταϊρόν (66΄Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Τσούκαλος (60΄Αραμπούλι)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (72΄Λώλης), Σνάιντερ, Μορέιρα, Περέα (90΄Λιάσος).

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3):

Ο Μανόλης Σάλιακας πέτυχε το «χρυσό» - γκολ της νίκης για τον ΠΑΣ με ένα όμορφο γκολ κι αυτό από μόνο του, φτάνει και…περισσεύει για να του δώσει τον τίτλο του «man of the mach». Εκτός από το τέρμα που σημείωσε, έβγαλε το ματς με πολύ καλό βαθμό (και) στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Γίνε Πρόεδρος:

Ο Γιαν Μαρκ Σνάιντερ ήταν ιδιαίτερα κεφάτος κι ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει ο ΠΑΣ από τη μέση και μπροστά. Ο Γερμανός ποδοσφαιριστής αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Λαμίας και είχε ένα εξαιρετικό γύρισμα και σουτ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γκαραβέλης στο 31΄.

Lockdown:

Από λάθος του Λάζαρ Ρόμανιτς η μπάλα στρώθηκε στον Σάλιακα στη φάση του γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα. Μοιραία ο Σέρβος μέσος της Λαμίας χρεώνεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό το τέρμα που έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ενώ υπήρξε φτωχή η προσφορά του στο δημιουργικό κομμάτι.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τάσου Παπαπέτρου. Ο Μπρένερ έπεσε μέσα στην περιοχή της Λαμίας μετά από μαρκάρισμα του Προβυδάκη στο 58΄,ωστόσο ο ρέφερι υπέδειξε πως ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ χρησιμοποίησε το χέρι του πριν το μαρκάρισμα και τον δικαίωσε το VAR για την απόφασή του.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Αν υπήρχε μια ομάδα που έδειξε πως «διψούσε» λιγάκι παραπάνω για τη νίκη αυτή ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα. Χωρίς να κινηθούν σε υψηλές…ταχύτητες, οι Ηπειρώτες πήραν το «τρίποντο» και έπιασαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας τον ΠΑΟΚ. Κάκιστη εμφάνιση απ΄τη Λαμία που δεν δικαιούταν τίποτα παραπάνω βάσει της εικόνας. Εντελώς ακίνδυνη επιθετικά πρόσθεσε τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ (Λοντίγκιν) στους θεατές της αναμέτρησης.