• 25' Μπορέ
  • 45' Τουρέ
  • 59' Καμάντα
  • 30' Ελ Αραμπί

Σε ένα ματς που εμφάνισε αμυντική λειτουργία από το... παρελθόν και πήρε συνολικά (πολύ) κάτω από τη βάση, ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο επί γερμανικού εδάφους, όπου μετρούσε ήδη 7 ήττες χωρίς γκολ. Η Άιντραχτ τον νίκησε εύκολα και δίκαια με 3-1 για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Europa League και πλέον αυτή βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ με 7 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερους τους Πειραιώτες με 6. Ο Παπασταθόπουλος έπαιζε για... 5 στην άμυνα, όμως δεν ήταν αρκετός, ενώ ο Ελ Αραμπί είχε προσωρινά ισοφαρίσει με πέναλτι. Μπορέ, Τουρέ και Καμάντα τα 3 γκολ των Γερμανών που έπιασαν πολύ καλή απόδοση από τη μέση και μπροστά, κυριαρχώντας και στο κομμάτι της τακτικής. Πρώτη ήττα στη σεζόν για την ομάδα του Μαρτίνς μετά από 15 αγώνες.

Δύο πέναλτι και γερμανική κυριαρχία

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με μια πιο προσεκτική τακτική, αφήνοντας στην άκρη τη συνήθη λογική της κυκλοφορίας και κατοχής της μπάλας. Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν την απόφαση αυτή αφού η Άιντραχτ αποδείχθηκε εξαιρετική και αποτελεσματική με την μπάλα στα πόδια, γεμίζοντας την περιοχή των πρωταθλητών Ελλάδας με παίκτες και χτυπώντας στα άκρα της άμυνάς τους. Οι Γερμανοί μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και με ανάπτυξη από τα άκρα, με πολλές βαθιές, διαγώνιες μπαλιές προς τους δύο εξτρέμ της, βρήκε χώρους και ευκαιρίες να χτυπήσει στο ένας εναντίον ενός.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, στο 12', άνηκε στον Ολυμπιακό, με τον Ελ Αραμπί να αστοχεί στην προβολή μετά από σέντρα του Καμαρά, ωστόσο στη συνέχεια η Άιντραχτ κυριάρχησε. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καμάντα βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ, όπως και αυτή του Μπορέ στο 20'. Στο 22' ο Βατσλίκ έσωσε πάνω στη γραμμή τη νέα κεφαλιά του Μπορέ και στο 25' η Άιντραχτ κέρδισε πέναλτι στην αντεπίθεση. Και πάλι ο Μπορέ ήταν ο παίκτης-κλειδί που κέρδισε την παράβαση από τον Σισέ, ο οποίος τον γκρέμισε έχοντας χάσει την ισορροπία του σε μια κάθετη μπαλιά του Καμάντα. Ο Κολομβιανός ανέλαβε και την εκτέλεση και νίκησε τον Βατσλίκ για το 1-0. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βρήκε άμεση απάντηση.

Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι στο 29' για χέρι του Γιάκιτς σε ένα φάουλ του Μασούρα, με τον Ελ Αραμπί να εκτελεί εύστοχα για το 1-1 στο 30'. Για λίγη ώρα μετά το 1-1, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και έλεγξε τον ρυθμό, είχε δύο ευκαιρίες με Ελ Αραμπί και Παπασταθόπουλο, ωστόσο στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι βρήκαν τη μία φάση για να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Ήταν το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Χιντερέγκερ στο δοκάρι, η Άιντραχτ «έκρυψε» τη μπάλα, ο Μπορέ έκανε την τελική ασίστ και ο Τουρέ σε άδειο τέρμα έγραψε το 2-1. Στατική για ακόμη μια φορά η άμυνα του Ολυμπιακού, η οποία είχε μόνο έναν Σωκράτη να στέκεται επάξια. Τελικές 10-3 και κατοχή 60% για την Άιντραχτ που δίκαια πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Βελτιώθηκε... προσωρινά, «φινάλε» στο 3-1

Βελτιωμένος εμφανίστηκε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, βγαίνοντας στο γήπεδο με πιο... Μαρτίνς φιλοσοφία. Θέλοντας δηλαδή να κάνει αυτός παιχνίδι και όχι να περιμένει στο μισό γήπεδο, αφού πλέον κάτι τέτοιο δεν τον συνέφερε ούτως ή άλλως. Στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να είναι πιο μεθοδικός στην επίθεση και να πατήσει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή σε 2-3 περιπτώσεις, αλλά χωρίς να βρει κλασική ευκαιρία. Και πάλι όμως, η διαφορά έγινε υπέρ της Άιντραχτ, χάρη σε δύο λάθη της άμυνας του Ολυμπιακού. Στη φάση του 59' ο εξαιρετικά αρνητικός Εμβιλά άφησε ένα... στρέμμα ακάλυπτο μπροστά στα στόπερ, η μπάλα έφτασε στον Πασιένσια που είχε τραβηχτεί, έκανε το σουτ, ο Βατσλίκ έβαλε λάθος τα χέρια και έστρωσε τη μπάλα στον Καμάντα, που από κοντά έκανε το 3-1 κόντρα στη ροή του αγώνα στο β' μέρος. Τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας στη συνέχεια, παρά τις πολλές μαζεμένες αλλαγές του Μαρτίνς, με την Άιντραχτ να διαχειρίζεται το σκορ και να φτάνει εύκολα στο «τρίποντο».

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Άιντραχτ (Όλιβερ Γκλάσνερ / 3-4-3): Τραπ, Χίντερεγκερ, Τουρέ (82' Ντουρμ), Τούτα (60' Εντικά), Κόστιτς, Σο (89' Χάουγκε), Χασέμπε, Μπορέ, Γιάκιτς, Καμάντα, Πασιένσια (82' Ρόντε).
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-3-3): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά (77' Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (65' Κούντε), Εμβιλά (60' Ονιεκούρου), Μασούρας (77' Λόπες), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (65' Τικίνιο).
Διαιτητής: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Λουίς Κάμπος (Πορτογαλία), Πέδρο Αλμέιδα (Πορτογαλία)

*Ο 1ος προκρίνεται απευθείας στους «16»
*Ο 2ος παίζει πλέι-οφ με 3ο από τους ομίλους του Champions League, για τους «16» του Europa
*Ο 3ος παίζει πλέι οφ με 2ο από τους ομίλους του Conference League, για τους «16» του Conference

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ραφαέλ Μπορέ

Ο Κολομβιανός εξτρέμ ταλαιπώρησε αφάνταστα την αριστερή πτέρυγα του Ολυμπιακού με πληθώρα θετικών ενεργειών. Τρύπωνε πάντα στο κενό ανάμεσα στον αριστερό μπακ και τον αριστερό στόπερ, ενώ και όλες οι επαφές του με τη μπάλα ήταν εξαιρετικές. Βεβαίως, είχε και την ουσία, αφού ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Άιντραχτ. Κέρδισε και ευστόχησε στο πέναλτι για το 1-0, έβγαλε και την ασίστ για το 2-1.

Γίνε Πρόεδρος: Φίλιπ Κόστιτς

Ο Σέρβος αριστερός χαφ της Άιντραχτ ήταν ο άνθρωπος που ουσιαστικά έκανε όλο το παιχνίδι της γερμανικής ομάδας, παρά τη θέση του στο γήπεδο. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν οι περισσότερες επικίνδυνες επιθέσεις της ομάδας του, οι μεταβιβάσεις του ήταν σχεδόν όλες άψογες, έκανε και τις ντρίμπλες του όποτε χρειάστηκε ενώ και η ταχύτητά του ήταν παράγοντας που βοήθησε την Άιντραχτ να κερδίσει πολλά μέτρα και να πατήσει την περιοχή του Ολυμπιακού.

Lockdown: Γιαν Εμβιλά

Μιλάμε πιθανότατα για το χειρότερο ματς του Γάλλου χαφ στον Ολυμπιακό. Ήταν μια μαύρη τρύπα στη μεσαία γραμμή των «ερυθρόλευκων». Ο Μαρτίνς επέλεξε 3 κεντρικούς χαφ, ο Γκλάσνερ «απάντησε» με 4 στην ευθεία και από τη στιγμή που ο Γάλλος ήταν άφαντος, ο Ολυμπιακός πέρασε μία ώρα με 4 εναντίων 2 στον κομβικό χώρο του κέντρου. Πάρα πολλές λάθος πάσες του 30χρονου, ορισμένες τραγικές για την κλάση του επαφές με την μπάλα και -κάτι ασυνήθιστο για αυτόν- πολλές φορές εκτός θέσης, όπως στο τρίτο γκολ όπου έχει αφήσει τη θέση του για να πιέσει και ο Πασιένσια βρήκε όλο τον χρόνο και τον χώρο που χρειαζόταν για να σουτάρει μπροστά στα στόπερ. Κερδίζει οριακά τον τίτλο της κατηγορίας από τον Σισέ που επίσης ήταν πολύ κακός και «μέσα» στα δύο πρώτα γκολ της Άιντραχτ.

Ένα βίντεο - χίλιες λέξεις

Το δεύτερο γκολ της Άιντραχτ ήρθε σε εξαιρετικά κρίσιμο σημείο, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, της έδωσε το προβάδισμα που χρειαζόταν και έγινε με έναν τρόπο που συνοψίζει την εικόνα του ματς, κυρίως για την άμυνα του Ολυμπιακού...

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5)

Ο Ολυμπιακός έχει παράπονα από τον Πορτογάλο διαιτητή για δύο φάσεις. Στο 53' ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο στον Ελ Αραμπί και στο 56' πέναλτι για ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Σο στον Ρέαμπτσιουκ. Οι φάσεις ελέγχθηκαν από το VAR και ο ρέφερι αποφάσισε να συνεχιστεί το ματς. Κατά τα άλλα, ήταν σωστές οι αποφάσεις του στα δύο πέναλτι που δόθηκαν για τις δύο ομάδες αλλά και στον πειθαρχικό έλεγχο με τις κάρτες.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Η αδιαπραγμάτευτη αλήθεια του συγκεκριμένου 90λεπτου είναι ότι η Άιντραχτ ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Στην άμυνά της, στη μεσαία γραμμή όπου κυριάρχησε πλήρως, στην επίθεση με την αποτελεσματικότητά της και συνολικά στην τακτική. Από τη στιγμή που βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όλα μετά πήγαν με το μέρος της. Στο φινάλε της βραδιάς βεβαίως, ελάχιστα πράγματα αλλάζουν για τον Ολυμπιακό που έχει τώρα στο Καραϊσκάκη, Άιντραχτ και Φενέρ για να καθαρίσει τον όμιλο.

Άιντραχτ – Ολυμπιακός 3-1 (vids)