• 62' Λόπες
  • 45' Μπέρτος
  • 57' Μιλοσάβλιεβιτς

Ένα από τα πιο εύκολα φετινά της απογεύματα πέρασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Λάρισα, με τους «κιτρινόμαυρους» να επιβεβαιώνουν την ανοδική τους πορεία από τη μέρα που ανέλαβε ο Μάσιμο Καρέρα. Το 3-5-2 με το οποίο ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε την ομάδα του αποδείχθηκε εξόχως δημιουργικό απέναντι σε μια Λάρισα που παρά το γεγονός ότι επίσης κατέβηκε με τριάδα στην άμυνά της, είχε την ατυχία να έχει σε εξαιρετικά κακή μέρα τους στόπερ της.

Παρά το γεγονός ότι το πρώτο ημίχρονο έπασχε από έλλειψη μεγάλων φάσεων, η Ένωση είχε το πάνω χέρι, η μπάλα βρισκόταν κατά βάση στο δικό της μισό επίθεσης και με τους εξαιρετικούς Σιμόες και Κρίστιτσιτς να σβήνουν τον Ουάρντα, από την εικόνα του αγώνα έκανε μπαμ πως αν η ΑΕΚ βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα για πρώτη φορά, μετά δεν θα δυσκολευτεί να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πράγματι, το καταπληκτικό γκολ του Σιμόες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Πορτογάλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι πάνω στην κίνηση (!) έδιωξε από την ΑΕΚ κάθε υποψία άγχους και στην επανάληψη, εδραίωσε για τα καλά την υπεροχή της παίζοντας και καλό ποδόσφαιρο.

Οι Μάνταλος και Βέρντε ήταν σε εξαιρετική μέρα και ταλαιπώρησαν αφάνταστα την άμυνα της Λάρισας με τον πρώτο να γίνεται δημιουργός σε δυο ακόμα «πορτογαλικά» γκολ: στο 50' ο Ολιβέιρα και στο 62΄ ο Λόπες έγιναν κάτοχοι της μπάλας μέσα στην περιοχή έπειτα από ασίστ του αρχηγού της Ένωσης, έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 σχετικά νωρίς στην επανάληψη και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

• 7

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Καρέρα παρέταξε την ΑΕΚ με 3-5-2, δοκιμάζοντας μάλιστα τον Βέρντε στην κορυφή της επίθεσης δίπλα στον Ολιβέιρα, τρικ που πέτυχε καθώς προσέδωσε έντονη κινητικότητα στην Ένωση που -ειδικά μετά το 1-0- έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο.

• 11

Το 3-5-2 του Μιχάλη Γρηγορίου είχε ως «ταβάνι» του μια ενδεχόμενη ισοπαλία για την ΑΕΛ, ειδικά από τη στιγμή που ο Ουάρντα βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα και χάθηκε ανάμεσα στους μέσους της Ένωσης. Η αμυντική αστάθεια πρόδωσε την ισορροπημένη εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και από τη στιγμή που έγινε το 1-0, το σκορ εκτοξεύτηκε στην επανάληψη.

45'+2'

Κανονικά ένα γκολ δε γίνεται να είναι και φάση του αγώνα! Μόνο που ένα τέτοιο γκολ, το οποίο αν ήταν σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα συνοδευόταν με δεκάδες θαυμαστικά (!!!!!) δε γίνεται να μην είναι η φάση του αγώνα του ΟΑΚΑ. Ο Σιμόες πιάνει το τακουνάκι και ο φωτογραφικός φακός ίσα που προλαβαίνει να πιάσει τη μπάλα...

• 19’

Σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 23’

Σουτ του Βέρντε έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον.

• 29’

Ωραία προσπάθεια του Βέρντε αλλά το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

• 45+2’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Σιμόες μετά από ωραία σέντρα του Ολιβέιρα από τα δεξιά, με τακουνάκι πάνω στην κίνηση έκανε από κοντά το 1-0 για την ΑΕΚ!

• 50’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα μετά από πάσα το Μάνταλου έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε δυνατά για το 2-0 της Ένωσης

• 62’

Γκολ για την ΑΕΚ! Μετά από σέντρα του Μάνταλου, ο Λόπες κατέβασε πολύ ωραία και πλάσαρε τον Κρίστινσον για το 3-0.

Απλή συμβουλή για να γίνουν πιο όμορφες οι Κυριακές σας: Να χαίρεστε με τα απλά πράγματα, όπως το πιτσιρίκι που εξασφάλισε τα γάντια ενός από τους γκολκίπερ του αγώνα.

8
Αντρέ Σιμόες
Ο τίτλος δε θα ήταν δυνατόν να πάει σε οποιονδήποτε άλλο. Το γκολ που πετυχαίνει είναι αναμφισβήτητα το ομορφότερο της καριέρας του και θα είναι από τα καλύτερα της σεζόν στη Super League, όμως δεν είναι μόνο αυτό το θέμα. Ο Αντρέ Σιμόες, σκοράροντας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δίνει ουσία στην ΑΕΚ και τη βοηθάει να φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελε και να ξεκλειδώσει τη νίκη απέναντι στη Λάρισα.

7
Αμρ Ουάρντα
Ξεκίνησε με διάθεση στο παιχνίδι, αλλά κάπου ανάμεσα σε έναν ακόμα τσακωμό του με τον Πέτρο Μάνταλο και στον περίεργο πόνο που ένιωσε στο στήθος, τον πήρε η κάτω βόλτα. Ο Αμρ Ουάρντα, παρότι ζει και αναπνέει για τέτοια ματς, ήταν εξαφανισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και δε βοήθησε καθόλου την ομάδα του να κρατήσει μπάλα και να ισορροπήσει το παιχνίδι με την ΑΕΚ.

18
Νέλσον Ολιβέιρα
Ποιος θα ασχοληθεί με την ασίστ σου, όταν ο συμπαίκτης σου σκοράρει με τέτοιο τακουνάκι; Κανείς και δικαίως! Για να μπεις, λοιπόν, στην κορνίζα κάτι πρέπει να κάνεις και μόνος σου. Ο Νέλσον Ολιβέιρα το έκανε και σκόραρε και εκείνος σε κομβικό σημείο, αφού νωρίς στην επανάληψη έδωσε καθαρό προβάδισμα στην ΑΕΚ απέναντι στη Λάρισα και ουσιαστικά «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη.

Δεν είχε προβλήματα στο ΟΑΚΑ ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, κάτι στο οποίο βοήθησε φυσικά και η εξέλιξη του αγώνα. Ο Αρκάς ρέφερι ήταν κοντά στις φάσεις, ήταν σωστός και ακριβοδίκαιος στον πειθαρχικό έλεγχο και βοήθησε με τον τρόπο του στο ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο «ΠΑΣάς» Ζαν Μπατίστ Λεό, η σουπερλιγκάτη μελέτη και το… καρτελάκι του Χριστοβασίλη