• Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
  • 56' Ντανιέλ Μαντσίνι
  • 36' Λίντσεϊ Ρόουζ
  • 74' Ματέο Γκαρσία
  • 12' Μουαμέρ Τάνκοβιτς (πεν.)
  • 28' Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος
  • 37' Καρίμ Ανσαριφάρντ (πεν.)
  • 23' Κώστας Γαλανόπουλος
  • 27' Σταύρος Σβάρνας
  • 43' Έλντερ Λόπες
  • 74' Νταμιάν Σιμάνσκι
  • 82' Ιονούτ Νεντελτσεάρου
  • 90'+ Παναγιώτης Τσιντώτας

Ο Άρης βρισκόταν σε άλλο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ του Χιμένεθ όχι μόνο να τον ξαφνιάζει, αλλά να τον ισοπεδώνει με τρία γκολ μεταξύ 12ου και 36ου λεπτού.

Το «πάρτι» για την Ένωση ξεκίνησε όταν ο Ροζ ανέτρεψε τον Λόπες και ο Κουλμπάκοφ καταλόγισε πέναλτι. Ο Τάνκοβιτς, που μπήκε τελευταία στιγμή στην 11άδα μετά από πρόβλημα του Αλμπάνη, ευστόχησε από τα 11 βήματα και έφερε χαμόγελα στον πάγκο της ΑΕΚ.

Ο Άρης προσπάθησε να συνέλθει, να πάρει την κατοχή και να φτάσει στην περιοχή του Τσιντώτα, όμως τελικές πάσες και ενέργειες ήταν αρκετά μέτριες. Στον αντίποδα, μετά από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Ανσαριφάρντ έκλεψε από τον Σούντγκρεν, πέρασε τη μπάλα στον Σιμάνσκι και εκείνος έστρωσε στον επερχόμενο Βασιλαντωνόπουλο, που σκόραρε το πρώτο του τέρμα με την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι στο οποίο ο Χιμένεθ τον συμπεριέλαβε στην αποστολή.

Η ΑΕΚ, όμως, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και σε μία ακόμα στιγμή, στο 36', κέρδισε νέο πέναλτι. Ο Ροζ έπεσε για τάκλιν στα πόδια του Γαλανόπουλου και, παρότι βρήκε τη μπάλα, η κίνηση του ήταν τόσο βάναυση και η έκταση του ποδιού τόσο παρατεταμένη και επικίνδυνη, που προκάλεσε βαθύ τραύμα στο πόδι του αρχηγού της ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση, αντί του Τάνκοβιτς, και έγραψε το 0-3, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Άρης έψαξε αντίδραση με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς ο Άκης Μάντζιος πέρασε τον Μάνο στην κορυφή της επίθεσης, αντικαθιστώντας τον μέτριο στην δεξιά πτέρυγα Μπρούνο και πηγαίνοντας σε αυτήν τον Μαντσίνι. Μόλις στο 56', Μάνος και Μαντσίνι συνεργάστηκαν για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 1-3, όμως η ΑΕΚ όχι μόνο κατεύνασε τον ενθουσιασμό και τη διάθεση του Άρη να πιέσει, αλλά βρήκε και τις δικές της καλές στιγμές για να διευρύνει εκ νέου το προβάδισμα της, όπως το τετ-α-τετ του Ανσαριφάρντ το οποίο εξουδετέρωσε ο Κουέστα.

Το 1-3 παρέμεινε ως το τέλος και, χάρη στο τρίποντο αυτό, η ΑΕΚ μείωσε στους 3 βαθμούς τον Άρη και έβαλε και πάλι φωτιά στη βαθμολογία των play-off.

• 7

Άκης Μάντζιος: Ένα απρόοπτο με τον Μπρούνο Γκάμα (χτύπημα στην προπόνηση του Σαββάτου) άλλαξε τα πλάνα του Μάντζιου - όσον αφορά τουλάχιστον τις επιλογές προσώπων. Κατά τ' άλλα, ο τεχνικός του Άρη επέλεξε τη δοκιμασμένη συνταγή με τον Μαντσίνι στην κορυφή της επίθεσης, η οποία όμως κατακεραυνώθηκε εξαιτίας των αμυντικών λαθών που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-3 μέχρι το 36'. Στο δεύτερο μέρος, ο Μάντζιος έβαλε κανονικό φορ (Μάνος) στο ματς, πηγαίνοντας δεξιά τον Μαντσίνι. Οι δυο τους συνεργάστηκαν για το 1-3, όμως η επιθετικότητα των γηπεδούχων σταμάτησε εκεί, με την ΑΕΚ να «κλειδώνει» τα πάντα στο παιχνίδι και να φεύγει άνετα με το διπλό.

• 9

Μανόλο Χιμένεθ: Πήρε μια απόφαση με μεγάλο ρίσκο να παίξει και με τους τρεις διαθέσιμους κεντρικούς χαφ, αλλά ήταν σωστή. Έτσι αντιμετώπισε το… κόλπο του Μάντζιου με τον Μαντσίνι «ψεύτο-εννιάρι» για να βγάζει υπεραριθμία στον άξονα όπως στο 0-2 στο ΟΑΚΑ. Οι αλλαγές αποδείχθηκε πως έπαιξαν ρόλο στο να «σβήσει» η φόρα του Άρη μετά το σχετικά γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Αν αναλογιστεί κανείς τι προβλήματα είχε ο Χιμένεθ και πόσα του βγήκαν και μέσα στο ματς, πρόκειται για ένα από τα… αριστουργήματα της προπονητικής του καριέρας.

