• 57' Αμρ Ουάρντα
  • 69' Πόντους Βέρνμπλουμ
  • 79' Αντελίνο Βιεϊρίνια
  • 90+3' Ντιέγκο Μπίσεσβαρ

Τώρα πλέον όλοι κατάλαβαν πόσο πολλοί έλειψε το clasico της Θεσσαλονίκης. Στο καλύτερο παιχνίδι της φετινής Super League, Αρης και ΠΑΟΚ, έδωσαν… ρεσιτάλ επιθετικού ποδοσφαίρου σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και νικητή τον ΠΑΟΚ (1-2) με… ανατροπή με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς που πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του!

Το πρώτο έπειτα από 4,5 χρόνια ντέρμπι των δύο «μονομάχων» της Θεσσαλονίκης είχε: Γκολ, δύο πέναλτι (το ένα χαμένο), πάθος, ένταση, εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες κι όλα αυτά μέσα σε μία κόσμια συμπεριφορά, τόσο του κόσμου των Κιτρίνων που κατέκλυσαν κάθε άκρη του «Κλεάνθης Βικελίδης», όσο και των παικτών των δύο ομάδων. Το γρήγορο γκολ του Αρη έριξε στον… κάδο των αχρήστων τα όποια πλάνα είχαν για το παιχνίδι οι δύο προπονητές.

Ο Ματέο Γκαρσία, σκόραρε στην πρώτη φάση του ντέρμπι κι αυτό ήταν καταλυτικό στην εξέλιξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να αλλάζει την προσέγγιση του αγώνα, να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Αρη. Ο Δικέφαλος μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα ήταν καλύτερος, είχε ευκαιρίες, όλες όμως σταμάτησαν πάνω στον Κουέστα που κατέβασε τα… ρολά. Η ισοφάριση ήρθε δια… ποδός Πρίγιοβιτς από τα έντεκα μέτρα, ύστερα από το κερδισμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια σε χέρι του Τζανακάκη.

Και στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα κύλησα ακριβώς όπως στο πρώτο. Αυτή τη φορά όμως ο Αρης ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Και πάλι ο αγώνας στο σύνολό του είχε εξαιρετικό ρυθμό, πολλές φάσεις και... ανατροπές. Μοιραίος για τους Κίτρινους ο Χάμζα Γιουνές. Ο Τυνήσιος επιθετικός, αν και μετρούσε δύο στις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο φετινό πρωτάθλημα, αστόχησε στο τρίτο ή αν προτιμάτε νικήθηκε από τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, στην πιο κομβική φάση του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ που έψαχνε τη δική του καλή στιγμή τη βρήκε έξι λεπτά πριν το φινάλε, με τον Πρίγιοβιτς με προβολή να νικάει Σόουζα και Κουέστα, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ που έδωσε πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου στην ομάδα του Λουτσέσκου.

Εξαιρετική στιγμή από τους φίλους του Αρη μετά το τέλος του αγώνα που αναγνώρισαν την προσπάθεια των παικτών της ομάδας τους και χειροκρότησαν θερμά για την προσπάθεια τους.

• 21

Επιστροφή στο... 4-2-3-1 για τον Ισπανό τεχνικό, με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα της ομάδας του. Μαβράι και Βέλεθ (ο Ισπανός αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού) ήταν στα στόπερ με τους Σιώπη και Μπάσα στον άξονα, με τον Ματίγια να μένει εκτός.

• 9

Ενδεκάδα με... έκπληξη από τον Ραζβάν Λουτσέσκου που έδωσε στον Πέλκα φανέλα βασικού και έχρισε τον Βέρνμπλουμ ως αντί - Μαουρίσιο. Ορθολογικές αλλαγές από τον Ρουμάνο με Ουάρντα αντί Ζαμπά, Ελ Καντουρί αντί Πέλκα και Καρέλη στην θέση του πρωταγωνιστή Πρίγιοβιτς.

65'

O... ιπτάμενος Πασχαλάκης, είπε «όχι» στην εκτέλεση πέναλτι του Γιουνές, κράτησε «ζωντανό» τον ΠΑΟΚ στο clasico της Θεσσαλονίκης και πανηγύρισε με την... ψυχή του την απόκρουσή του!

• 2’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα μεταβίβασε αριστερά για τον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του στην πρώτη τελική προσπάθεια.

• 27’

Τρομερή διπλή επέμβαση του Κουέστα. Λάθος γύρισμα του Σιώπη, το οποίο εκμεταλλεύεται ο Πρίγιοβιτς αλλά δεν μπορεί σε πρώτη φάση να νικήσει τον Ισπανό πορτιέρε, με τον Πέλκα να παίρνει το ριμπάουντ στη δεξιά πλευρά της περιοχής αλλά και πάλι ο Κουέστα φώναξε παρών.

• 35’

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Πρίγιοβιτς για το 1-1! Ο Βιεϊρίνια βγήκε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Τζανακάκη, με τον Σέρβο φορ να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

• 43’

Ευκαιρία για τον Άρη και δεύτερη τελική προσπάθεια για τον Ντιγκινί, ο οποίος με όπλο την ταχύτητά του, βγήκε στην αντεπίθεση, σούταρε με το αριστερό αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

• 46’

Ο Ζαμπά εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Κουέστα, βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά το πλασέ του δεν ανησύχησε τον Κουέστα, ο οποίος ανήκει στους διακριθέντες του Άρη, φωνάζοντας παρών όπου χρειάστηκε.

