PAOK Sports Arena/ ΕΡΤ 3HD
Α' τελικός League Cup
3 2
  • Γεωργιάδης, Αβραμίδης

Σε ένα ματς που διήρκησε κάτι παραπάνω από δυόμιση ώρες ο Κυπελλούχος ΠΑΟΚ επικράτησε του Πρωταθλητή Παναθηναϊκού, σε έναν «γεμάτο» πρώτο τελικό για το League Cup, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ (3-2).

Ο Δικέφαλος έτσι απέκτησε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ (13/05, 19:15), με την Κούπα να κρίνεται στην Αθήνα!

Στα αγωνιστικά ο Ούντρις έδειξε τον δρόμο στον ΠΑΟΚ με άλλη μια κομβική εμφάνιση, ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε λύσεις από τους ακραίους του, με τον Ράπτη να δίνει φρεσκάδα έχοντας τον πρώτο λόγο, από το 2ο σετ που πέρασε στο ματς.

Για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε ο Μπράουν με παρτενέρ τον Πετρέα στο κέντρο, Κουμεντάκης και Μπάρνς στα άκρα, Ουόλς στην πάσα, Ούντρις στη διαγώνιο και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Ραγκέλ - Στάλεκαρ στο κέντρο, Πρωτοψάλτη - Ανδρέοπουλο στα άκρα, Γιάκομπσεν στην πάσα, Ντε Ντρις στη διαγώνιο και λίμπερο τον Γκαρά.

Ισορροπημένη αρχή, το βρήκε στο... μπλοκ και 1-0

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι στην αναμέτρηση, με καμία να μην ξεφεύγει πέραν των δύο πόντων (3-5, 9-7). Με τον Πέτρέα όμως στη γραμμή του σερβίς, αλλά και μπλοκ του Μπράουν στον Ντε Ντρις, ο ΠΑΟΚ έχτισε σερί αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό να πάρει για πρώτη φορά τάιμ άουτ (14-11).

Η απάντηση ήταν άμεση με τον Καλμαζίδη επίσης να προχωράει στο πρώτο τάιμ άουτ, καθώς οι πράσινοι έφτασαν στην ισοφάριση με κερδισμένες μάχες του Ραγκέλ στο φιλέ, ενώ και ο Ντε Ντρις έδωσε λύσεις επιθετικά, αποτρέποντας το προβάδισμα του Δικεφάλου να αυξηθεί (17-17, 19-19).

Το σετ έπειτα εξελίχθηκε σε... θρίλερ, με Στάλεκαρ και Πρωτοψάλτη να φωνάζουν παρών, τις δύο ομάδες να ισοφαρίζουν σε κομβικά σημεία (22-22, 25-25, 26-26), ωστόσο το μπλοκ του ΠΑΟΚ αποδείχθηκε καθοριστικό, με τους Ουόλς και Ούντρις να βάφουν το σετ «ασπρόμαυρο» (28-26).

Ανωτερότητα ΠΑΟΚ και σαφές προβάδισμα

Νευρικό ξεκίνημα στο 2ο σετ για αμφότερους, με την αστοχία από τη γραμμή του σερβίς να συνεχίζεται (3-4). Ο Κουμεντάκης έβαλε τις βάσεις για τον ΠΑΟΚ (4-4, 7-6), με τους «ασπρόμαυρους» να συνεχίζουν πιέζοντας στην υποδοχή των φιλοξενούμενων, και τον Πετρέα να φτάνει τη διαφορά με άσσο στους +4 (11-7).

Πρωτοψάλτης και Ντε Ντρις προσπάθησαν να σημάνουν την αντεπίθεση, όμως κάποιοι εύκολοι πόντοι, αλλά και ο Δικέφαλος που είχε ανεβάσει για τα... καλά στροφές, ανάγκασαν τον Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ, προσπαθώντας να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων (18-12).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να το παλέψει, αλλά με μπροστάρη τον Ούντρις, ο ΠΑΟΚ «έκλεισε» χωρίς δυσκολία το σετ έπειτα από πάιπ του Μπαρνς, που είχε επίσης σημαντική συμβολή (25-20, 2-0).

«Πράσινη» αντίδραση με άρωμα ακραίων

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο 3ο σετ, που ήθελε να αποδείξει πως τίποτα δεν τελείωσε και πήρε από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας με μονό μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Μπαρνς (1-4). Μπορεί τα σερβίς του Κουμεντάκη να έβαλαν δύσκολα, όμως ο Στάλεκαρ έδινε ανάσα στους γηπεδούχους, κρατώντας το προβάδισμα τους (7-10).

Ο Μπαρνς αποτελούσε σταθερή επιλογή του Ουόλς, ολοκληρώνοντας πετυχημένα τις επιθέσεις, επιτρέποντας τον Δικέφαλο να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ (11-11).

Ο Παναθηναϊκός όμως δεν... αγχώθηκε και παίρνοντας πολύτιμους πόντους από τους ακραίους του και κυρίως από τον Ράπτη, προϊδέασε για τη συνέχεια (17-20), με τον Πρωτοψάλτη να «αγγίζει» το 2-1 (21-24) και τον Ντε Ντρις να «αποτυπώνει» την κυριαρχία των πρασίνων στο σετ για το 22-25.

Απόφαση... ελήφθη και τάι μπρέικ!

Υποσχόμενη αρχή από τους πράσινους στο 4ο σετ, με τον Ντε Ντρις από τη γραμμή του σερβίς να χαρίζει από νωρίς τα ηνία στην ομάδα του (1-4). Ο Παναθηναϊκός κρατούσε σε άμυνα και υποδοχή, με τον Ούντρις να ψαλιδίζει τη διαφορά, για να πάρει την σκυτάλη ο Κουμεντάκης μειώνοντας στον πόντο (13-14), οδηγώντας τελικά τον ΠΑΟΚ στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες έκτοτε πήγαιναν μαζί, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την αστοχία του Δικεφάλου, την ίδια ώρα που λειτουργούσαν με πολυφωνία επιθετικά. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου, είχε το μομέντουμ, τη θέληση και τις δυνάμεις και με τους Ντε Ντρις και Ράπτη, να φωνάζουν παρών, εκμηδένισαν το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, κλείνοντας το σετ με μπλοκ του νεαρού ακραίου για το 22-25, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ!

Με τον Ούντρις να δίνει το σύνθημα ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τάι μπρέικ (4-1), με τον Λευκορώσο διαγώνιο να παίρνει την ομάδα από το... χέρι (7-2). Ο Παναθηναϊκός δεν το έκανε εύκολο, μαζεύοντας τη διαφορά με τον Πρωτοψάλτη, αλλά με τα σερβίς του Πετρέα ο Δικέφαλος έχτισε σερί (12-7), για να πάρει τη νίκη και το προβάδισμα ενόψει ΟΑΚΑ, με 15-9 (3-2).

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-2

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-09) σε 146΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 29% άριστες), Μπαρνς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 52% άριστες), Ούντρις 33 (31/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 65% υπ. - 40% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 54% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ. - 29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Μπάσης, Ράπτης 12 (12/23 επ., 40% υπ. - 30% άριστες).