• 2' Μπρούνο Γκάμα
  • 43 Λούκας Σάσα
  • 70' Λίντσεϊ Ρόουζ
  • 86' Ντάνιελ Λάρσον

«Φρένο» στην ξέφρενη πορεία της Ξάνθης έβαλε ο Αρης που με γκολ του Μπρούνο Γκάμα πέρασε από τα Πηγάδια (0-1) στο ντεμπούτο του Μίχαελ Ενινγκ με τους Κίτρινους να βγάζουν τρομερό πάθος στο παιχνίδι τους χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Νίκη-ανάσα που ξεκολλάει τον Αρη από τους πέντε βαθμούς, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Κιτρινόμαυροι ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ από τα... αποδυτήρια, με τον Ιντέγε πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα να κερδίζει πέναλτι και τον Μπρούνο Γκάμα να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

Γκολ που επηρέασε τους γηπεδούχους, με το «πείραμα» του Κίκο Ραμίρεθ με την χρησιμοποίηση του Αριστοτέλη Καρασαλίδη πιο πολύ να μπερδεύει την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη, ο Ενινγκ, πήγε στην γνωστή συνταγή, σε σύστημα και πρόσωπα, με τους δύο τεχνικούς να επεμβαίνουν στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ισπανός της Ξάνθης, άλλαξε τον Μαλεζά με τον Φασίδη, έστειλε τον Καρασαλίδη στη φυσική του θέση, ενώ η αναγκαστική αλλαγή του εξαιρετικού Κόρχουτ, υποχρέωσε τον Γερμανό προπονητή, να επιστρατεύει τον Σάσα στο αριστερό άκρο (βάζοντας τον Μπα στα χαφ).

Ο Αρης θα μπορούσε να «καθαρίσει» πιο εύκολα το παιχνίδι, αφού είχε πολλές και μεγάλες χαμένες ευκαιρίες - κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο - με τον κορυφαίο του γηπέδου Μπράουν Ιντέγε να σπαταλάει πολλές από αυτές. Η Ξάνθη, αδυνατούσε να απειλήσει, κάτι που έκανε κυρίως με μακρινά σουτ, αλλά και στημένες φάσεις.

Τελικά το 0-1 όπως διαμορφώθηκε από το δεύτερο λεπτό παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

• 11

Με το αγαπημένο του 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα της Ξάνθης ο Κίκο Ραμίρεθ. Η ενδεκάδα μπορεί να μην είχε εκπλήξεις σε ό,τι αφορά τα πρόσωπα που την αποτελούσαν, είχε όμως μία έκπληξη με τον Αριστοτέλη Καρασαλίδη να παίζει σε ρόλο αριστερού μπακ, με τον Ισπανό τεχνικό να αφήνει εκτός αποστολής τον Σόσα που μέχρι πρότινος έπαιζε εκεί.

• 11

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Άρη ο Μίχαελ Ενινγκ, πήγε στην... πεπατημένη. Ίδια συνταγή, με 4-2-3-1 και χωρίς καμία αλλαγή στην ενδεκάδα σε ό,τι αφορά τα πρόσωπα που επέλεξε να ξεκινήσουν στο παιχνίδι. Ο Γερμανός τεχνικός πάντως άφησε τον Ντιγκινί σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ιντέγε στέλνοντας τον Γκάμα στην αριστερή πλευρά της μεσοεπιθετικής γραμμής.

2'

Το γρήγορο πέναλτι που κέρδισε ο Ιντέγε από τον Αμπάντ αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρηση του Άρη με την Ξάνθη καθώς από αυτό ήρθε και το τέρμα που έδωσε τους βαθμούς της νίκης στους «κιτρινόμαυρους». Ο Γκάμα ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι γεγονός.

• 1’

Πέναλτι για τον Άρη! Ο βγήκε Ιντέγε απέναντι στον Αμπάντ, με τον Ισπανό πορτιέρε να ανατρέπει τον επιθετικό του Άρη και τον διαιτητή Καραντώνη να υποδεικνύει πέναλτι.

• 2’

Γκολ για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Ιντέγε και κέρδισε τον Αμπάντ από τα έντεκα βήματα, παρότι ο Ισπανός επέλεξε να πέσει στην σωστή μεριά.

• 18’

Ο Αμορίμ έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Άρη, με τον Έμαν όμως να είναι σε ετοιμότητα και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

• 30’

Ο Λισγάρας δοκίμασε το πόδι από πολύ μακριά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάν Έμαν.

• 28’

Ο Μπράουν Ιντέγε με μια ατομική προσπάθεια και πιέζοντας την άμυνα της Ξάνθης, βρέθηκε απέναντι στον Αμπάντ αλλά το σουτ του σταμάτησε στα σώματα.

