• 87' Ρέαμπτσιουκ
  • 75' Σαμάτα
Κοκκινες καρτες
  • 90' Μπατάιγ

Για ένα ακόμη ματς, ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς προβλημάτισε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την απόδοσή του, κυρίως από τη μέση και μπροστά, ωστόσο δύο εξαιρετικές στιγμές ήταν αρκετές για να του δώσουν την ώθηση που χρειάστηκε ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο της σοβαρής και επικίνδυνης Αντβέρπ, με 2-1. Οι Πειραιώτες, με τα γκολ των Ελ Αραμπί (52') και Ρέαμπτσιουκ (87') στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν έτσι τη δύσκολη νίκη που τους φέρνει στην κορυφή του 4ου ομίλου μετά την ισοπαλία στο άλλο ματς, γλιτώνοντας το... έμφραγμα.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, παρότι η Αντβέρπ είναι μια ομάδα που αρέσκεται στο γρήγορο ποδόσφαιρο και προσπαθεί συνήθως να χτυπήσει στην κόντρα, σε αυτό το ματς επέλεξε να παίξει με διπλή ζώνη άμυνας και σε αργό τέμπο προκειμένου να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του που συνήθως είναι πολύ πιο αποτελεσματικό όταν βρίσκει κενούς χώρους. Αυτό η επιλογή της είχε φυσικά αντίκτυπο σε όσα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο. Η πίεση των Βέλγων στο ξεκίνημα, ώστε να σπάσει την κυκλοφορία μπάλας του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματική, όμως οι «ερυθρόλευκοι» σταδιακά κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να κάνουν κατοχή μπάλας, ψάχνοντας με υπομονή και παιχνίδι από τις πτέρυγες (κυρίως την αριστερή) τις ευκαιρίες τους.

Για σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο βέβαια, για την ομάδα του Μαρτίνς έλειψε η κίνηση στον χώρο και οι πάσες ήταν ένα κλικ πιο αργές απ' ότι χρειαζόταν ώστε να διασπαστεί η μαζική βελγική άμυνα, ενώ δεν έλειψαν και κάποια βιαστικά λάθη που έσπασαν τον επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων. Γενικά, πλην λίγων εξαιρέσεων, στον Ολυμπιακό έλειψε και πάλι για αρκετή ώρα, η αποτελεσματική δημιουργία και γενικότερα οι επιθετικές ιδέες, σε ομαδικό ή ατομικό επίπεδο. Το αποτέλεσμα όλων αυτών -πλην εξαιρέσεων και πάλι- ήταν η Αντβέρπ να αμύνεται αποτελεσματικά στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο παίχτηκε ένα μοιρασμένο ματς, με τις δύο ομάδες να έχουν από 2-3 αξιόλογες στιγμές αλλά γενικά τον Ολυμπιακό να μην έχει την βελτιωμένη εικόνα που θα περίμενε να δει ο Πέδρο Μαρτίνς και κυρίως από τη μέση και μπροστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Ολυμπιακός βρήκε τη μία καλή στιγμή δημιουργίας (από τον Μαντί) και ταυτόχρονα την εξαιρετική εκτέλεση του Ελ Αραμπί, στην του πρώτη φάση (52'), ώστε να μπει μπροστά στο σκορ. Βέβαια, όταν το κατάφερε στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν διαχειρίστηκαν όπως θα έπρεπε το ματς. Έδωσαν χώρο και χρόνο στον αντίπαλο να κάνει παιχνίδι και τελικά το πλήρωσαν αφού οι ούτως η άλλως επικίνδυνοι στην επίθεση Βέλγοι, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πανομοιότυπο τρόπο και την κεφαλιά του Σαμάτα στο 74'. Παρά τις μαζεμένες αλλαγές του Μαρτίνς, η Αντβέρπ ήταν και πάλι αυτή που είχε τις καλύτερες επιθετικές στιγμές, αφού πλέον ο Ολυμπιακός είχε χάσει την αυτοκυριαρχία του.

Στο δίλεπτο 84-86 δύο σουτ των Βέλγων πέρασαν ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Βατσλίκ και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα ήταν τελικά και... ευχαριστημένος με την ισοπαλία όπως εξελισσόταν το ματς, ήρθε η λύτρωση! Ο Ρέαμπτσιουκ πέτυχε στο 87' το γκολ της... ζωής του και έβαλε τις καρδιές όλων στο Λιμάνι στη θέση τους, γλιτώνοντας την για μια ακόμη φορά προβληματική ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς από το σοκ της γκέλας στην πρεμιέρα του ομίλου. Αντιθέτως, μετά το 1-1 στο άλλο ματς, μπαίνει και... καβάλα στο άλογο στη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου!

• 99

87'

Το... buzzer beater του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ δεν θα μπορούσε να μην είναι η φάση του αγώνα. Η γκολάρα του Μολδαβού έκρινε το ματς και γλίτωσε τον Ολυμπιακό από την πρώτη του απώλεια στον όμιλο σε ένα must-win παιχνίδι.

