• 45+1' Μπρούνο Γκάμα
  • 93' Γιάννης Φετφατζίδης
  • 28' Αμπού Μπα

Η μοίρα τα έφερε έτσι όπου το ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο του Ατρόμητου να συνδυαστεί κόντρα στην πρώην του ομάδα, τον Αρη.

Τελικώς ούτε ο Ελληνας τεχνικός, αλλά ούτε και ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης έφυγαν με τρίποντο νίκης από το γήπεδο του Περιστερίου, με το τελικό 2-2 να είναι και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας σε κανένα χρονικό σημείο του αγώνα, με τον Αρη να πετυχαίνει και τα δύο του γκολ στις καθυστερήσεις του κάθε ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, χάρη σε ένα ακόμα απίθανο γκολ του Απόστολου Βέλλιου, που «χτύπησε» ξανά με ανάποδο ψαλιδάκι, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αρης βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Μπρούνο Γκάμα.

Εκ τότε, οι φάσεις στο παιχνίδι ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού με την καλύτερη να ανήκει στον Ατρόμητο, όταν έπειτα από όμορφη συνεργασία των Ανδρούτσου και Ουκγράι ο τελευταίος απέτυχε να σκοράρει στέλνοντας εξ' επαφής την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Εμαν και έπειτα αυτή κατέληξε άουτ.

Ολα αυτά μέχρι να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι δύο ομάδες έμοιαζαν σαν να «ξύπνησαν» από τον λήθαργο που είχαν μπει στο δεύτερο μέρος, με τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Η κακή αντίδραση του Μπα έφερε τον Γιώργο Μανούσο αντιμέτωπο από τον Εμαν από τα έντεκα βήματα με τον πρώτο σκόρερ του Ατρομήτου να μη λαθεύει και στο 83' να βάζει την ομάδα του ξανά σε τροχιά νίκης.

Ο Αρης όμως είχε σε εκπληκτική ημέρα τον Γιάννη Φετφατζίδη, με τον Ελληνα άσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να βρίσκει γκολ (είχε ασίστ στο 1-1) πετυχαίνοντας το τελικό 2-2, με τους Κίτρινους ένα λεπτό αργότερα να χάνουν και μοναδική ευκαιρία για την ολική ανατροπή με το γυριστό σουτ του Σάσα να διώχνει πάνω στην γραμμή ως από «μηχανής Θεός» ο Ρισβάνης.

Βέβαια, το τελικό 2-2 δεν άφησε ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες. Ο Ατρόμητος πήγε στους 15 βαθμούς, ο Αρης τους 18, μένοντας εκτός εξάδας, έχοντας όμως για «λάφυρο» το γεγονός πως παραμένει αήττητος για 7ο σερί παιχνίδι (τρίτη σερί ισοπαλία) με τον Μίκαελ Ενινγκ στον πάγκο του.

• 39

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ατρόμητου, κόντρα στην πρώην του ομάδα, ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Επανέφερε τον Βέλλιο στην κορυφή της επίθεσης, ενώ προτίμησε τον Γκάλο στο δεξί άκρο της άμυνας, αντί του Κυβρακίδη.

• 10

Το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον τραυματισμό του Κόρχουτ, έδωσε ξανά φανέλα βασικού στον Σούντγκρεν, που πήρε θέση δεξιού μπακ, με τον Ενινγκ να διατηρεί τον Σάσα, σε ρόλο αριστερού οπισθοφύλακα. Από 'κει και πέρα, ο Γερμανός τεχνικός δεν επιφύλασσε εκπλήξεις στο 4-2-3-1 που είχε τον Λάρσον και πάλι σε ρόλο επιθετικού και τον Εμαν κάτω από τα δοκάρια.

92'

Εκτός από κορυφαίος του αγώνα ήταν και ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Αρη, αφού με το γκολ του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

• 16’

Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο! Ο Ταλόxα έκανε συρτό σουτ, ο Βέλλιος έβαλε το πόδι του, αλλά δεν βρήκε εστία, αφού η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια του Έμαν.

• 20’

Απειλεί ο Ατρόμητος! Ο Μασούσος έπιασε σουτ και στη συνέχεια ζήτησε πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει στο κολλημένο χέρι του Ρόουζ, ενώ στη συνέχεια ο Βέλλιος αστόχησε από καλή θέση.

• 24’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ύστερα από κόρνερ του Γκάλο από τα αριστερά, ο πεσμένος στο έδαφος, Βέλλιος, έκανε γυριστό σουτ και νίκησε τον Έμαν ανοίγοντας το σκορ για τους Περιστεριώτες.

• 34’

Καλή στιγμή για τον Άρη, σουτ του Μπρούνο Γκάμα μέσα από την περιοχή, στα σώματα των αμυντικών κοντράρει η μπάλα.

• 45+2’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μέγερι και ισοφαρίζει για τους «κιτρινόμαυρους».

• 56’

Καλή στιγμή για τον Άρη, αφού ο Φετφατζίδης με εξαιρετική προσπάθεια, άδειασε τον Ταλόσα, αλλά ο Ρισβάνης έδιωξε σε κόρνερ.