• 49’

Τρομερή απόκρουση του Πασχαλάκη με τα πόδια! Ο Έλληνας πορτιέρε είπε «όχι» στον Ντιγκινί, ο οποίος είδε την μπάλα να στρώνεται στα πόδια του από τον Γιουνές και επιχείρησε χωρίς δεύτερη σκέψη το σουτ.

• 65΄’

Πέναλτι για τον Άρη και μεγάλη επέμβαση από τον Πασχαλάκη! Ο Ιταλός καταλογίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ουάρντα στον Μπρούνο Γκάμα, ο Γιουνές αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απομακρύνει με τα πόδια!

• 69’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ουάρντα επιχείρησε το σουτ με το δεξί εντός περιοχής αλλά η η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

• 84’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 1-2! Ο Ουάρντα βγήκε από τα δεξιά, έδωσε στον Ελ Καντουρί, ο οποίος επιχείρησε την σέντρα με τον Πρίγιοβιτς να κάνει την προβολή και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να υπογράφει την ανατροπή στο ματς!

• 91’

Σέντρα του Μάτος, κεφαλιά του Καρέλη, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Κουέστα,

• 1

Το γρήγορο γκολ του Άρη έριξε στον… κάδο των αχρήστων τα όποια πλάνα είχαν για το παιχνίδι οι δύο προπονητές. Ο Ματέο Γκαρσία, σκόραρε στην πρώτη φάση του ντέρμπι κι αυτό ήταν καταλυτικό στην εξέλιξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να αλλάζει την προσέγγιση του αγώνα, να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Άρη. Η αλήθεια είναι πως το γκολ του Αργεντινού ήταν η αιτία για το πολύ όμορφο παιχνίδι που ακολούθησε, ενώ για τους λάτρεις των στατιστικών ήταν το γρηγορότερο που πετυχαίνουν οι Κίτρινοι στην ιστορία των ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

• 2

Η ισοφάριση του ΠΑΟΚ ήρθε σε καθοριστικό σημείο για δύο λόγους. Το γκολ του Πρίγιοβιτς στο 36’ ήταν κομβικό αφενός γιατί έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ισόπαλο, αφετέρου διότι ο Δικέφαλος, βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να νικήσει τον… ανίκητο μέχρι εκείνο το λεπτό Κουέστα. Επίσης, ήταν «μαχαιριά» για τους Κίτρινους, κυρίως για τον τρόπο που είδαν την εστία τους να παραβιάζεται.

• 3

Το χαμένο πέναλτι του Γιουνές αν μη τι άλλο είναι ένα ακόμα σημεία «κλειδί» του αγώνα, καθώς αν ο Άρης έπαιρνε ξανά το προβάδισμα τότε αναμφίβολα ο ΠΑΟΚ θα είχε ακόμα πιο δύσκολο έργο. Νικητής στη φάση αυτή ο Πασχαλάκης.

Η μικρή δεσποινίδα που βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα στην αγκαλιά του Βαλεριάνου είναι η μεγάλη νικήτρια του... clasico Θεσσαλονίκης. Δέχθηκε τα φιλιά τόσο του Έλληνα μπακ όσο και του συμπαίκτη του, Μανώλη Σιώπη.

9
Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς
Μετά την ΑΕΚ και αυτό το ντέρμπι με τον Άρη είχε την υπογραφή του. Ο Σέρβος αποδεικνύει στην πράξη γιατί είναι ο... killer του ΠΑΟΚ καθώς με δύο προσωπικά τέρματα, έγραψε την ανατροπή για το 1-2 και το τρίποντο του ΠΑΟΚ!

21
Χαμζά Γιουνές
Τρίτη και... φαρμακερή για τον Χαμζά Γιουνές, ο οποίος μέχρι πρότινος είχε δύο στις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι αλλά απέναντι στον Πασχαλάκη τα βρήκε σκούρα, με τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ να του βάζει φρένο από τα έντεκα βήματα με εντυπωσιακό τρόπο.

31
Αλέξανδρος Πασχαλάκης
Ο τίτλος θα μπορούσε κάλλιστα να δοθεί και στον έτερο πορτιέρε, Κουέστα, αλλά το εντυπωσιακό στοπ του Πασχαλάκη στο πέναλτι του Γιουνές σε ένα σημείο που ο Άρης θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, τον χρίζουν... αφανή ήρωα της νίκης του ΠΑΟΚ!

Το έργο του ήταν δύσκολο. Ο Ιταλός διαιτητής Ντανιέλε Ντοβέρι κράτησε τον έλεγχο αν και του έτυχαν δύσκολες φάσεις. Στη φάση του πέναλτι που κερδίζει ο ΠΑΟΚ η εικόνα τον δικαιώνει, αφού ο Τζανακάκης, βρίσκει την μπάλα με το χέρι του, σε μία απόφαση που δεν αμφισβήτησε ο Ελληνας αμυντικός. Στην ανατροπή του Γκάμα από τον Ουάρντα, τιμώρησε την πρόθεση του Αιγύπτιου να βάλει το χέρι του πάνω στον Πορτογάλο. Δεν ήταν πάντως μια τόσο καθαρή περίπτωση, όσο ήταν αυτή του πέναλτι που προηγήθηκε. Στον πειθαρχικό έλεγχο ήταν απόλυτα σωστός στις αποφάσεις του.