Με έναν εντυπωσιακό Γιαν Βέσελι η Μπαρτσελόνα πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στη Βαλένθια, που τη διατηρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο Τσέχος σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 10.10 δίποντα, «οδηγώντας» τους συμπαίκτες του στην σπουδαίε επικράτηση. Από 13 πόντους είχαν Κάλινιτς και Λαπροβίτολα, ενώ 12 είχε ο Τζαμπάρι Πάρκερ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με πολύ πιο συγκεντρωμένο πρόσωπο από τη Βαλένθια και με τον Βέσελι να είναι σε καταπληκτική κατάσταση επέβαλλε τον ρυθμό της και πήρε το προβάδισμα. Ο Τσέχος σέντερ στο πρώτο πεντάλεπτο είχε ήδη 8 πόντους στο ενεργητικό του με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά στο σκορ με 6-14, με τον έμπειρο παίκτη στην αμέσως επόμενη επίθεση να γίνεται… διψήφιος και η διαφορά να ανοίγει στους 10 πόντους, 16-6. Στο σημείο αυτό η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε. Ο Ίνγκλις έμοιαζε να είναι το αντίπαλο δέος του Βέσελι και με 8 προσωπικούς πόντους έκανε την ανατροπή με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 18-18 με καλάθι του Άντερσον.

Ντέρμπι και μπροστά η Βαλένθια

Από κοντά οι δύο ομάδες και στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους. Ένα γρήγορο 7-3 έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 25-21 αλλά η Μπαρρτσελόνα με τον Πάρα να δίνει λύσεις μείωσε σε 27-26. Το 32-26 των γηπεδούχων έδειξε για μία ακόμα φορά πως είχαν τον τρόπο να ελέγξουν τον ρυθμό αλλά η Μπαρτσελόνα είχε συνέχεια τις λύσεις. Ο Τζόουνς με τρίποντο διατήρησε τον δείκτη της διαφοράς, 41-35, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-37.

Συνεχείς απαντήσεις και από τους δύο αντιπάλους

Άκρως ενδιαφέρον το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει φουριόζα και με σερί 0-7, από Βέσελι και Πάρκερ να προηγείται με 42-44, με τον τελευταίο μάλιστα με τρίποντο στο 23’ να κάνει το 46-49. Η Βαλένθια είχε λύσεις, είχε απαντήσεις και με διαδοχικά τρίποντα από τις δύο ομάδες (Τζόουνς και Σατοράνσκι) το σκορ έγινε 54-52 λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, με τους Καταλανούς όμως να μην έχουν πει την τελευταία τους λέξη. Η «αεροπορία» της Μπαρτσελόνα έκανε τη διαφορά, η ομάδα του Γκριμάου έκανε σερί 0-7, πήρε προβάδισμα με 54-59 και ο Οτζελέγε με τον 11ο πόντους διαμόρφωσε το 56-59 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Παρά το προβάδισμα της Βαλένθια, δια χειρός Οτζελέγε, η Μπαρτσελόνα ήταν αποφασισμένη να φύγει με το διπλό από την έδρα του αντιπάλου της. Αρχικά με σερί 0-7, ξέφυγε με 60-66, οκτώ λεπτά πριν το τέλος με τον Κλαβέρ να μειώνει προσωρινά για την ομάδα του σε 63-66. Εκεί η Μπαρτσελόνα «έτρεξε» ένα ακόμα με σερί, με διαδοχικά τρίποντα των Κάλινιτς και Λαπροβίτολα και έφτασε να προηγείται με 13 πόντους (η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο), 63-76 και ενώ απέμεναν λιγότερο από 7 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη η Βαλένθια έμοιαζε να ρίχνει την τελευταία της… ζαριά, 69-76, αλλά ο Λαπροβίτολα έδωσε και πάλι τη λύση που ήθελε η Μπαρτσελόνα και η διαφορά πήγε και πάλι στους 10 πόντους, 69-79. Ο Οτζελέγε, δύο λεπτά πριν τη λήξη, έφτασε στους 14 πόντους και έριξε τη διαφορά στους 8, αλλά και πάλι ο εντυπωσιακός Βέσελι έκανε το 74-84 και έφτασε τους 21 πόντους με 10/10 δίποντα.

Τα Δεκάλεπτα: 18-18, 42-37, 56-59,