Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ του πρώτου τελικού (30-26) απέναντι στη Βάλουρ και ηττήθηκαν με 5-4 στα πέναλτι από τους Ισλανδούς.

Με 7.000 κόσμο στο πλευρό τους, οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά η Βάλουρ ισορρόπησε το παιχνίδι γκολ του Μάνσιουσον στο 59:51 και έστειλε το ματς στα πέναλτι (31-27 κανονική διάρκεια).

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και στέφθηκαν Κυπελλλούχοι Ευρώπης, με τον Σάββα να αστοχεί στο τελευταίο πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, παρά την άστοχη εκτέλεση, ο Σάββας σημείωσε 10 γκολ, ενώ εξαιρετικός ήταν και Σλίσκοβιτς με 8.

Το πρώτο μέρος του αγώνα έκλεισε με το σκορ στο 16-11 υπέρ του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να πραγματοποιούν ιδανική εκκίνηση στο ξεκίνημα και την Βάλουρ να ισορροπεί την αναμέτρηση στα τελευταία λεπτά πριν από το ημίχρονο (14-10). Ωστόσο, οι Πειραιώτες κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η Βάλουρ αδυνατούσε να βρει λύσεις μπροστά από την εστία και ο Ολυμπιακός είχε επιβάλλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους (25-19). Στη συνέχεια, η Βάλουρ άσκησε πίεση και μείωσε τη διαφορά (26-22). Παρόλα αυτα, ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, Σάββας, με δύο τρομερά τέρματα έστειλε τη διαφορά στο +6 (30-24) στο 56'. Η Βαλούρ κατάφερε και σε ένα δίλεπτο κράτησε στο μηδέν τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου τελικού για το 30-26 στο 59'.

Ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ με τον Πασσιά (31-26), όμως οι Ισλανδοί με τον Μάνσιουσον έστειλαν ξανά τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα, με το 31-27 να είναι το σκορ της κανονικής περιόδου και ο τελικός να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί, η Βαλούρ ήταν άρτια στις εκτελέσεις της, με τον Σάββα στο πέμπτο πέναλτι του Ολυμπιακού να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και να δίνει τέλος στον τελικό και την υπόθεση τίτλου.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-4, 10-6, 13-10, 16-11 (ημ.), 18-14, 22-15, 24-18, 27-22, 29-24, 31-27,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής 4, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10

ΒΑΛΟΥΡ (Όσκαρ Μπιάρνι Όσκαρσον): Γκούσταβσον, Γκίσλασον 1, Γιόνσον 3, Σίγκουρντσον, Θόρνταρσον 1, Πάλσον, Όσκαρσον 5, Στέφανσον, Γκούσταφσον 8, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 7, Νόρντμπεργκ 3, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 1

Διαιτητές: Σέκουλιτς-Γιόβαντιτς (Σερβία)

Ολυμπιακός - Βάλουρ 35-32