ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Παπαπέτρου
  • Πουρσανίδης
  • Πιτσίλκας

Και τώρα ντέρμπι «αιωνίων» για τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Προμηθέα, είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και δεν κοίταξε πίσω σε κανένα σημείο, φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Σε ένα αποτέλεσμα που τον στέλνει απέναντι στον Παναθηναϊκό, στον μεγάλο τελικό του Super Cup στη Ρόδο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους, 7/11 σουτ και 5 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Άλεκ Πίτερς να ακολουθεί με 17 πόντους και 6/8 σουτ, ενώ 12 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τζοέλ Μπολομπόι.

Στην αντίπερα όχθη, ο Προμηθέας πρόβαλε αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο, χάνοντας στη συνέχεια την επαφή του με το σκορ. Ο Τρέβις Σίμπσον με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα, με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να προσθέτει 14 πόντους, την ίδια στιγμή που ο Τζο Γιανγκ ήταν άστοχος, τελειώνοντας το παιχνίδι με 3 πόντους και 1/14 σουτ.

Παπανικολάου και Βεζένκοφ μπήκαν ορεξάτοι στην αναμέτρηση και ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει διαφορά στα πρώτα λεπτά του αγώνα (11-5, 4'). Ο Τρέβις Σίμπσον φώναξε παρών, ο Κακλαμανάκης τον ακολούθησε και ο Προμηθέας μείωσε σε απόσταση βολής (13-12, 5'). Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματική, ο Μπολομπόι μπήκε στη... εξίσωση επιθετικά και η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεισε με προβάδισμα της τάξεως των 4 πόντων το δεκάλεπτ για το 23-19.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα προσπάθησαν να ανεβάσουν το τέμπο στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και το κατάφεραν νε Μπολομπό και Πίτερς (32-24, 14'). Ο Γιανγκ προσπάθησε να μειώσει για τον Προμηθέα, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και ο Πίτερς ανέβασε τη διαφορά (38-27, 17'). Ο Κάνααν φώναξε παρών και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (43-30, 18'). Βεζένκοφ και Μπολομπόι έφεραν τον Ολυμπιακό στο +15 (47-32, 19'), με τον Σίμπσον να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου σε 47-34.

Με τον ίδιο καλό ρυθμό μπήκε ο Ολυμπιακός και στην τρίτη περίοδο, με τον Βεζένκοφ να αναλαμβάνει δράση και να ανερβάζει ακόμα περισσότερο (56-38, 24'). Τα τρίποντα των Πίτερς και Ουόκαπ έφεραν το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα κοντά στους 20 πόντους (62-43, 27'), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Ένα ακόμα καλάθι του Ουόκαπ έφερε πάνω από τους 20 πόντους τη διαφορά (66-43, 28'). Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +21 (69-48).

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο. Ο Λούντζης ανέλαβε δράση και με δικά του τρίποντα «εκτόξευσε» τη διαφορά (79-51, 32'). Ο Κάουαν προσπάθησε να μειώσει με τρίποντα, αλλά ο Λούντζης είχε βρει ρυθμό (85-57, 35'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Super Cup της Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65.