ASVEL BASKET
  • Φερνάντο Ρότσα
  • Κάρλος Περούγκα
  • Αν Πάντερ

Μια σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, που έμεινε σε... τροχιά οκτάδας, παρά τα πάρα πολλά προβλήματα τραυματισμών. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε στα «πιτς» τους Βασίλη Σπανούλη, Τέιλορ Ρότσεστι (δηλώθηκε για τυπικούς λόγους στη... 10άδα), Όγκουστιν Ρούμπιτ, Μπράντον Πολ, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και «έχασε» με τραυματισμό και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (16'). Όμως, έπαιξε σκληρή άμυνα, πήρε πράγματα από τον... βασικό κορμό της και έφτασε σε μια επικράτηση που την ανέβασε στο 11-14.

Στην αντίπερα όχθη, η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 9-16 και... επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε κακό διάστημα. Ο Τσαρλς Καουντί θέλησε να κάνει «ζημιά» στους Πειραιώτες, όμως το «μπερδεμένο» σύνολο του Ζβέζνταν Μίτροβιτς δεν ήταν ικανό να απειλήσει τους γηπεδούχους.

Ο Κώστας Παπανικολάου για άλλη μια φορά γέμισε τη «στατιστική του» (8π., 3ρ., 6ασ., 2κλ.), όπως το ίδιο έκανε και ο Ουέιντ Μπόλντγουιν (11π., 7ρ., 5ασ. και 5λ.), ενώ οι Γιώργος Πρίντεζης (11π., 3ρ., 5ασ.) και Σάσα Βεζένκοφ (15π., 7ρ.) έδιναν σταθερά σκορ στην ομάδα τους. Θετικές εντυπώσεις άφησε και ο 18χρονος Αλέξανδρος Νικολαΐδης (6π., 5ρ., 4κλ., αλλά και 4λ.), που αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο, αλλά και σε ένα μέρος της τέταρτης.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 11

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κλήθηκε να παίξει με την... μισή ομάδα του, αλλά έβγαλε άσους από το μανίκι του. Έδωσε ένα κομμάτι της δημιουργίας στον Κώστα Παπανικολάου και «επένδυσε» στο σίγουρο σκορ, που μπορούσε να πάρει από τους Πρίντεζη - Βεζένκοφ. Παράλληλα, «έσφιξε» την άμυνα της ομάδας του μετά την πρώτη περίοδο και είχε τον απόλυτο έλεγχο.

• 3

Τα αποδυτήρια της Βιλερμπάν μυρίζουν... μπαρούτι εδώ και καιρό, με τον κόουτς Μίτροβιτς να μιλάει δημόσια κατά των παικτών του. Για άλλη μια φορά το τελευταίο διάστημα οι Γάλλοι παρουσίασαν κακή εικόνα και έμοιαζαν με ομάδα που δεν έχει ρόλους και δεν ξέρει τι ζητάει στο παρκέ.

15'

Ο γεννημένος το 2002 Αλέξανδρος Νικολαΐδης έκανε ένα κλέψιμο και σκόραρε στον αιφνιδιασμό, σε μια στιγμή - highlight, που ξεσήκωσε το ΣΕΦ. Βέβαια, η πιο... επιβλητική στιγμή της αναμέτρησης ήταν το poster κάρφωμα του Οκτάβιους Έλις στο 25'.

