Σπουδαίο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε απόψε στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός, καθώς επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού που ήταν ιδανικός αυτόχειρας και κλότσησε μία μεγάλη ευκαιρία για να μπει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Το γκολ του Εντινγκά στην πρώτη φάση του ματς (6’) έκρινε το αποτέλεσμα, με το τριφύλλι να γνωρίζει την ήττα για πρώτη φορά μετά από 9 αγωνιστικές. Ενα τριφύλλι που ήταν αόρατο στο πρώτο ημίχρονο, τρομερά άτυχο και άστοχο στο δεύτερο, ενώ έπεσε και πάνω στο κορυφαίο ματς της καριέρας του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, Νίκου Μελίσσα.

Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ματς, από στατική φάση, στο 6ο λεπτό. Ο Εντινγκά με υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη μετά από εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0).

Οι Αγρινιώτες μετά το τέρμα του Εντινγκά, οπισθοχώρησαν και έδωσαν έμφαση στη συνοχή των γραμμών πίσω από τη μπάλα, δίνοντας την κατοχή στον Παναθηναϊκό που όμως δεν ήξερε τι να την κάνει.

Οι πράσινοι έπαιξαν παράλληλο ποδόσφαιρο, δεν έκαναν κίνηση χωρίς τη μπάλα, είχαν αργές αντιδράσεις ενώ οι μεσοεπιθετικοί του παίκτες είτε δεν έπαιρναν πρωτοβουλίες, είτε έκαναν λάθος επιλογές, με συνέπεια να μην δημιουργηθεί ούτε μία ευκαιρία άξια αναφοράς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το θέαμα ήταν άθλιο και το επίπεδο του αγώνα θύμιζε τοπικό πρωτάθλημα, με μόλις μία τελική προσπάθεια για κάθε ομάδα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Αϊτόρ και ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε συνολικά μεταμορφωμένος στο γήπεδοκαι απόλεσε τέσσερις κραυγαλέες ευκαιρίες (51’,55’, 61’,62’) και μία που δεν… χάνεται με τον Ενγκμπακοτό να σουτάρει στο δοκάρι από τα δύο μέτρα, με τον Μελίσσα να βρίσκει τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να μην καταλήξει στα δίχτυα του.

Ο Παναιτωλικός απείλησε για μοναδική φορά στο 69’ με τον Διούδη να αποκρούει το σουτ του Τσιγγάρα, ενώ στο 76’ ο μοιραίος Ενγκμπακοτό δεν βρήκε τη μπάλα σε γύρισμα του Μολό.

• 18

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε τον Παναιτωλικό με τακτικό σχηματισμό 4-2-3-1 που σε φάση άμυνας γινόταν 4-4-2 με τον Ντίας δίπλα στον Καρέλη. Ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ματς από στατική φάση. Εκτοτε περίμενε οργανωμένα πίσω από τη μπάλα και προσπαθούσε να γίνει απειλητικός στο τρανζίσιον. Στο δεύτερο ημίχρονο η θεά τύχη του έκλεισε το μάτι.

• 27

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-2-3-1, με τον 20χρονο Καραγιάννη δίπλα στον Βέλεθ, τον Νιάς σε ρόλο αμυντικού μέσου, τον Μαουρίσιο 8άρι και τον Βιγιαφάνιες σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ιωαννίδη. Τραγική η εικόνα το πρώτο ημίχρονο, διορθώθηκε εντυπωσιακά στο δεύτερο με την είσοδο του Αϊτόρ, μέγα λάθος η αλλαγή του Βιγιαφάνιες στο 73’.

6'

Ο Παναθηναϊκός είχε επτά τελικές προς την εστία, ο Παναιτωλικός μόλις δύο. Στην πρώτη απ' αυτές ο Εντινγκά έστειλε τη μπάλα στο παράθυρο του Διούδη και διαμόρφωσε το τελικό σκορ του ματς.

• 6’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι, ο Ιωαννίδης απομακρύνει με το κεφάλι, αλλά η μπάλα στρώνεται στον Εντινγκά που με τρομερό σουτ τη στέλνει στο δεξί παραθυράκι του Διούδη (1-0).

