• 29' Ιονούτ Νεντελτσεάρου
  • 70' Αντρέ Σιμόες
  • 67' Τιμ Σπαρβ
  • 48' Βαγγέλης Πλατέλλας

Με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ είχε όλα τα φόντα να αποκτήσει σκορ ασφαλείας πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Αν εξαιρεθούν δυο απανωτές επικίνδυνες επισκέψεις της Λάρισας στην περιοχή του Τσιντώντα, η Ένωση είχε το πάνω χέρι σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο, πατούσε διαρκώς περιοχή, έχανε ευκαιρίες αλλά παρ' όλα αυτά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ αφού η Λάρισα είχε έναν Νάγκι σε εξαιρετική μέρα.

Όσα δεν έγιναν στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο ήρθαν στην επανάληψη. Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 51' με τον εξαιρετικό Μαχαίρα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα κιτρινόμαυρα στοπάροντας με το στήθος και σουτάροντας με το αριστερό μέσα από την περιοχή. Εντελώς αδικαιολόγητα ωστόσο η ΑΕΚ επαναπαύτηκε μετά το 1-0, ο Καρέρα μάλιστα έκανε και μαζεμένες αλλαγές σε αυτή τη λογική και η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε την αδράνειά φτάνοντας γρήγορα στην ισοφάριση με τον «κεραυνό» του Σπαρβ στο 67'.

Όπως φάνηκε ωστόσο από την εξέλιξη του ματς, το παιχνίδι συνέχισε να βρίσκεται στα πόδια της ομάδας του Καρέρα, που μετά το 1-1 σοβαρεύτηκε εκ νέου και καθάρισε πανεύκολα το ματς. Μόλις πέντε λεπτά μετά το 1-1, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από κλέψιμο και κάθετη του Μάνταλου και με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-1. Ακολούθησαν δύο εντυπωσιακά γκολ που έκαναν πανηγυρική τη νίκη της Ένωσης.

Στο 78' ο Σιμόες έκανε το 3-1 με ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή σε ένα τέρμα που θύμισε κάτι από το γκολ του με τη Βόλφσμπουργκ ενώ στο 89' έγινε και το 4-1 με τον Γαλανόπουλο, που είχε μπει αλλαγή νωρίτερα επιστρέφοντας στους αγωνιστικούς χώρους μετά από 10 μήνες, ο οποίος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ στα όρια της περιοχής γράφοντας το τελικό 4-1.

99 Γιουνές

78'

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία: το γκολ του Σιμόες δεν είναι απλά μια γκολάρα που χαίρεσαι να βλέπεις αλλά και το καθοριστικότερο της αναμέτρησης καθώς με αυτό η ΑΕΚ καθαρίζει το παιχνίδι. Κοινώς, η φάση του αγώνα.

• 9’

Ο Λόπες σε θέση σέντερ φορ έκανε την προβολή με το αριστερό, έξω.

• 12’

Ο Φίλιπ βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε κάτι σαν σουτ, ο Πλατέλλας πήγε να βάλει το πόδι, αλλά παίκτης της ΑΕΚ έδιωξε.

• 12’

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ. Έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ ο Μιλοσάβλιεβιτς με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα.

• 17’

Σουτ μέσα από την περιοχή του Αλμπάνη, εντυπωσιακή επέμβαση του Νάγκι.

• 32’

Γύρισμα του Αλμπάνη, σουτ του Σάκχοφ, κόβει στη γραμμή ο Μπέρτος και σώζει την ΑΕΛ!

• 37’

Εντυπωσιακή επέμβαση του Νάγκι σε κεφαλιά του Μάνταλου μετά τη σέντρα του Λόπες!

• 40’

Πλασέ του Μαχαίρα, διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΚ ότι έκοψε με το χέρι ο Μιλοσάβλιεβιτς, βλέπει το VAR o Φωτιάς και δίνει φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης πάνω στον Σπαρβ από τον Σάκχοφ.

• 55’

Γκολ η ΑΕΚ! Ο Μαχαίρας είναι αυτός που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ έπειτα από κοντρόλ με το στήθος μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ.

• 67’

Γκολ η Λάρισα! Ο Σπαρβ έστειλε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή τη μπάλα στο δοκάρι και αυτή έσκασε μέσα από τη γραμμή για το 1-1!

