• 58’ Τσοκάνης
  • 91’ Μουνίθ
  • 71’ Μπαλογιάννης
  • 82’ Γκουαροτσένα

Ένα ματς που έδειχνε χωρίς ενδιαφέρον λόγω του 0-3 υπέρ του Ατρομήτου στον Βόλο έγινε θρίλερ, χάρη σε δυο παιδαριώδη λάθη των γηπεδούχων.

Ο Βόλος απείλησε στο 11’ με τον Μπαλογιάννη να χάνει μοναδική ευκαιρία απέναντι στον Μανδά και ένα λεπτό αργότερα ο Κιβρακίδης έκανε ένα ανόητο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Γκουαροτσένα.

Στο 21’ ο Καχίλα στην προσπάθεια του να αποσοβήσει το 0-2 και με τον Μανδά εξουδετερωμένοι απέκρουσε με το χέρι και ο Βόλος κέρδισε νέο πέναλτι, με τον αμυντικό του Ατρομήτου να δέχεται την κόκκινη κάρτα.

Ο Γκουαροτσενα έκανε το 0-2, αλλά φαίνεται να έχει βρει δυο φορές την μπάλα καθώς γλίστρισε στην εκτέλεση. Η εξέλιξη αυτή έβαλε την ομάδα του Βόλου ξανά στο κόλπο και η υπόθεση πρόκριση απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον.

Ο Μανδάς στο 51’ κράτησε ζωντανό τον Ατρόμητο με τεράστια επέμβαση σε κεφάλια του Λιασίνε και η εικόνα στα πρώτα λεπτά του β´ μέρους προμήνυαν ροντέο.  Στο 70’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ανισορροπία με την αποβολή του Μπακογιάννη με δεύτερη κίτρινη.

Ο Βόλος έμεινε με εννέα στο 82’ λόγω της αποβολής του Γκουαροτσένα, ο Ατρομητος διαχειρίστηκε το σκορ πρόκρισης και έστω και με αυτόν τον τρόπο πέρασε στους «8» του Κυπέλλου.

• 39

Ο Σάββας Παντελίδης έκανε δικαιολογημένα ροτέισον αλλά το ματς στράβωσε από την αρχή μετά τα ανόητα λάθη της άμυνας της ομάδας του. Μάλιστα η αποβολή του Καχίλα τον ανάγκασε να διαφοροποιήσει τα πλάνα του από νωρίς. Ο τεχνικος του Ατρομήτου διαχειρίστηκε σωστά το ματς και η ομάδα του πανηγύρισε την πρόκριση.

• 23

Ο Αλμπέρτο Γκαγιέγο κατέβασε την ομάδα του επιθετικά ωστόσο δεν θα περίμενε καλύτερη εξέλιξη στο ματς. Ο Βόλος το πάλεψε για την επική ανατροπή, ο Γκαγιέγο προσπάθησε με τις αλλαγές να το πετύχει, αλλά οι δυο αποβολές στο δεύτερο μέρος δεν του άφησαν πολλά περιθώρια.

• 9’

Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Ταλόχα έκανε δύνατο σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε.

• 10’

Τρομέρη στιγμή για τον Βόλο. Ο Μπαλογιάννης μπήκε από τα αριστερά βρέθηκε απέναντι από τον Μανδά αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας του Ατρόμητου κατάφερε να διώξει.

• 12’

Πέναλτι για τον Βόλο! Ο Κιβρακίδης ανέτρεψε τον Τσαούση και ο Γκουαροτσένα από την άσπρη βούλα νίκησε τον Μανδά για το 0-1!

• 21’

Δεύτερο πέναλτι για τον Βόλο! Με δέκα παίκτες έμεινε ο Ατρόμητος για αποβολή του Κάχιλα καθώς σταμάτησε με το χέρι σουτ του Μαξ και ο Βόλος έκανε το 0-2 ξανά με τον Γκουαροτσένα!

• 51’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Μανδάς έκανε σωτήρια επέμβαση σε κεφαλιά του Κανταμούρο μέσα από την μικρή περιοχή.

• 70’

Με 10 παίκτες και ο Βόλος! Ο Μπαλογιάννης έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Ενσικουλού και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή.

• 82’

Ο Ισπανός επιθετικός του Βόλου, Γκουαροτσένα αποβλήθηκε στο 82ο λεπτό καθώς, έκανε φάουλ με το γόνατο στον Ταλόσα με αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι να παίξουν με 9 παίκτες.

Ο Τσαμούρης αποφάσισε σωστά στις φάσεις των δυο πέναλτι υπέρ του Βόλου, όμως έκανε λάθος στην δεύτερη εκτέλεση αφού δεν είδε την παράβαση του Γκουαροτσένα που γλίστρησε και βρήκε δυο φορές την μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα. Σε αυτή τη φάση ευθύνεται και ο βοηθός του που θα έπρεπε λόγω θέσης να δει την παράβαση και να δοθεί ελεύθερο. Γενικά ο διαιτητής από τον Πειραιά εκνεύρισε με τα σφυρίγματα του και τις δυο ομάδες ενώ έδειχνε σε αρκετές φάσεις διστακτικός περιμένοντας τη συμβουλή του τέταρτου. Μάλιστα στο 71ο λεπτό άφησε με 10 παίκτες τον Βόλο καθώς απέβαλε τον Μπαλογιάννη για ανύπαρκτο φάουλ στον Ενσικουλού.

Γυναίκα διαιτητής για τον τελικό του Κυπέλλου!