28'

Την εξέλιξη του αγώνα έκρινε το χρονικό σημείο στο οποίο η ΑΕΚ πέτυχε το 0-2 με τον Βασιλαντωνόπουλο. Με τον Άρη να πιέζει για ισοφάριση, ίσως όλα να είχαν εξελιχθεί διαφορετικά αν η ομάδα του Χιμένεθ δεν έβρισκε γκολ στην αντεπίθεση του 28ου λεπτού, χάρη στο πείσμα του Ανσαριφάνρντ, την ασίστ του Σιμάνσκι και την κούρσα του Βασιλαντωνόπουλου.

• 10’

Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ! Ωραία συνεργασία Τάνκοβιτς με τον Λόπες, ο Ρόουζ άπλωσε το πόδι του.

• 12’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 0-1! Ο Τάνκοβιτς ευστοχεί από τα 11 βήματα και δίνει το προβάδισμα στην Ένωση

• 20’

Σουτ του Σίλβα, μέσα από την περιοχή, ήταν αδύναμο.

• 25’

Προσποιήσεις του Τάνκοβιτς, αλλά το τελείωμα του είναι αδύναμο και ο Κουέστα μαζεύει τη μπάλα

• 28’

ΓΚΟλ για την ΑΕΚ! 0-2! Ο Ανσαριφάρντ έκλεψε από τον Σούντγκρεν, πέρασε στον Σιμάνσκι και εκείνος έστρωσε στον Βασιλαντωνόπουλο για το 0-2!

• 34’

Πέναλτι για την ΑΕΚ ξανά! Ο Κουλμπάκοφ έκανε onfield review και εντόπισε παράβαση μετά από τάκλιν του Ροζ στον Γαλανόπουλο, στέλνοντας για δεύτερη φορά την Ένωση στα 11 βήματα!

• 35’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 0-3 με τον Ανσαριφάρντ να ευστοχεί στο πέναλτι!

• 56’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 1-3! Ο Σίλβα έδωσε στον Μάνο, εκείνος έστρωσε στον Μαντσίνι και αυτός με σουτ με εξωτερικό φάλτσο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

• 62’

Μεγάλη ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ, που βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη τον νίκησε!

• 1

Το καλό μπάσιμο της ΑΕΚ στο παιχνίδι φάνηκε να είναι κάτι για το οποίο ο Άρης δεν ήταν προετοιμασμένος. Στην κατάσταση που ήταν η Ένωση πριν το ματς κανείς δεν θα περίμενε τόση ένταση κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και το παιχνίδι.

• 2

Μετά το 0-1 η πίεση Γαλανόπουλου και Σιμάνσκι έδωσε στην ΑΕΚ τις ευκαιρίες για τις κόντρα επιθέσεις που έβρισκαν τον Άρη σε ανισορροπία. Το 0-2 ήταν το επιστάγασμα.

• 3

Οι κινήσεις του Χιμένεθ αμέσως μετά το 1-3, αποδείχθηκαν αποτελεσματικές. Η ΑΕΚ όχι μόνο δεν ένιωσε να «πνίγεται» από την πίεση του Άρη, αλλά έφτασε και σε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες.

28
Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος
Πολλοί οι υποψήφιοι, σχεδόν όλοι όσοι αγωνίστηκαν για την ΑΕΚ, αλλά ο παίκτης που ήρθε να δώσει λύση μετά από τις απώλειες των άλλων δύο δεξιών μπακ και μέσα στο 2021 έχει αγνοηθεί επιδεικτικά, αξίζει τον τίτλο του κορυφαίου. Και για όλη του την εικόνα όσο αγωνίστηκε πριν τραυματιστεί και για το κρίσιμο γκολ που πέτυχε.

92
Λίντσεϊ Ροζ
Ο Λίντσεϊ Ροζ ήταν ο παίκτης που έστησε τον Άρη στον τοίχο, υποπίπτοντας δις στο πρώτο ημίχρονο σε μαρκαρίσματα πέναλτι και μάλιστα ρισκάροντας - στο δεύτερο και με το βάναυσο τάκλιν στον Γαλανόπουλο - να αντικρύσει και την κόκκινη κάρτα και να κάνει ακόμη χειρότερα τα πράγματα για την ομάδα του.

6
Νέναντ Κρίστισιτς
Κι εδώ πολλοί οι υποψήφιοι για την ΑΕΚ, αλλά ο Σέρβος από την αρχή μέχρι το τέλος του ματς, ήταν η σταθερά της Ένωσης, με τον Σιμάνσκι να τον ακολουθεί. Τρίτο δύσκολο ματς σε οκτώ μέρες, η ομάδα χρειαζόταν κυρίως προσωπικότητες που… θα μιλούσαν σε αυτό το ματς και ο Κρίστιτσιτς «κραύγασε».

Οι Λευκορώσοι διαιτητές - και ιδίως ο Κροάτης Στούκαν από το VAR δεν τα πήγαν καθόλου άσχημα σε ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι με ένταση και νεύρα. Τόσο στον πειθαρχικό έλεγχο, όσο και στη διαχείριση του αγώνα και στις δύσκολες φάσεις του, ο Κουλμπάκοφ και οι συνάδελφοι του δεν έκαναν λάθη. Μοναδική εξαίρεση - για την οποία εξάλλου μπήκε στη ζωή μας το VAR - η φάση του δεύτερου πέναλτι της ΑΕΚ το οποίο σε ροή αγώνα έχασε ο Κουλμπάκοφ, καθώς και (ίσως) το ζήτημα της πειθαρχικής ποινής στον Λίντσεϊ Ροζ για την εν λόγω φάση, αφού γεννάται συζήτηση σχετικά με το αν έπρεπε να αντικρύσει κάτι... αυστηρότερο από την κίτρινη κάρτα που του έδειξε ο Λευκορώσος ρεφ.

Ολυμπιακός: Το παλεύει για Τικίνιο, στο κόλπο και η Βαλένθια