• 72’

Γκολ η ΑΕΚ! Λάθος από την άμυνα της ΑΕΛ, ασίστ του Μάνταλου στον Ανσαριφάρντ και αυτός με... κεραυνό στο τετ-α-τετ τη στέλνει στα δίχτυα.

• 79’

Γκολ η ΑΕΚ! Απίστευτο σουτ του Σιμόες έξω από την περιοχή και το 3-1 για την Ένωση.

• 89’

Γκολ η ΑΕΚ και 4-1! Απίθανο γκολ ο Γαλανόπουλος, που με σουτάρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

11
Καρίμ Ανσαριφάρντ
Όπως ήρθε το ματς δεν υπάρχει για την ΑΕΚ κάτι πιο σημαντικό από το δεύτερο γκολ. Ο Ανσαριφάρντ ήταν στην τρύπα όταν έπρεπε, δεν χρειάστηκε να το σκεφτεί δευτερόλεπτο για να κάνει αυτό που έπρεπε με ιδανική εκτέλεση. Δεδομένο; Ποτέ δεν είναι δεδομένο. Όλες οι ομάδες ψάχνουν αυτόν που δεν θα αφήνει τις προφανείς ευκαιρίες να πάνε χαμένες. Και για παράδειγμα κανείς δεν βάζει το χέρι του στην φωτιά πως ο Ολιβέιρα όπως εμφανίζεται φέτος, θα είχε κάνει το ίδιο.

13
Ματέο Μουζέκ
Το νούμερο της φανέλας του, τα έλεγε όλα σήμερα για τον Κροάτη αμυντικό της ΑΕΛ. Η ευκαιρία που έδωσε στην ΑΕΚ με το λάθος του στο δεύτερο γκολ, να ξεπεράσει τόσο άμεσα το σοκ της ισοφάρισης ήταν μοναδική. Μάλιστα, έχει σχέση και με το τρίτο γκολ. Από ένα δικό του λάθος πάλι, χάθηκε η μπάλα στην άμυνα και ήρθε το κόρνερ από την εκτέλεση του οποίου έγινε το 3-1 με το φοβερό σουτ του Σιμόες

20
Πέτρος Μάνταλος
Οποιαδήποτε ανησυχία πως η διακοπή και κυρίως το γεγονός πως νόσησε με Covid 19, μπορεί να ανέκοπταν τον εκπληκτικό του ρυθμό, εξαφανίστηκε στην Ριζούπολη. Από το ξεκίνημα ο αρχηγός της ΑΕΚ έδειξε πως είχε διάθεση για να το πάρει πάνω του. Ήταν πίσω από κάθε επικίνδυνη επιθετική ενέργεια της ΑΕΚ. Στην φάση του κρίσιμου δεύτερου γκολ, παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμος να εκμεταλλευθεί το λάθος με ιδανικό τρόπο. Το ..αφανής ήρωας μπορεί και να τον αδικεί λίγο.

Αν το ματς δεν είχε αυτή την εξέλιξη στο δεύτερο ημίχρονο, στην ΑΕΚ μάλλον θα είχαν ασχοληθεί πολύ με τον Φωτιά, που η αλήθεια είναι πως στο πρώτο ημίχρονο …τα είπε κάπως μπερδεμένα. Χάρισε μέσα σε μισό λεπτό δυο φορές την κίτρινη στον Μιλοσάβλιεβιτς. Στην φάση του πέναλτι που ζήτησε η ΑΕΚ, σηκώνει πολύ κουβέντα το αν θα έπρεπε να πέσει το βάρος σε μια φάση αρκετά πίσω. Πρόκειται για κακή χρήση του VAR κατά πάσα πιθανότητα. Βάλε και δυο τρία φάουλ με καθαρό το οπτικό του πεδίο, που δεν έδωσε στους τυπικά γηπεδούχους και την γκρίνια θα την είχε εξασφαλισμένη.

Παναθηναϊκός: «Έδειξε» επιστροφή Μπουζούκη ο Μπόλονι

0

Γρηγορίου: «Εκπληξη ο Άρης, βγάζει συναίσθημα ο ΠΑΟΚ, έτσι ήταν η συνεργασία μου με τον Κούγια»

0

Ολυμπιακός: Το μεταγραφικό… πόκερ με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας για τον Ματέους Ρέις