• Ηλίας Αλεξέας
  • Δημήτριος Καραντώνης
  • 51' Ανδρούτσος
  • 59' Καλογερόπουλος

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον για κανέναν από τους δύο, Αστέρας και Ολυμπιακός... έβγαλαν την αγγαρεία με το 0-0 του «Θ. Κολοκοτρώνης», για την 8η αγωνιστική των πλέι-οφ. Ματς δοκιμών και για τους δύο προπονητές, με τον Μαρτίνς να κατεβάζει ξανά αρκετούς «μικρούς» και να τεστάρει δύο διαφορετικά σχήματα (4-3-3 και 4-4-2). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλο το 90λεπτο, είχαν 5-6 καλές φάσεις για γκολ, όμως η αστοχία τους έκανε τη... διαφορά, με το «όλα μηδέν» να φαντάζει φυσιολογικό, από τη στιγμή που η ομάδα του Ράσταβατς από την πλευρά της ήταν ακίνδυνη.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ήταν λίγο έως πολύ η ίδια από το ξεκίνημα έως και το τέλος του: ο Ολυμπιακός είχε σταθερά την μπάλα στα πόδια και τον έλεγχο όλων όσων συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο του «Θ. Κολοκοτρώνης». Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το κλασικό παιχνίδι τους με πίεση και γρήγορη κυκλοφορία, κυριαρχώντας πλήρως και έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ από νωρίς. Ο Αστέρας αντίθετα ήταν όλος πίσω από τη μπάλα από την αρχή, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν επέτρεψε τη δημιουργία τους, αφού αφενός είχε ελάχιστες λάθος πάσες, αφετέρου πίεσε γρήγορα και σωστά τη μπάλα όποτε χανόταν η κατοχή, ενώ πολύ καλές ήταν και οι επιστροφές των «ερυθρόλευκων». Σαν αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έβγαλαν όλο το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική! Στο αντίστοιχο διάστημα οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ανδρούτσου, όμως τις σπατάλησαν όλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες ήταν κάπως πιο επιθετικοί, είχαν κάποιες τελικές με μακρινά σουτ κυρίως, όμως και πάλι ελάχιστα πράγματα άλλαξαν. Οι Πειραιώτες είχαν κατοχή σταθερά κοντά στο 60%, είχαν και τις δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης με τις κεφαλιές των Χολέμπας και Ελ Αραμπί, ωστόσο όσο η ώρα περνούσε και ειδικά μετά τις πολλές αλλαγές των δύο προπονητών, το ματς σταδιακά... έσβηνε ολοένα και περισσότερο. Ο ρυθμός έπεφτε σταθερά όσο πλησίαζε το τελευταίο σφύριγμα, ενώ σίγουρα η έλλειψη κινήτρων για τις δύο ομάδες αλλά και η κούραση έπαιξαν το ρόλο τους, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε του αγώνα.

• 17

16'

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήταν αυτή που χάθηκε νωρίς στο ματς για τον Ολυμπιακό, με τον Θανάση Ανδρούτσο να έχει σχεδόν όλο το τέρμα ανοιχτό, έστω και από ελαφρώς διαγώνια θέση, αλλά να μη σημαδεύει σωστά, στέλνοντας τη μπάλα δοκάρι και έξω.

• 6’

Πρώτη φάση στο ματς για τον Ολυμπιακό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

• 16’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Μετά από πίεση και κλέψιμο των «ερυθρόλευκων», ο Καμαρά βρίσκει αριστερά τον Βρουσάι, αυτός με τη μία κάνει το γύρισμα στο απέναντι δοκάρι με τον Ανδρούτσο να σουτάρει δοκάρι και άουτ προ κενής εστίας.

• 22’

Σέντρα του Χολέμπας από αριστερά και κεφαλιά του Χασάν υπό καλές προϋποθέσεις, λίγο άουτ.

• 32’

Ταχύτατη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με Μπρούμα και Βρουσάι, ο τελευταίος άνοιξε αριστερά στον Μπουχαλάκη ο οποίος, από διαγώνια θέση, σούταρε δυνατά αλλά άστοχα.

• 42’

Εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας και κεφαλιά του Χολέμπας ένα μέτρο άουτ.

• 47’

Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά και κοντινή κεφαλιά του Χολέμπας που διώχνει δύσκολα ο Παπαδόπουλος.

• 49’

Σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά και νέα επέμβαση του Παπαδόπουλου σε κεφαλιά του Ελ Αραμπί.

• 53’

Πρώτη τελική του Αστέρα, με το σουτ του Γκόμες εκτός περιοχής, άουτ.

• 72’

Μακρινό και άστοχο σουτ του Κρεσπί, δεν ανησυχεί ο Τζολάκης.

• 74’

Νέο σουτ για τον Αστέρα από τον Γκόμες, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο.

Κανένα πρόβλημα για τον Κουτσιαύτη και την ομάδα του, με ελάχιστα σφυρίγματα σε ένα ματς που ούτως ή άλλως δεν είχε δύσκολες φάσεις.

Πάβιτσιτς: Στον Άρη απαρατήρητος - Στην Ντιναμό πολύτιμος!