Η κατάσταση δεν ήταν καλή στους Giallorossi μετά την ήττα στο derby από την Λάτσιο και πλέον γίνεται ακόμα χειρότερο μετά την απώλεια στην έδρα της Σασουόλο. Η ομάδα του Μουρίνιο έφτιαξε όλη κι όλη μια φάση στο πρώτο μέρος, με τον Σομουρόντοβ, όμως τουλάχιστον κατάφερε να μην απειληθεί.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έψαξαν πιο έντονα το γκολ και αφού στο 77’ δεν το δέχθηκαν από τον Τραορέ, το πέτυχαν στο 80’ όταν μετά τη σέντρα του Μαντσίνι από δεξιά, ο Εϊμπραχαμ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία. Δυστυχώς για την Ρόμα, το 0-1 δεν παρέμεινε μέχρι το φινάλε, αφού στο 85’ ο Πιναμόντι από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1 μετά το γύρισμα του Λοριαντέ από αριστερά.

Σε ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Αταλάντα υπέστη δεύτερη σερί ήττα στο Campionato, καθώς έχασε με 2-1 από την Λέτσε και μαζί την ευκαιρία να πιάσει την Μίλαν στην 2η θέση. Μέσα σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ παίρνοντας από το πρώτο μέρος «καθαρό» προβάδισμα.

Στο 28’ ο ο Μπασκιρότο σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ και στο 30’ ο Ντι Φραντσέσκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος το Οκόλι. Η ‘La Dea’ μείωσε στο 40’ με τον Ζαπάτα μετά την ασίστ του Μαλινόβσκι, όμως στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και μοιραία ηττήθηκε στο Via del Mare.

Σασουόλο - Ρόμα 1-1