2’ 5 - 5
4’ 8 - 12
6’ 12 - 14
8’ 16 - 18
10’ 20 - 21
Το ματς ξεκίνησε με μικρά, αλλά σταθερά γαλλικά προβαδίσματα (8-14 στο 5'), την ώρα που ο κόουτς Μπαρτζώκας δοκίμαζε ένα σχήμα με τον Κώστα Παπανικολάου στο «2». Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σκορ από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (9π.) και τον Σάσα Βεζένκοφ (7π.), οι Γάλλοι έκαναν μερικά μαζεμένα λάθη, αλλά το προβάδισμα δεν άλλαξε τελικά χέρια (20-21 στο 10'). Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τους Νικολαΐδη - Ποκουσέφσκι και η... νουβέλ βαγκ των Πειραιωτών κέρδισε το χειροκρότημα στο ΣΕΦ.
12’ 22 - 23
14’ 29 - 26
16’ 37 - 29
18’ 39 - 31
20’ 43 - 33
Ο ρυθμός έπεσε και το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο physical στη συνέχεια, με πολλές επαφές και πολλά φάουλ (29-26 στο 14'). Σε εκείνο σημείο οι μαζεμένες... πρωταγωνιστικές στιγμές του 18χρονου Νικολαΐδη (6π., 3ρ., 4κλ.) έδωσαν ώθηση στον Ολυμπιακό και ξεσήκωσαν το κοινό. Στα 03:40 πριν από το ημίχρονο το δεξί πόδι του Μιλουτίνοφ γύρισε άσχημα ύστερα από τη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ και ο Σέρβος σέντερ αποχώρησε υποβασταζόμενος, «παγώνοντας» τους γηπεδούχους. Οι Πειραιώτες έσφιξαν στην άμυνα, πήραν σταθερά σκορ από τη γραμμή των βολών (19/23β. στο 20') και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το «πάνω χέρι» (43-33).
22’ 48 - 37
24’ 51 - 39
26’ 53 - 41
28’ 55 - 45
30’ 61 - 50
Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ξανά... παντού και «ντύθηκε» πλέι μέικερ, έχοντας 6 ασίστ στο 25' (53-41). Από την άλλη, ο Ζβέζνταν Μίτροβιτς έπαιρνε σκορ και επιθετικά ριμπάουντ από τους ψηλούς του, όμως σε γενικές γραμμές η ομάδα του ήταν αρκετά άστοχη. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και στην τρίτη περίοδο και «ξέφυγαν» με τα τρίποντα των Πρίντεζη - Βεζένκοφ (61-45 στο 29' και 61-50 στο 30'). Το... κερασάκι του δεκαλέπτου ήταν ένα δυνατό poster κάρφωμα του Οκτάβιους Έλις με το ένα χέρι στο 25'.
32’ 63 - 50
34’ 66 - 56
36’ 68 - 58
38’ 74 - 61
40’ 77 - 68
Ο Ουέιντ Μπόλντγουιν βγήκε σιγά - σιγά μπροστά και η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφιο νούμερο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την κυριαρχία του (68-58 στο 36'). Το τρίποντο του Στραζέλ έφερε τη Βιλερμπάν για πρώτη φορά στο -9 στη δεύτερη περίοδο (70-61 στο 37'), όμως στην τελική ευθεία «μίλησε» η εμπειρία και η ποιότητα των «ερυθρολεύκων». Ως εκ τούτου, τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια «must» νίκη (77-68).

• 1

Τα πολλά λάθη των Γάλλων. Μόλις ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι τα έχασαν και μόλις στο 20' μετρούσαν 12 λάθη. Στο επίπεδο της Euroleague δεν μπορείς να κερδίσεις ένα εκτός έδρας παιχνίδι με 15+ λάθη.

• 2

Η δημιουργία του Κώστα Παπανικολάου. Ο Έλληνας σμολ φόργουορντ παρουσιάστηκε σαν... κρυφός πλέι μέικερ και οργάνωσε με μαεστρία την ομάδα του, ειδικά όταν του ζητήθηκε να το κάνει κατ' επανάληψη στην 3η περίοδο.

• 3

Τα κλεψίματα του Ολυμπιακού και η... συμπαγής άμυνα των Πειραιωτών. Μετά το νωθρό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι... έσφιξαν και πήραν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους. Αυτός ο ρυθμός μετατράπηκε σε εύκολα καλάθια και τους έδωσε το προβάδισμα.

«Ενός κακού μύρια έπονται»... Ο Ολυμπιακός είχε πολλές απουσίες πριν από το ματς με τους Γάλλους, αλλά έχασε και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ με τραυματισμό στο 16'. Το βλέμμα του Κώστα Παπανικολάου μετά την ατυχία του Σέρβου σέντερ τα... έλεγε όλα.

14
Σάσα Βεζένκοφ
Άλλη μια... επιβλητική εμφάνιση του ανεβασμένου Βεζένκοφ, που τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

19
Αντουάν Ντιο
Σε... άλλο γήπεδο ήταν ο Γάλλος πλέι μέικερ, που είχε 3 πόντους με 1/6 σουτ και 5 λάθη σε 20' στο παρκέ.

16
Κώστας Παπανικολάου
«Γεμάτη» εμφάνιση του Παπανικολάου, που σε 35' στον αγώνα είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Ρότσα, Περούγκα και Πάντερ δεν είχαν μια εύκολη βραδιά στο ΣΕΦ, αφού το παιχνίδι ήταν σκληρό και είχε πολλές επαφές και πολλά φάουλ. Έκαναν κάποια λαθάκια οι τρεις ρέφερι και φάνηκε να χάνουν τον έλεγχο στον πρώτο μέρος με τα συνεχόμενα φάουλ και τις... αμέτρητες βολές. Όμως, εν τέλει δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα με τις αποφάσεις τους.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Ο Μπόλντγουιν δεν θα παίξει στο Game 2»!