• 15’

Εκτέλεση φάουλ του Ενγκμπακοτό, απομακρύνει η άμυνα του Παναιτωλικού, ο Χουάνκαρ σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Μαουρίσιο παρεμβαίνει με προβολή και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφ σάιντ.

• 45’

Εξυπνο σκάψιμο του Αριγίμπι προς τον Ντίας, ο Διούδης προλαβαίνει τη μπάλα και την απομακρύνει με τις γροθιές.

• 51’

Ωραία ενέργεια του Ιωαννίδη που συγκλίνει προς τον άξονα και παίζει παράλληλα, ο Αϊτόρ αφήνει τη μπάλα κάτω απ' τα πόδια του, αλλά το σουτ του Μολό κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

• 55’

Τρομερή ενέργεια του Χουάνκαρ που μπαίνει στην περιοχή και γυρίζει προς τον Βιγιαφάνιες το σουτ του οποίου κόβεται από τον Περέιρα, η μπάλα φτάνει στον Ιωαννίδη που σουτάρει αλλά ο Μελίσσας αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

• 61’

Ο Αϊτόρ δίνει στον Βιγιαφάνιες κι αυτός στον Μαουρίσιο που αφήνει για τον Ιωαννίδη το σουτ του οποίου αποκρούει ο Μελίσσας, η μπάλα φτάνει στον Αϊτόρ που πλασάρει αλλά ο Τσότσαλιτς σώζει στη γραμμή.

• 62’

Φάουλ του Χουάνκαρ, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ιωαννίδη ο Μελίσσας και πάλι αποκρούει σε κόρνερ.

• 68’

Σκαφτή πάσα του Αϊτόρ προς τον Βιγιαφάνιες που με κεφαλιά πάσα βγάζει μόνο με το τέρμα τον Ενγκαμπακοτό που πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι από τα δύο μέτρα.

• 69’

Ο Αριγίμπι δίνει στον Τσιγγάρα που πλασάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Διούδης αποκρούει εντυπωσιακά.

• 76’

Ο Μολό βγάζει ωραία σέντρα από δεξιά, ο Ενγκμπακοτό βρίσκει αέρα και το σουτ του Ιωαννίδη κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

• 1

Η τραγική εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και η ανύπαρκτη αντίδραση μετά το γρήγορο γκολ του Παναιτωλικού, με τους πράσινους να μην δημιουργούν ούτε υποψία ευκαιρίας.

• 2

Η μεταμόρφωση των πράσινων στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο στο ματς του :Αϊτόρ, την ανάπτυξη από τα δύο άκρα και το ανέβασμα των Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες.

• 3

Η φοβερή εμφάνιση του Μελίσσα στο δεύτερο ημίχρονο οπότε και κατέβασε τα ρολά, αλλά και η αλλαγή του Βιγιαφάνιες στο ανέβασμά του, που έκοψε τον Παναθηναϊκό στη μέση.

Ο Νίκος Μελίσσας έχει κάνει το ματς της καριέρας του και μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαδόπουλου ο Τσότσαλιτς σπεύδει να τον συγχαρεί με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο.

22
Νίκος Μελίσσας
Πραγματοποίησε το ματς της καριέρας του. Μπήκε από σπόντα στην ενδεκάδα εξαιτίας ενός εγκαύματος του Κνετ, αλλά κατέβασε τα ρολά, με σωρεία καθοριστικών αποκρούσεων.

23
Γενί Ενγκμπακοτό
Ηταν ο μοιραίος παίκτης του Παναθηναϊκού στο αποψινό ματς. Απόλεσε την ευκαιρία του αγώνα καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει από τα δύο μέτρα στο 68' σημαδεύοντας το δοκάρι και δεν βρήκε καν τη μπάλα στο 76'.

88
Ντελβίν Εντινγκά
Το γκολ του έκρινε το αποτέλεσμα και το τελείωμά του ήταν σπάνιας ομορφιάς, αν και με το αριστερό πόδι. Καλύτερο ντεμπούτο στους Αγρινιώτες δεν θα μπορούσε να είχε φανταστεί.

Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Παπαδόπουλου από τη Μακεδονία, όπως και των βοηθών του. τα σφυρίγματά του δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα.