AS MONACO
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Άνι Πάντερ
  • Εμίλιο Πέρεζ

Με τη νίκη αυτή η Φενέρ έφτασε στο 13-7, πιάνοντας στις νίκες την πρώτη Ρεάλ (13-6), ενώ η Μονακό υποχώρησε στο 12-8.

Ο Χέις στο εξτρά πεντάλεπτο ήταν καθοριστικός σε επίθεση και άμυνα, φτάνοντας συνολικά τους 18 πόντους, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 21 πόντους, με τους Μάρκο Γκούντουριτς και Τζόναθαν Μότλεϊ να πετυχαίνουν από 17 πόντους. Ο Νικ Καλάθης είχε 10 πόντους και 8 ασίστ, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έβαλε 4 πόντους, με τη Φενέρ να έχει μόλις 58% στις βολές (17/29) και 23% στα τρίποντα (7/30) αλλά 70% στα δίποντα (30/43.

Για τη Μονακό ξεχώρισε σε ακόμα ένα ματς ο Μάικ Τζέιμς με 23 πόντους, με μεγάλα καλάθια στο τέλος και ο Γιακούμπα Ουαταρά σημείωσε 19 πόντους.

Ξέφυγε νωρίς η Φενέρ, αντεπιτέθηκε η Μονακό για το +13

Με τον Μπούκερ να ξεκινάει... κεφάτος στο ματς και με δύο δικά του τρίποντα η Φενέρ προηγήθηκε με 10-4, ενώ με ακόμα ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν έγινε το 17-8. Εκεί που οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, άρχισαν να χάνουν το ένα σουτ μετά το άλλο, με τη Μονακό να το εκμεταλλεύεται και να ισοφαρίζει σε 20-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου έχοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο μπήκε στην επιθετική εξίσωση της Φενέρ (27-22), όμως η Μονακό με Ουαταρά (2/2τρ.) και Τζέιμς έτρεξε σερί 0-10 για το 27-32, με τον δεύτερο να γράφει με... τετράποντο το 30-43, βγάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη... έξω από τα ρούχα του. Με πρωτοβουλίες ωστόσο του Ουίλμπεκιν η διαφορά έπεσε στο 39-47 του ημιχρόνου, με τη Φενέρ να έχει 3/16 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Καλάθης έδειξε τη νίκη, η Μονακό είπε «όχι»

Η Μονακό επανήλθε σε διψήφια διαφορά (42-52), όμως με διαδοχικά καλάθια των Ουίλμπεκιν και Μότλεϊ το σκορ έγινε 52-53 και με τους ίδιους πρωταγωνιστές το 56-55, πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στην απόλυτη ισορροπία του 60-60.

Παρότι ο Ουαταρά έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (60-66), η Φενέρ αντέδρασε άμεσα. Και συγκεκριμένα με τον Γκούντουριτς, ο οποίος πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους σε τρία λεπτά, διαμόρφωσε το 75-68 στο 35'. To πρώτο τρίποντο του Καλάθη έφερε τους γηπεδούχους στο +8 (80-72 στο 37'), με τον Έλληνα διεθνή άσο να σκοράρει και τους επόμενους τέσσερις πόντους της ομάδας του (84-76), όμως το ματς δεν είχε τελειώσει. Στο τελευταίο δίλεπτο η Μονακό έτρεξε σερί 0-8, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Με μπροστάρη τον Χέις η Φενέρ

Εκεί, το προβάδισμα άλλαξε χέρια τέσσερις φορές, με τον Χέις να σκοράρει ένα μεγάλο τρίποντο για το 91-87 στο 43', και τον Τζέιμς να μειώνει σε 94-91 στο 44'. Ο Γκούντουριτς έχασε το τρίποντο, το ίδιο και ο Τζέιμς, ο οποίος στη συνέχεια δέχθηκε μπλοκ από τον Χέις και παρότι ο Γκούντουριτς με βολές έγραψε το 96-91, ο Τζέιμς με τρίποντο στα 10'' έδωσε ξανά ελπίδες. Και πάλι όμως ο Γκούντουριτς έβαλε το ζευγάρι των βολών του (98-94) και ο Τζέιμς έχασε το τελευταίο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-47, 60-60, 84-84 (κ.δ.), 98-94