93 78
  • Ντάνι Ιερεθουέλο (Ισπανία)
  • Τόμισλαβ Χόρντοφ (Κροατία)
  • Αρτέμ Λαβρούκιν (Ρωσία)

Γεμάτος κακά διαστήματα και με πολλά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός έχασε από την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία (93-78) και έπεσε στο 11-21. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν βρήκε ποτέ την απάντηση στο τέμπο και στην επιθετική ικανότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι «χτύπησαν» με την ταχύτητά τους και την ευστοχία τους, κυρίως κοντά στο καλάθι.

Κομβικό ήταν και το χρονικό διάστημα των πρώτων πέντε λεπτών στην τρίτη περίοδο: Ο Παναθηναϊκός ήταν... αλλού και το -5 της ανάπαυλας (52-47) έγινε γρήγορα -19 (71-52). Φυσικά, μεγάλα credits ανήκουν και στους εξαιρετικούς Τόμας Ουόκαπ (18 πόντοι, 6/6 δίποντα, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 29 ranking) και Λούκας Λεκαβίτσιους (20 πόντοι, 5/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), που έκαναν τρομερή δουλειά στην περιφέρεια, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς (17 πόντοι με 5/6 σουτ) να μένει στην πλευρά του ηττημένου, που πάλεψε χωρίς αποτέλεσμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ζαλγκίρις, που έπαιξε χωρίς τους Λοβέρν, Χέις, Ρούμπιτ και Μιλάκνις, έκλεισε την σεζόν στην Euroleague με χαμόγελα και με ρεκόρ 17-17, ακριβώς στο 50%. Για τον Παναθηναϊκό ακολουθούν δύο παιχνίδια στην Ρωσία, με την Ζενίτ και την ΤΣΣΚΑ.

• 23

Παρά το γεγονός πως ήταν αδιάφορη, η Ζαλγκίρις είχε ξεκάθαρο σχέδιο και «χτύπησε» το ματς. Οι Ουόκαπ - Λεκαβίτσιους ανέβασαν το τέμπο και «χτύπησαν» στα αργά πόδια των παικτών του Παναθηναικού, ενώ ο Μάρτιν Σίλερ έδωσε εντολή για συνεργασίες με Pick and rolls, που έδειξε και την αδυναμία των παικτών του «τριφυλλιού». Εξαιρετική και η «απάντηση» στις σημαντικές απουσίες.

• 6

Δεν ήταν καλό το βράδυ του Κάτας και αυτό γιατί - κυρίως - δεν είδαμε ποτέ απάντηση για το γρήγορο τέμπο της Ζαλγκίρις και το τρομερό βράδυ των Ούοκαπ - Λεκαβίτσιους. Ίσως ήταν λανθασμένη και η επιλογή να μείνει στον πάγκο ο Χεζόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε ένα χρονικό σημείο που έδειχνε ότι ο Κροάτης είχε πάρει... φωτιά. Σε γενικές γραμμές, η εικόνα των «πράσινων» ήταν κακή και προβληματική.

16'

O Oυόκαπ ήταν... μαγικός και του έβγαιναν όλα: Ακόμα και ένα σουτ απελπισίας βρήκε στόχο, σε μία φάση που δείχνει ξεκάθαρα τι συνέβη στο παρκέ...

