ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
  • Ασημακάκη
  • Μπακετέα
  • Χαϊνά

Οι «πράσινες» βρήκαν αντίσταση για μόλις ένα δεκάλεπτο, στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου την Κυριακή (26/3,14:00) θα αγωνιστούν για την κατάκτηση του τίτλου μετά το 2000.

Ανάξια κάθε σχολιασμού η διοργάνωση του Final Four, με το παιχνίδι να διεξάγεται μπροστά σε 250 άτομα με το ζόρι, την στιγμή που χωράει 1.800.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για το «τριφύλλι» ήταν η Έμιλυ Πότερ, που ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, κάνοντας double-double και με 14 ριμπάουντ. Πολύ καλές και οι Αρίκα Κάρτερ με 16 πόντους και 3/5 τρίποντα και Ελεάννα Χριστινάκη με 14 πόντους.

Από την πλευρά του ΠΑΣ Γιάννινα πρώτη σκόρερ ήταν η Μαρίνα Εβόντο με 18 πόντους, με την Τεράε Μπριγκς να προσθέτει άλλους 17 (11 ριμπάουντ) και την Κατερίνα Μαρίνη να έχει 14

Νευρικός Παναθηναϊκός, «καυτή» Χριστινάκη

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να είναι νευρικός στις αποφάσεις του και τις τυπικά φιλοξενούμενες να καταφέρνουν να πάρουν γρήγορο προβάδισμα με 4-0 στο 2'. Το «τριφύλλι» προσπάθησε στη συνέχεια να βρει τα πατήματά του και να αντιδράσει, μείωσε σε 7-8 στο 4', όμως ο ΠΑΣ με την ορμή του κατάφερε να πάρει διαφορά 5 πόντων στο 6' (7-12). Η απάντηση των «πράσινων» άκουγε στο όνομα Χριστινάκη, με την Ελληνίδα φόργουορντ να βγαίνει μπροστά στην επίθεση, να παίρνει τον Παναθηναϊκό στις πλάτες της και με τρίποντο στο 7' να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα με 15-12 τις γηπεδούχες. Η ομάδα της Καπογιάννη στο 9' πήρε «ανάσα» 5 πόντων, για να μειώσει ο ΠΑΣ στο τέλος του δεκαλέπτου σε 22-20.

Ασταμάτητες Χριστινάκη-Πότερ και +12 για τον Παναθηναϊκό

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την Πότερ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, να έχει συνεργασίες με την Χριστινάκη και τις δύο «πράσινες» να γίνονται γρήγορα στο ματς διψήφιες (από 10 πόντους), με το «τριφύλλι» στο 14' να φτάνει για πρώτη φορά στο +8 (30-22). Οι «πράσινες» στη συνέχεια θυμήθηκαν και πάλι το νευρικό ξεκίνημα, ήταν άστοχες, με τον ΠΑΣ να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 30-26 με σερί 4-0, αλλά η Χριστινάκη βγήκε πάλι μπροστά και με τρίποντο και φάουλ έγραψε το 39-31, φτάνοντας τους 14 πόντους, με την Πότερ στο 19' να δίνει στον Παναθηναϊκό διψήφια διαφορά (43-33) και την Κάρτερ στην εκπνοή του ημιχρόνου να γράφει το 45-33.

Σειρά της Κάρτερ που «απέκρουσε» όλες τις αντεπιθέσεις του ΠΑΣ

Η ομάδα της Καπογιάννη δεν είχε διάθεση για... αστεία στο δεύτερο ημίχρονο και μπήκε στην τρίτη περίοδο πλήρως συγκεντρωμένη, φτάνοντας στο 22' τη διαφορά στο +17 (50-33). Ο ΠΑΣ αντέδρασε και με σερί 6-0 και πρωταγωνίστρια την Εβόντο, που είχε 14 πόντους, μείωσε σε 50-37 με σερί 4-0, με τον Παναθηναϊκό όμως να μην επιτρέπει στην ομάδα των Ιωαννίνων να πλησιάσει περισσότερο και με καλάθι και φάουλ της Κάρτερ να πηγαίνει και πάλι στο +17 (57-40) στο 25'. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν εκ νέου να πλησιάσουν, «έτρεξαν» νέο σερί 6-0, για το 57-46 στο 27'. Η απάντηση του «τριφυλλιού» στο δεκάλεπτο ήτα η Κάρτερ, που έφτασε τους 16 πόντους και 3/4 τρίποντα, διαμορφώνοντας στο 28' το 60-46. Η Σαρηγιαννίδου με τρίποντο στο 29' έριξε τη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (60-51), με την Κάρτερ και πάλι να γράφει το 62-51 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

«Καθάρισε» νωρίς και έκανε και ροτέισον

Ανάλογη η εικόνα στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, όπως και στην τρίτη, με τον Παναθηναϊκό να έχει στόχο να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη, να περνάει την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου η Πότερ δεν είχε αντίπαλο, με την Καναδή σέντερ να γράφει στο 32' το 68-51, φτάνοντας το double-double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο ΠΑΣ έπαιξε την τελευταία του... ζαριά, μείωσε σε 68-55, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο, με την Πότερ να κάνει... πάρτι και στις δύο ρακέτες. Η Καπογιάννη στα τελευταία λεπτά έδωσε και χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή της, αλλά και παράλληλα ανάσες σε όσες έπαιξαν πολύ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62