2ος προημιτελικός (3-2 ο πρώτος)
3 2
Άρης
  • Αβραμίδης, Τσιούλα

Σε ένα εκπληκτικό ματς όπου κράτησε για πάνω από δύο ώρες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη στο Παλατάκι με 3-2 και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τα ημιτελικά της Volley League γυναικών, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς και με την Απλαδά να... κόβει και να ράβει στο φιλέ, προηγήθηκε με 4-8 και 10-14, δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο σετ. Ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί από τα σερβίς της Μπλάνκο μείωσε από 12-19 σε 19-22, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ, ενώ η Ηλιοπούλου με άσσο ισοφάρισε στους 23, βάζοντας «φωτιά» στο σετ.

Στους τελευταίους πόντους οι «κιτρινόμαυρες» είχαν συνεχώς το σετ μπολ και με μπλοκ της Τάνη στη Λιάγκη έκαναν το 0-1 με 25-27 και έδωσαν ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και χαλώντας την υποδοχή του Άρη πήρε προβάδισμα με 7-3 και 10-5, δείχνοντας από νωρίς ότι το δεύτερο σετ θα είναι δικό του.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με τη Λιάγκη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν τη διαφορά σε 20-15 και 24-19, για να κάνουν το 1-1 με 25-22 και να ισοφαρίσουν το παιχνίδι.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά και το τρίτο σετ και πήρε αέρα 8 πόντων με 14-6, αλλά ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τα εκπληκτικά σερβίς από Τάνη και Αποστολίδου μείωσε σε 16-15, αιφνιδιάζοντας τις ασπρόμαυρες που χαλάρωσαν στο +8.

Ο Μάρκο Φενόλιο επανέφερε την Κρολ στη θέση της Λιάγκη και αυτή με δικούς της πόντους έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 24-21, ενώ με επίθεσή της με δύναμη έκανε το 25-22 και το 2-1 για την ομάδα της, κάνοντας την μίνι-ανατροπή στο ματς.

Στο τέταρτο σετ και με τη ψυχολογία στα ύψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά και προηγήθηκε με 8-4, αλλά ο Άρης με δικό του σερί ισοφάρισε στους 8, ενώ προηγήθηκε με 12-14 έπειτα από την καλή δουλειά της Μπέτσεβα. Οι κιτρινόμαυρες συνέχισαν να είναι μπροστά με 15-17.

Ο Δικέφαλος με σερί 3-0 πήρε βραχεία κεφαλή με 18-17, αλλά η Τσούμπα επανέφερε τον Άρη στο +2 με 20-22 σε ένα κρίσιμο σημείο. Η ομάδα του Φενόλιο προσπέρασε με 23-22, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» με δικό τους επί μέρους 0-3, ισοφάρισαν σε 23-25 και 2-2, στέλνοντας τον αγώνα σε τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η ομάδα του Τσαϊρέλη ξείνησε πολύ δυνατά με 0-4 και 1-5, αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και μείωσε σε 6-7 με ωραίο πέρασμα της Ηλιοπούλου. Η Στράντζαλη με δικούς της σημαντικούς πόντους έβαλε τον Δικέφαλο μπροστά με 10-9, ενώ η Λιάγκη με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 14-10. Με το σκορ στο 14-11, η Στράντζαλη πήρε το μπλοκ άουτ και έστειλε τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση, κερδίζοντας ο Δικέφαλος με 3-2 τον Άρη.

Tα σετ: 25-27, 25-22, 25-22, 23-25, 15-11

ΠΑΟΚ - Άρης 3-2