• 37' Φερνάντες
  • 39' Μπαρτόλο
  • 90'+3' Νίνης
  • 90'+4' Κλέιμαν

Απέναντι σε έναν διεκδικητή του τίτλου, ο Βόλος απέδειξε πως μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος μετά από πέντε αγωνιστικές. Η 6η, ωστόσο, τον έφερε αντιμέτωπο με τον συγκάτοικο της κορυφής, ΠΑΟΚ, και ως εκ τούτου η αποστολή του στο γήπεδο της Τούμπας δεν φάνταζε θεωρητικά εύκολη υπόθεση. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν όλα τέλεια στο μομέντουμ που μπορούσαν, υπό την έννοια πως εκμεταλλεύτηκαν άψογα το «νωθρό» ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και «χτύπησαν» με τον παίκτη - αποκάλυψη της φετινής σεζόν Τόμας Φαν Βέερτ στο 14'.

Ο Βόλος έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Φεράρι έκανε τη σέντρα, οι ασπρόμαυροι δεν κατάφεραν να διώξουν και σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Δικεφάλου, ο Φαν Βέερτ κατάφερε να στοπάρει τη μπάλα με το στήθος και να τη γυρίσει, διαμορφώνοντας το 0-1. Το καμπανάκι της ολιγωρίας και της κακής αντίδρασης του ΠΑΟΚ ήχησε εκ νέου στο 18' με τον Πουρίτα καθώς στη συνέχεια μίλησε η κλάση των παικτών του Ραζβάν Λουτσέσκου: η αδιαμφισβήτη ποιότητα του Μπίσεσβαρ, το «ξέσπασμα» του Αντρίγια, οι 30άρες μπαλιές ακριβείας του Μιχαηλίδη, η οξυδέρκεια του Βιεϊρίνια, κ.α.

Σε ένα καταγαιστικό 8λεπτο (!), ο ΠΑΟΚ έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, χαρίζοντας σκορ και ποδοσφαιρικό υπερθέαμα:

• Στο 24΄ ο Αντρίγια σέντραρε, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Κλέιμαν για το 1-1.
  • Στο 30΄ ο Μπίσεσβαρ έφτιαξε μια εξαιρετική φάση από τα αριστερά, νικήθηκε στο σουτ του από τον Κλέιμαν και όταν η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ αντί για σουτ, προτίμησε να δώσει έτοιμο γκολ στον Άκπομ που έγραψε το 2-1.
  • Στο 32' ένας Μπίσεσβαρ σε μεγάλα κέφια, έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας του Βόλου, έκανε τη σέντρα, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, εκτελώντας για το 3-1.
  • Στο 40' η επίθεση ξεκινά και πάλι από τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος βρήκε τον Αουγκούστο, ο τελευταίος τη γύρισε στον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος έκανε το 4-1.

Με γκολ επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4-2 στην πρώτη τους ευκαιρία στο β΄ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Μπαρτόλο που εκμεταλλεύτηκε μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και νίκησε τον Πασχαλάκη. Ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ αρνούμενος να πετάξει εύκολα τα όπλα της «μάχης», έριξε στο γήπεδο τον Ροσέρο, θέλοντας να δώσει μια πιο επιθετική πνοή στην ομάδα του και δικαιώθηκε καθώς στο 62' μετά από σέντρα του Μπαριέντος, ο Ροσέρο μείωσε σε 4-3 σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με αμείωτη ένταση και ρυθμό!

Το παιχνίδι είχε αρκετό δρόμο μπροστά του! Ο ΠΑΟΚ έκανε το τραγικό λάθος να πιστέψει πως στο 4-1 τελείωσε το ματς σε αντίθεση με το Βόλο που έδειξε σοβαρότητα μέχρι τέλους, ακόμη κι όταν όλα έδειχναν να στραβώνουν, όπως στη φάση με το πέναλτι που «χρεώθηκε» ο Τσοκάνης για ανατροπή του Άκπομ στο 77' αλλά ο εντυπωσιακός, στο γήπεδο της Τούμπας, Κλέιμαν είπε «όχι» στον Βιεϊρίνια που εκτέλεσε στη δεξιά γωνία, με τον πορτιέρε του Βόλου να πέφτει σωστά, να αποκρούει και εν συνεχεία να μπλοκάρει τη μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη παλμό αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το αντιλήφθηκε! Ο Αμπασκάλ έβγαλε κι άλλον άσο από το μανίκι του και με την αλλαγή του Ρίνερ, έγραψε το 4-4, σε ένα ημίχρονο κατάρρευσης για τους Θεσσαλονικείς, κυρίως αμυντικά. Ο Λουτσέσκου κινήθηκε άμεσα στη λογική της φουλ επίθεσης στα εναπομείναντα λεπτά αλλά ο χρόνος δεν στάθηκε σύμμαχός του σε ένα τρελό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ματς!