• 2’

Πρώτη φάση για την Αντβέρπ. Σέντρα του Μιγιόσι από δεξιά μετά από λάθος του Σισέ και κεφαλιά του Σαμάτα από την καρδιά της περιοχής, 1-2 μέτρα άουτ.

• 9’

Πρώτη τελική και για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Αγκιμπού από δεξιά και δύσκολη προβολή του Ονιεκούρου, άουτ.

• 14’

Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Εμβιλά βρίσκει τον Μπουχαλάκη στην περιοχή, αυτός κάνει ωραία ενέργεια και δίνει στον Ελ Αραμπί που σουτάρει στην κίνηση, όμως η μπάλα κοντράρει στον Αλμέιδα και καταλήγει κόρνερ.

• 19’

Κλέψιμο του Καμαρά που κάνει την ατομική προσπάθεια και το σουτ με το αριστερό από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως ο Μπουτέζ μπλοκάρει σταθερά.

• 29’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη και καρφωτή κεφαλιά του Σισέ από το ύψος του πέναλτι, λίγο άουτ.

• 39’

Ο Ελ Αραμπί πετυχαίνει ένα απίθανο γκολ, όμως μετά τον έλεγχο του VAR ακυρώνεται ως οφσάιντ.

• 41’

Μεγάλη ευκαιρία για την Αντβέρπ. Γκάφα από Σισέ – Σωκράτη που μπερδεύονται σε ένα εύκολο γέμισμα, ο Σαμάτα παίρνει τη μπάλα και δίνει στον Φίσερ που πλασάρει ελάχιστα άουτ.

• 42’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μπαλιά του Σωκράτη για τον Αγκιμπού που κατεβάζει άψογα και πλασάρει, όμως ο Μπουτέζ μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 44’

Νέα φάση για τους Βέλγους, με κεφαλιά-άουτ του Σαμάτα μετά από εκτέλεση κόρνερ.

• 52’

ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός! Σέντρα του Μαντί Καμαρά από τα δεξιά και έξοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί στη γωνία για το 1-0.

• 57’

Σουτ του Μπατάιγ μέσα από την περιοχή και στα αριστερά, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 59’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Φάουλ του Καμαρά από τα δεξιά και δυνατή κεφαλιά του Σισέ που και πάλι νικά τους πάντες στον αέρα, ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο.

• 61’

Σουτ του Φρέι μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 74’

ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει σε 1-1 η Αντβέρπ. Σέντρα του Μπένσον από δεξιά και κεφαλιά του Σαμάτα από το πίσω δοκάρι που νικά τον Βατσλίκ.

• 84’

Σουτ του Σαμάτα εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βατσλίκ.

• 86’

Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπένσον στην αντεπίθεση, η μπάλα και πάλι ελάχιστα άουτ.

• 87’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-1! Ο Βρουσάι κράτησε τη μπάλα εντός γραμμών, έδωσε στον επερχόμενο Ρέαμπτσουκ ο οποίος με ένα απίθανο πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Μπουτέζ.

Νίκη μπροστά στον κόσμο σου σε ματς ευρωπαϊκού ομίλου: αξία ανεκτίμητη!

45
Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ
Ο Μολδαβός ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του Ολυμπιακού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα ήταν ο MVP πιθανότατα ακόμη και αν δεν είχε πετύχει το πανέμορφο γκολ της νίκης στο φινάλε. Απροσπέλαστος στην άμυνα, με αρκετές καλές κατεβασιές από τα αριστερά και κυρίως με υψηλή ένταση σε όλες τις κινήσεις του.

61
Ντίνις Αλμέιδα
Ο πρώην κεντρικός αμυντικός της Ξάνθης είχε αρκετές προβληματικές αμυντικές αντιδράσεις και σε αρκετές περιπτώσεις νικήθηκε από τους «ερυθρόλευκους» αντιπάλους του στο ένας εναντίον ενός, όπως στο 1-0 του Ελ Αραμπί.

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Επιστροφή στις υψηλές πτήσεις και για τον Μαροκινό σέντερ φορ ο οποίος βοήθησε και πάλι με τις μάχες του, ενώ φυσικά επέστρεψε και στην γνωστή επιθετική αποτελεσματικότητά του, με ένα γκολ και άλλο ένα που δεν μέτρησε για ελάχιστα εκατοστά, ως οφσάιντ.

Κανένα πρόβλημα για τον Ούγγρο Τόμας Μπογκνάρ και την ομάδα του, με μια καλή και ακριβοδίκαιη διαιτησία στο Καραϊσκάκη. Βοηθήθηκε και από το VAR στις φάσεις που χρειάστηκε, ενώ γενικά άφησε και το παιχνίδι να παιχτεί χωρίς να χάσει τον έλεγχο σε κανένα σημείο.

Τσάμπι Αλόνσο: «Φαβορί για την κατάκτηση του Europa League η Λίβερπουλ»