• 16' Άλεφ
  • 67' Έκι Πόνσε
  • 75' Αντρέ Σιμόες
  • 82' Ούρος Τσόσιτς

Στο καλύτερο του φετινό παιχνίδι ο Αρης κέρδισε με 2-0 την ΑΕΚ και έκανε το πιο σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της 5ης θέσης που οδηγεί στην... Ευρώπη. Οι Κίτρινοι ήταν καταπληκτικοί σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Ενωση δεν έκανε καν φάση με τον Σάββα Παντελίδη να βγαίνει νικητής στη «μάχη» των δύο πάγκων.

Η επιλογή του να δώσει φανέλα βασικού στον Βαλεριάνο ήταν καθοριστική, αφού Βέλεθ και Ρόουζ ήταν και πάλι απροσπέλαστοι αμυντικά. Επίσης η επαναφορά του Γιουνές στο αρχικό σχήμα, έδωσε την ευχέρεια στον Ντιγκινί να παίξει σε ελεύθερο ρόλο κάτι που απελευθέρωσε το παιχνίδι του Γάλλου που ήταν ο MVP της αναμέτρησης με συμμετοχή και στα δύο γκολ των Κιτρίνων.

Το 3-5-2 του Μανόλο Χιμένεθ αυτή τη φορά δε λειτούργησε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Ανδαλουσιάνος τεχνικός, δύο φορές να αλλάξει σχηματισμό μέσα στη διάρκεια του αγώνα, επιλέγοντας το 4-4-1-1.

Ο Αρης εκτός από τα γκολ των Λάρσον (32') και Ρόουζ (69') είχε δύο δοκάρια με τους Κόρχουτ και Γιουνές και ένα ακυρωθέν γκολ του Βέλεθ (σωστή η απόφαση Διαμαντόπουλου και βοηθού).

Πλέον με το τρίποντο αυτό ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης παρέμεινε για έκτο σερί παιχνίδι αήττητος έφτασε τους 37 βαθμούς και κυνηγάει τον Ατρόμητο στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 43 και πλέον απώλεσε και την παραμικρή ελπίδα που είχε για την δεύτερη θέση.

• 21

Ο Σάββας Παντελίδης έκανε την έκπληξη και προτίμησε να ξεκινήσει τον Βαλεριάνο στο δεξί άκρο της άμυνας, αντί του Ρόουζ με τον Γάλλο στόπερ να παραμένει στο κέντρο της άμυνας. Επίσης, έδωσε φανέλα βασικού στον Γιουνές, επιλέγοντας τον Ντιγκινί σε ρόλο-οργανωτή. Ο Ελληνας τεχνικός δεν άλλαξε τα πλάνα του και το 4-2-3-1 μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

• 10

Η εξαιρετική απόδοση της ΑΕΚ στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Ατρόμητο, ήταν η αιτία για να διατηρήσει ο Μανόλο Χιμενεθ, τον ίδιο σχηματισμό (3-5-2) και τα ίδια πρόσωπα στην ενδεκάδα. Η κακή εικόνα της ΑΕΚ και το γκολ του Λάρσον, ανάγκασαν πολύ γρήγορα τον Ισπανό να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του και να μετατρέψει το σύστημα της ομάδας του σε 4-4-1-1.

32'

Το γκολ του Ντάνιελ Λάρσον. Ο Σουηδός βρήκε τρόπο να ανοίξει το σκορ σε ένα χρονικό διάστημα που ο Αρης άσκησε τρομερή πίεση στην ΑΕΚ, ενώ λίγο νωρίτερα οι Κίτρινοι «φώναζαν» για πέναλτι σε χέρι του Τσόσιτς.

• 10’

Εντυπωσιακό σουτ του Κόρχουτ, εκτός περιοχής ο Μπάρκας βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του.

• 13’

Ακυρώνεται γκολ για τον Άρη ο Βέλεθ, έκανε την κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ματίγια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής θεώρησε πως ο Γιουνές (ήταν εκτεθειμένος) επηρεάζει τη φάση..

• 29’

Ο Ματέο Γκαρσία έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του πεσμένου Τσόσιτς και τους ανθρώπους του Άρη να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

• 32’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ντάνιελ Λάρσον «πάτησε» περιοχή και με σουτ νίκησε τον Βασίλη Μπάρκα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

• 56’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ματέο Γκαρσία έκανε ωραία ατομική ενέργεια, βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Μπάρκα, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

• 59’

Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γιουνές έκανε ένα σουτ μέσα στην περιοχή, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

• 64’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, καθώς ο Άλεφ έκανε ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του πορτιέρε του Άρη.

• 69’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ντιγκινί με το κεφάλι πάσαρε στον Ρόουζ, ο οποίος έγραψε το 2-0 με σουτ μέσα από την περιοχή στην κίνηση.

• 86’

Ωραία ενέργεια του Φετφατζίδη και σουτ έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Μπάρκας.

• 1

Το πάθος, η δίψα του Άρη για τη νίκη. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη με κεκτημένη ταχύτητα από την ισοπαλία της Τούμπας μπήκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με... φόρα. Πίεση ψηλά, δημιουργία φάσεων από τα άκρα και τρεξίματα σε όλο το γήπεδο ήταν ορισμένα από τα στοιχεία που είχε η ομάδα του 53χρονου Έλληνα τεχνικού

• 2

Η κίνηση-ματ του Παντελίδη, να μην αλλάξει το δίδυμο στην άμυνα. Ρόουζ και Βέλεθ, ανέκοψαν κάθε προσπάθεια της ΑΕΚ, ενώ η επαναφορά του Γιουνές στην επίθεση απελευθέρωσε τον Ντιγκινί που έκανε πολύ δουλειά και ήταν από τους κορυφαίους του Αρη.

• 3

Ο τρομερός ρυθμός του αγώνα από την πλευρά των Κιτρίνων. Ο Αρης ισοπέδωσε την ΑΕΚ, δεν την επέτρεψε να δημιουργήσει φάσεις σε μία απόλυτα καθαρή του νίκη.

Πόσο έλειψες Αρη... Το ελληνικό ποδόσφαιρο έχει ανάγκη από τέτοιες εικόνες, γεμάτα γήπεδα και όμορφη ατμόσφαιρα με τους φίλους των Κιτρίνων να γεμίζουν και πάλι το «Κλεάνθης Βικελίδης».

7
Νικολά Ντιγκινί
Ο Νικολά Ντιγκινί ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Έπαιξε ως δεκάρι, μοιράζοντας άψογα το παιχνίδι και αποτελώντας πηγή κινδύνου για την αντίπαλη εστία. Ήταν μέσα σε πολλές φάσεις, από δικό του κλέψιμο ξεκίνησε το πρώτο γκολ της ομάδας, ενώ έβγαλε την ασίστ για το 2-0.

15
Ούρος Τσόσιτς
Ο Ούρος Τσόσιτς δεν πραγματοποίησε και την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα της ΑΕΚ, όντας ένας από τους αρνητικούς παράγοντες της ομάδας του. Εκτέθηκε σε πολλές περιπτώσεις, είχε αρκετά προβλήματα με τους μεσοεπιθετικούς του Άρη, ενώ ήταν πρωταγωνιστής στη φάση που οι παίκτες των "κιτρινόμαυρων" ζητάνε πέναλτι για χέρι στην περιοχή.

10
Ντάνιελ Λάρσον
Ήταν ο ποδοσφαιριστής που έλυσε τον... γόρδιο δεσμό, ανοίγοντας το σκορ στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, ξεκλειδώνοντας έτσι το παιχνίδι. Γενικότερα, είχε μία καλή παρουσία εντός του αγωνιστικού χώρου, βοηθώντας σε πολλούς παράγοντες τον Άρη.

Σωστή η απόφαση του Αριτοτέλη Διαμαντόπουλο, να ακούσει τον α' βοηθό του Κώστα Τριανταφύλλου και να ακυρώσει το γκολ του Βελεθ, με τον Γιουνές να κάνει κίνηση προς την μπάλα και να επηρεάζει την φάση. Στη φάση που φωνάζουν οι Κίτρινοι για πέναλτι σε χέρι του Τσόσιτς η μπάλα φαίνεται ν βρίσκει σε αυτό με τον ρέφερι από την Αρκαδία που ήταν κοντά στη φάση να δείχνει «παίζετε».

BEST COMMENTS ON THE WEB

Αλαφούζος για όλα: Η αποτυχία, τα 130 εκατ, η συμφωνία με Σόουζα, ο Μαρινάκης, η σημαδεμένη τράπουλα του τίτλου

0
Λευτέρης Μπακολιάς
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΠΑΚΟΛΙΑΣ

Ο Τερίμ έχασε τα αποδυτήρια, το πρωτάθλημα και το χαρτί του κάηκε: Το μόνο ερώτημα είναι πότε θα φύγει…