2’ 7 - 3
4’ 7 - 5
6’ 11 - 7
8’ 17 - 7
10’ 27 - 14
To πρώτο δεκάλεπτο συνοδεύτηκε με... ρεσιτάλ κακώς και άστοχων επιλογών από την πλευρά του «τριφυλλιού». Ο ρυθμός δεν ήταν καλός και τα plays ήταν σχεδόν... εκτός κλίματος, κάτι που αποτυπώθηκε στα 3/11 σουτ στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα. Την ίδια ώρα, η Ζαλγκίρις είχε 100% στα δίποντα (6/6) και «έχτισε» διαφορά δέκα πόντων (17-7, 8'), ενώ λίγο μετά έφτασε και στο +13 (22-9, 9'), με συνεχόμενους πόντους του Γκαρίνο. Ο φόργουορντ της Ζαλγκίρις διαμόρφωσε το 27-14 στο τέλος της περιόδου με το τρίτο (3/9) τρίποντο της ομάδας του, που είχε 7/7 δίποντα σε δέκα λεπτά.
12’ 33 - 25
14’ 36 - 30
16’ 44 - 37
18’ 50 - 43
20’ 52 - 47
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το 8ο εύστοχο δίποντο των γηπεδούχων, που εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 (29-14). Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Χεζόνια και Νέντοβιτς, που με τρία τρίποντα (2 και 1, αντίστοιχα) έδωσαν ρυθμό στο «τριφύλλι», το οποίο «έτρεξε» σερί 10-0 (από το 33-20 μέχρι το 33-30). Ο Λεκαβίτσιους απάντησε με δύο δικά του τρίποντα και οκτώ σερί πόντους (41-33, 15'), ενώ η σκυτάλη πέρασε και από τα χέρια του δαιμόνιου Ουόκαπ, που αντέδρασε ιδανικά στο... τετράποντο του Νέντοβιτς (46-37, 17'). Οι Λιθουανοί πήγαν τελικά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «μαξιλαράκι» πέντε πόντων (52-47).
22’ 62 - 49
24’ 69 - 52
26’ 73 - 55
28’ 73 - 55
30’ 74 - 60
O Λουκοσιούνας και ο Ουόκαπ «χτύπησαν» από την γραμμή των 6,75 μέτρων και η Ζαλγκίρις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους 14-2, που ανέβασε την διαφορά στους 17 (66-49, 23'). Ο Παναθηναϊκός ήταν... αλλού και οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +19 (71-52, 25'), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με την Ζαλγκίρις στο +14 (74-60), αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις το σερί της ομάδας του Σίλερ.
32’ 75 - 63
34’ 82 - 64
36’ 88 - 66
38’ 90 - 70
40’ 93 - 78
Το τρένο είχε μπει στις ράγες και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε διάθεση ή θέληση για να κυνηγήσει τη νίκη και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ζαλγκίρις να παίξει ακόμα πιο ελεύθερα και να πατήσει γκάζι. Η διαφορά έφτασε στους 24 (88-64, 35') και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το «τριφύλλι» να φεύγει από την Λιθουανία με βαριά ήττα.

• 1

Η τρίτη περίοδος. Ο Παναθηναϊκός είχε ισορροπήσει στο δεύτερο δεκάλεπτο και το -5 στην ανάπαυλα ήταν... βατό, όμως στην πράξη αποδείχτηκε ότι το «τριφύλλι» δεν ήταν ικανό να κυνηγήσει την ανατροπή. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί έκαναν... πάρτι, η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 19 και μετά δεν υπήρχε επιστροφή...

• 2

Η ευστοχία. Κακά τα ψέματα, όταν μία ομάδα ξεκινά το παιχνίδι με 11/12 δίποντα και στη συνέχεια «χτυπά» με 5 σερί τρίποντα, τότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Η Ζαλγκίρις μετουσίωσε τις καλές επιλογές σε συνεχόμενα εύστοχα σουτ και βρήκε τον ρυθμό που έπρεπε για να κυριαρχήσει στο παρκέ.

• 3

Τα γκαρντ. Μπορεί ο Γκριγκόνις να έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, όμως οι Ουόκαπ και Λεκαβίτσιους έκαναν σχεδόν... ό,τι ήθελαν στο παρκέ και η παρουσία τους ήταν καταλυτική για την ροή και την έκβαση του αγώνα.

Το εντυπωσιακό πανό των φιλάθλων της Ζαλγκίρις συγκέντρωσε όλα τα βλέμματα και έγινε - δικαιολογημένα - viral στα social media.

4
Λούκας Λεκαβίτσιους
Τρομερό ματς από τον Λεκαβίτσιους, που «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του με μία καταπληκτική εμφάνιση. Ο Λιθουανός ήταν ουσιαστικός, σκόραρε, μοίρασε μπάλες και έκανε ό,τι έπρεπε για να φέρει τη νίκη στην ομάδα του.

74
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Πολύ κακό βράδυ για τον Σαντ Ρος. Σκιά του εαυτού του ο Κουβανός, δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά, ενώ ήταν εκτός κλίματος και στο αμυντικό κομμάτι.

0
Τόμας Ουόκαπ
Εξαιρετικός για ακόμα μία φορά ο Ουόκαπ. Έκανε όλες τις δουλειές στο παρκέ, βοήθησε σε άμυνα - επίθεση και απέδειξε πως είναι μία πραγματική... κολώνα για την Ζαλγκίρις.

Έγιναν λάθη από την τριάδα των Ιερεθουέλο, Χορντόφ, Λαβρούκιν και κάποια παράποντα του Κάτας ήταν δικαιολογημένα. Η Ζαλγκίρις πάντως ήταν εμφανώς ανώτερη και η διαιτησία δεν έπαιξε ρόλο στην εικόνα και στο αποτέλεσμα του αγώνα.