Το 4-4 ήταν και το τελικό σκορ στο γήπεδο της Τούμπας, με το Βόλο να καρπώνεται έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι σε έναν αντίπαλο που πούλησε φθηνά την πρωτιά και το εξαιρετικό του α΄μέρος, πιστεύοντας πως το ματς τελείωσε με την ανάπαυλα του ημιχρόνου!

ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ (Μετακίνηση 3): Σε εξαιρετική ημέρα ο τερματοφύλακας του Βόλου, Μπορίς Κλέιμαν! Και αυτό γιατί έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του προκειμένου να κρατήσει μέχρι τέλους ζωντανή την ομάδα του. Από την εκπληκτική επέμβαση στο σουτ του Άκπομ στο πέναλτι του Βιεϊρίνια που αποσώβησε με διπλή προσπάθεια!

ΓΙΝΕ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Αντρίγια is back με δύο γκολ και μία ασίστ! Φάνηκε πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος και συγκεκριμένα στο ματς με τον ΟΦΗ. Ο ΠΑΟΚ έχει ανάγκη τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος φωνάζει εμφατικά παρών, πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο α΄ημίχρονο με το Βόλο. Γκολ αυτοπεποίθησης, ψυχολογίας για έναν ποδοσφαιριστή που τακτικά «κούμπωνε» πάντα άψογα στα θέλω του προπονητή του αλλά είχε ανάγκη επιθετικά το «ξέσπασμα». Μέσα από το «τρελό» όμως παιχνίδι, τα όργια του Μπίσεσβαρ και το ξέσπασμα του Αντρίγια δεν στάθηκαν ικανά για να κρατήσουν όρθιο τον ΠΑΟΚ στο β΄ημίχρονο.

Lockdown: Από 4-1 σε 4-4, φθηνά λάθη, ολιγωρία, κακή αντίδραση και νοοτροπία στο β΄ημίχρονο. Όλα μαζί μη αποδεκτά από μια ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό αλλά πίστεψε πως το παιχνίδι τελείωσε στο πρώτο 45λεπτο!

ΠΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΤΕΧΕΙΣ; Αποτέλεσμα σοκ για τον ΠΑΟΚ που ταρακουνήθηκε από το Βόλο. Ισοπαλία που ισοδυναμεί με ηχηρό χαστούκι! Από την άλλη, θρίαμβος για το Βόλο που δείχνει ξεκάθαρα πως κάτι καλό δημιουργείται εκεί με υπογραφή Αμπασκάλ. Αλλαγές... χρυσάφι από τον τεχνικό του Βόλου που κράτησε όρθιους τους παίκτες του στο ημίχρονο, διάβασε σωστά το ματς, επενέβη μαεστρικά και ανταμείφθηκε!

Ένα video  - Χίλιες λέξεις

Θα μνημονεύεται για καιρό το εν λόγω παιχνίδι. Και το φινάλε στην Τούμπα μιλάει από μόνο του... Σε σοκ οι γηπεδούχοι, απίστευτο ξέσπασμα για το Βόλο που το πίστεψε, δικαιώθηκε και πήρε υπερπολύτιμο βαθμό!

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Θα σηκώσει συζήτηση η διαιτησία Καραντώνη και κυρίως η φάση με το πέναλτι, αν έπρεπε να δοθεί επανάληψη ή όχι, δεδομένης της θέσης που είχε ο Κλέιμαν καθώς φαίνεται να πατά και με τα δύο πόδια εκτός γραμμής.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ (71’ Ροντρίγκο), Σβαμπ (71’ Ελ Καντουρί), Εσίτι, Α. Ζίβκοβιτς (84’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (88’ Μουργκ), Αουγκούστο, Άκπομ (84’ Σφιντέρσκι).

Βόλος (Γκ. Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56’ Ροσέρο), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης (79’ Ρινέρ), Μπαριέντος (79’ Νίνης), Φερνάντες (90+2 Γκιουλέν(, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν.

ΠΑΟΚ - ΝΠΣ Βόλος 4-4