• Παναγιώτης Κουκουλάς (Λέσβου)
  • 32΄ Νεντελτσιάρου
  • 74' Σάκχοφ
  • 6' Στάρτζεον

Η ΑΕΚ μπήκε αδικαιολόγητα χαλαρή στο παιχνίδι, χωρίς καθόλου δυναμισμό και πάθος και το πλήρωσε πάρα πολύ γρήγορα αφού μόλις στο 6' ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα όταν έπειτα από κακό διώξιμο του Χνιντ, η μπάλα στρώθηκε στον Στάρτζεον και αυτός με καλό σουτ νίκησε τον Τσιντώντα για το 0-1. Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι πως το απρόσμενο αυτό τέρμα όχι απλά δεν «ξύπνησε» την ΑΕΚ αλλά φάνηκε να την πελαγώνει ακόμα παραπάνω.

Όσο περνούσε η ώρα βέβαια, οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο. Δεν απειλούσαν βέβαια και ενδεικτικό είναι πως η ισοφάριση ήρθε χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια μεγάλη ευκαιρία. Το 1-1 πάντως ήρθε στο 32' όταν ο Μάνταλος γέμισε με φάουλ και ο προωθημένος Νεντελτσιάρου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ.

Η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς, έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μαχαίρα, η πρώτη προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον νεαρό να στέλνει με δυνατό σουτ στην κίνηση τη μπάλα στο δοκάρι και η άλλη στις αρχές της επανάληψης όταν ο μικρός ηττήθηκε στο τετ-α-τετ του με τον Βέστερμαν. Ακολούθησε ένα διάστημα πιεστικής επιθετικότητας από την ΑΕΚ, ένα γκολ του Λιβάγια που δεν μέτρησε ως επιθετικό φάουλ σε μια φάση που δεδομένα θα συζητηθεί και τελικά, το γκολ από τον Σακχόφ στο 74' με τον Ουκρανό να περνάει όποιον βρει μπροστά του μέσα στην περιοχή με αλλεπάληλες προσποιήσεις και να γράφει το 2-1.

Ο ΟΦΗ μπήκε στη διαδικασία να πιέσει και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Άγχωσε την ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά εν τέλει η Ένωση διαχειρίστηκε αποτελεσματικά τον χρόνο και το 2-1 ήταν το τελικό σκορ.

• 20

74'

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία: η γκολάρα του Σακχόφ στο 84', σε μια φάση που ο Ουκρανός περνάει όποιον βρει μπροστά του πριν δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ, είναι με διαφορά η φάση της αναμέτρησης.

• 5’

Ο Μπαλογιάννης έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ,

• 6’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Μετά από λάθος απομάκρυνση του Χνιντ ο Στάρτζεον με ωραίο σουτ δίνει προβάδισμα στον ΟΦΗ.

• 32’

Γκολ για την ΑΕΚ! Γέμισμα του Μάνταλου με εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Νεντελτσιάρου και το 1-1 για την Ένωση.

• 44’

Ο Μαχαίρας μετά από κεφαλιά του Μάνταλου σούταρε στην κίνηση αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν.

• 52’

Ο Λυμπεράκης έκανε λάθος, ο Μαχαίρας έκλεψε τη μπάλα και έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

• 69’

Κεφαλιά του Γιάννου μετά από σέντρα του Ντε Γκούζμαν, άουτ η μπάλα.

• 73’

Σκάψιμο του Μάνταλου για τον Λιβάγια που κατέβασε και σούταρε αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε.

• 74’

Γκολ για την ΑΕΚ! ο Σάκχοφ μετά από τρομερή ατομική ενέργεια και σουτ και με το δεξί σκοράρει από κοντά για το 2-1.

• 77’

Σουτ του Λυμπεράκη έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Τσιντώτας με υπερένταση.

• 92’

Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, έδιωξε ξανά ο Βάτερμαν.

28
Γέβγεν Σάκχοφ
Ο Πέτρος Μάνταλος θα μπορούσε να είναι και MVP και αφανής ήρωας, αλλά ο Σάκχοφ πέτυχε αυτό το εξαιρετικό γκολ που έδωσε την σπουδαία τελικά νίκη στην ΑΕΚ. Ήταν το κερασάκι στην τούρτα σε μια υπερβατική, βάσει κούρασης εμφάνιση, που έκανε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ από κοντά τον ακολούθησε και ο Κρίστιτσιτς. Για τον οποίο ισχύει το ίδιο, όσον αφορά την υπέρβαση. Ο Σάκχοφ ήταν παντού κι έκανε την διαφορά ως ο παίκτης παραπάνω, ενώ τα έδωσε όλα και στην άμυνα.

3
Έλντερ Λόπες
Αδικαιολόγητα λάθη από το ξεκίνημα του ματς για τον Πορτογάλο αριστερό μπακ, που είχαν σαν αποτέλεσμα ο ΟΦΗ μετά από ένα σημείο …να στοχεύει αποκλειστικά προς την πλευρά του. Του έλειψε το καθαρό μυαλό σε όλο το ματς κι ευτυχώς για την ΑΕΚ τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν στους χώρους που κάλυπτε αμυντικά, δεν τα πλήρωσε.

20
Πέτρος Μάνταλος
Ο Πέτρος Μάνταλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τα Γιάννινα και το ματς με την Λέστερ. Ακολούθησε την άνοδο της απόδοσης των Κρίστιτσιτς και Σάκχοφ μετά το 20λεπτο-25λεπτο και ήταν πάλι ο καθοριστικός παίκτης στην ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση και φυσικά στην δημιουργία. Με καθοριστική συμμετοχή και στο πρώτο γκολ, ο αρχηγός της ΑΕΚ ξεχώρισε σε όλους τους καθοριστικούς τομείς.

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ κατακυρώθηκε με χρήση γραμμής του offside, οπότε δεν σηκώνει κανένα σχόλιο. Με την μία γραμμή της τηλεοπτικής μετάδοσης, φάνηκε όντως να μην είναι. Από κει και πέρα, σηκώνει πολύ κουβέντα το γκολ του Λιβάγια που ακυρώθηκε, ειδικά σε αντιπαραβολή με αυτό του Χασάν χθες στο Ολυμπιακός – Απόλλωνα. Γενικά δεν ενέπνεε σιγουριά ο Κουτσιαύτης.

«Και η Τραμπζονσπόρ στην... κούρσα για Σφιντέρσκι»