• 38’

Ο Ιντέγε κέρδισε τον Λισγάρα στον αέρα και πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κόρχουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Αμπάν

• 45’

Ο Στάρτζεον έκανε το σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία του Έμαν και τον Ντε Αμορίμ να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά.

• 53’

Ο Ιντέγε δέχθηκε μια ωραία μπαλιά μέσα στην περιοχή, έκανε την προσποίηση, αλλά το σουτ του επιχείρησε απέκρουσε ο Αμπαντ

• 84’

Ο Λάρσον είχε μια καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, καθώς μπήκε μέσα στην περιοχή από αριστερά και πριν σουτάρει, κόπηκε από την άμυνα της Ξάνθης

• 86’

Ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Ματίγια να πασάρει στον Ιντέγε, ο οποίος προσπάθησε να περάσει τον Αμπάντ, αλλά ο Ισπανός πορτιέρε σταμάτησε το σουτ του Νιγηριανού.

• 1

Το γκολ από τα... αποδυτήρια για τον Αρη ήταν το «δώρο» που θα περίμενε και ο ίδιος ο Ενινγκ στο ντεμπούτο του. Πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα ο Ιντέγε κέρδισε πέναλτι, ο Γκάμα ευστόχησε και έδωσε στους Κίτρινους ψυχολογία και αυτοπεποίθηση. Αν μη τι άλλο το γρήγορο γκολ ήταν σημείο αναφοράς του αγώνα.

• 2

Η επιλογή του Κίκο Ραμίρεθ να χρησιμοποιήσει τον Αριστοτέλη Καρασαλίδη στο αριστερό άκρο της άμυνας δεν βγήκε στον Ισπανό. Απόρροια της κακής του επιλογής αυτής ήταν οι γηπεδούχοι να χάσουν ουσιαστικά ένα ημίχρονο προσπαθώντας να ισορροπήσουν, κάτι που άλλαξε με την αλλαγή που έκανε ο Ραμίρεθ στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν έκανε το αυτονόητο και έβαλε ένα μπακ στην συγκεκριμένη θέση με τον Καρασαλίδη να πηγαίνει στην φυσική του θέση το κέντρο της άμυνας.

• 3

Ο Ενινγκ είχε προιδεάσει πως δε θα πάει σε μεγάλες αλλαγές κάτι που τήρησε, όμως είχε υποσχεθεί πως θα προσπαθήσει να αλλάξει την φιλοσοφία και τον τρόπο παιχνιδιού. Ο Αρης πίεσε ψηλά σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, «βραχυκύκλωσε» την Ξάνθη, πήρε μέτρα στο παιχνίδι και αυτό ήταν ένα από τα πιο κύρια χαρακτηριστικά για να φτάσουν οι Κίτρινοι σε ένα πολύτιμο τρίποντο.

11
Μπράουν Ιντέγε
Ο Μπράουν Ιντέγε ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του Άρη απέναντι στην Ξάνθη, με μια ενέργεια του στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού κέρδισε το πέναλτι από το οποίο προηγήθηκαν οι «κιτρινόμαυροι» και καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αποτελούσε κίνδυνο για την αμυντική γραμμή των «Ακριτών».

12
Εντουάρντο
Ο Κίκο Ραμίρεθ έδωσε στον Εντουάρντο τον ρόλο του δημιουργού αλλά το γρήγορο τέρμα που πέτυχε ο Άρης με τον Μπρούνο Γκάμα, μπλόκαρε την ομάδα της Ξάνθης και τον Πορτογάλο χαφ που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να δείξει την απαιτούμενη ποιότητα και να ηγηθεί της ομάδας του.

69
Μιχάι Κόρχουτ
Ο Ούγγρος μπακ παρότι αγωνίσθηκε για 64' λεπτά καθώς ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις, είχε καταλυτικό ρόλο στην επικράτηση του Άρη επί της Ξάνθης, δείχνοντας σταθερότητα στα μετόπισθεν και βοηθώντας με τις μεταβιβάσεις του επιθετικά.

Χωρίς πολλά προβλήματα η διαιτησία του Καραντώνη. Αν και το παιχνίδι είχε ρυθμό και φάσεις, εντούτοις ο ρέφερι από την Ημαθία, δεν είχε να διαχειριστεί τόσο δύσκολες και κυρίως καθοριστικές για την έκβαση του αγώνα αποφάσεις. Χαρακτηριστικό είναι πως δεν χρειάστηκε καν χρήση VAR στην διάρκεια του αγώνα. Πάντως η διαιτητική τριάδα είχε δύο-τρεις λάθος αποφάσεις σε υποδείξεις κόρνερ και άουτ.