• 60’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Σέντρα του Ταλόσα από τα αριστερά, ωστόσο, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε ο Ουγκράϊ, για να απειλήσει.

• 67’

Δοκάρι για τον Ατρόμητο, με τον Ουγκράι να δέχεται την κάθετη του Ανδρούτσου, τον Ούγγρο επιθετικό να σουτάρει και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Έμαν.

• 80’

Καλή στιγμή για τον Άρη. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους «κιτρινόμαυρους» και άστοχο σουτ του Μαντσίνι με το εξωτερικό μέσα από την περιοχή.

• 86’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ο Μπα ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Γιακουμάκη με τον Διαμαντόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι και τον Μανούσο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα, δίνοντας το προβάδισμα στον Ατρόμητο.

• 90+3’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Εξαιρετική προσπάθεια του Φετφατζίδη, που μπούκαρε μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο σουτ νίκησε τον Μέγερι για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα.

• 90+4’

Απίθανη ευκαιρία για τον Άρη! Ανακατωσούρα στην περιοχή του Ατρόμητου, προβολή του Σάσα, με τον Ρισβάνη να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή!

• 1

Το πρόβλημα του Κόρχουτ, άλλαξε τα πλάνα του Ενινγκ και αν αυτό δε φάνηκε στον σχηματισμό φάνηκε στον τρόπο ανάπτυξης των Κιτρίνων με τον Σάσα να παίζει σε ρόλο αριστερού μπακ, κάτι που ουσιαστικά ανάγκασε τον Αρη να επιτεθεί μονότονα από τη δεξιά πλευρά του, κάτι που είχε αποτέλεσμα ο Ντιγκινί να είναι ανενεργός στο παιχνίδι με τον Γερμανό τεχνικό να τον κάνει αλλαγή στο ημίχρονο.

• 2

Οι δύο αλλαγές του Σάββα Παντελίδη στο μέσα του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Μάντσον και Ουγκράι έδωσαν... πνοή, φρεσκάδα και ρυθμό στον Ατρόμητο και ειδικά ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός ήταν κίνδυνος θάνατος για την άμυνα του Αρη που σε πολλές περιπτώσεις έμοιαζε να μην έχει... απάντηση στον τρόπο αντιμετώπισής του.

• 3

Έχοντας σε κακή ημέρα όλους τους ποδοσφαιριστές σου, δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά πράγματα. Ευτυχώς για τον Αρη υπήρχε ο Γιάννης Φετφατζίδης που όσο είχε δυνάμεις έκανε τα πάντα για την ομάδα του και ήταν καταλυτικός. Εκτός των άλλων είχε γκολ είχε και ασίστ η 5η του που τον φέρνει στην δεύτερη θέση της σχετικής λίστας.

Από τα περίεργα, αλλά και συνάμα όμορφα περιστατικά στο ποδόσφαιρο. Ο Σάββας Παντελίδης, στο πιο... ιδιαίτερο ντεμπούτο της καριέρας του, αφού αυτό έμελλε να γίνει κόντρα στην πρώην του ομάδα τον Αρη.

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός του Άρη έκανε τα... πάντα στο Περιστέρι προκειμένου να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας ο Άρης απέναντι στον Ατρόμητος, μετρώντας ένα γκολ και μια ασίστ, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους», αφού από τα πόδια του περνούσαν όλες οι επιθετικές ενέργειες του Άρη.

98
Αμπού Μπα
Ο νεαρός χαφ του Άρη, θα θέλει να ξεχάσει πολύ γρήγορα την αναμέτρηση στο Περιστέρι, αφού στο 84ο λεπτό έγινε ο αρνητικός πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους» με το πέναλτι που έκανε στον Γιακουμάκη, όμως ο Γιάννης Φετφατζίδης τον... λύτρωσε ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον Άρη

9
Γιώργος Μανούσος
Ο Γιώργος Μανούσος θα μπορούσε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αν δεν βρίσκονταν σε εξαιρετική ημέρα ο Γιάννης Φετφατζίδης, με τον έμπειρο επιθετικό του Ατρόμητου, να αναλαμβάνει στο 86' να εκτελέσει το πέναλτι που έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα, έχοντας παράλληλα αρκετές κερδισμένες μονομαχίες στην αναμέτρηση.

Αρκετές φάσεις έγιναν στο Περιστέρι με τον Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο να καταλογίζει πέναλτι που έκανε ο Μπα πάνω στον Γιακουμάκη, με τη βοήθεια του ελέγχου VAR, με τους ανθρώπους του Άρη να φωνάζουν για επιθετικό φάουλ του Μανούσου στον Βέλεθ στην φάση του πρώτου γκολ του Ατρομήτου. Στο πρώτο ημίχρονο χρειάστηκε να δει o ίδιος το VAR για να εμμείνει στην αρχική του απόφαση να δείξει κίτρινη κάρτα στον Γάλλο μέσο των Κιτρίνων για μαρκάρισμά του πάνω στον Ανδρούτσο.

ΑΕΚ: Η έξτρα… παραγγελιά του Καρέρα και η προσθήκη του Σάκχοφ