1ος αγώνας, β' προκριματικού γύρου - Europa Conference League
  • 76΄ Λούκα Σιμούνοβιτς
  • 5' Γιοάν Μπεναλουάν
  • 83' Μπρούνο
  • 86' Χαβιέ Ματίγια

Δυο κακές εκτιμήσεις της άμυνας και του Ντένις και η… γνωστή αδυναμία στο σκοράρισμα λόγω απουσίας του ανθρώπου που θα βάλει την μπάλα στα δίχτυα, ανάγκασαν τον Άρη σε ήττα με 2-0 από την Αστάνα κάνοντας το έργο της πρόκρισης στη ρεβάνς του Βικελίδης σε μια εβδομάδα αρκετά δύσκολο για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Απέναντι σε μια μέτρια ομάδα που όμως έπαιξε πολύ έξυπνα στην άμυνα ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του, στο καλό του διάστημα στο πρώτο ημίχρονο αφού στις τρεις «καθαρές» ευκαιρίες που βρήκε δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απείλησε με κλασική ευκαιρία μόλις στο 6΄ με τον Μπερτόγλιο και φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς δίχως να επηρεαστεί και από τον συνθετικό χλοοτάπητα.

Μια κακή εκτίμηση του Ντένις στο 25΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την Αστάνα με τον Τομάσοφ. Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση και μέσα σε ένα τρίλεπτο σπατάλησε δυο κλασικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μαντσίνι για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 30΄ο αργεντινός πάσαρε στον Ματέο που δεν πρόλαβε για εκατοστά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και στο 32΄ σε ασύλληπτο τετ-α-τετ από κάθετη του Γκάμα έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Αστάνα.

Στην επανάληψη ο Μάντζιος αρχικά με τον Μπρούνο και στη συνέχεια με τον Μήτρογλου προσπάθησε να ανακατέψει επιθετικά την τράπουλα (δεν βοήθησε κανείς από τους δυο) αλλά ο Αρης αρκέστηκε σε μια φλύαρη κατοχή της μπάλας δίχως τις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αστάνα περίμενε κλείνοντας καλά τους χώρους και αφού έστειλε το μήνυμα με τον Εουτζένιο, στο 70΄ ο Τομάσοφ από την κακή εκτίμηση του Δεληζήση σκόραρε για δεύτερη φορά…κλειδώνοντας τη νίκη των καζάκων και το σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στο τελευταίο 20λεπτο ούτε το αριθμητικό πλεονέκτημα ούτε και η είσοδος και δεύτερου επιθετικού άλλαξαν τα πράγματα και πλέον ο Άρης καλείται να κάνει σε μια εβδομάδα μια υπέρβαση αν δεν θέλει να γνωρίσει ένα δεύτερο σερί οδυνηρό ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

• 10

Ο Αντρέι Τιχόνοφ παρέταξε την Αστάνα με σύστημα 4-3-3 και είδε την ομάδα του να απορροφά την όποια πίεση άσκησαν οι παίκτες του Άρη, φτάνοντας μάλιστα στο γκολ με τον Τομάσοφ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είδε την ομάδα του να ανταποκρίνεται άψογα τακτικά μέσα στο γήπεδο, βάζοντας γερά τις βάσεις πρόκρισης, χωρίς να χρειαστεί να πιέσουν ιδιαίτερα, εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην άμυνα του Άρη.

• 7

Ο Άκης Μάντζιος στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο ως προπονητής, παρέταξε τον Άρη με 4-2-3-1 έχοντας στην κορυφή της επίθεσης τον Μαντσίνι, που έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Έλληνας τεχνικός είδε την ομάδα του να παρουσιάζει αμυντικά κενά «πληρώνοντας» τις κακές επιλογές των παικτών του και τις αργές αντιδράσεις τους και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο ενόψει της ρεβάνς.

71'

O Άρης παρουσίασε τεράστια αμυντικά κενά απέναντι στην Αστάνα και η φάση που κατέδειξε το μεγάλο πρόβλημα των «κιτρινόμαυρων» ήταν αυτή του δεύτερου γκολ όταν ο Τομάσοφ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ντένις.

• 6’

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Λανθασμένη απομάκρυνση του Νεπογκόντοφ, που ουσιαστικά έδωσε... πάσα στον Μαντσίνι που έστρωσε στον Μπερτόλιο με τον Αργεντινό να πιάνει δυνατό σουτ και τον τερματοφύλακα της Αστάνα να αποκρούει με υπερένταση.

• 9’

Μεγάλη ευκαιρία για την Αστάνα! Εισέβαλε στην περιοχή του Άρη ο Τομάσοβ, έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τον Ντένις να βάζει το «στοπ». Πολύ κακή αντίδραση από την άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

• 25’

ΓΚΟΛ για την Αστάνα! Ο Τομάσοφ βρίσκεται σε θέση βολής έξω από την περιοχή του Άρη, πιάνοντας δυνατό σουτ το οποίο βρίσκει σε αντίθετη κίνηση τον Ντένις με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

• 30’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Μπερτόγλιο να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Γκαρσία προ κενής εστίας.

• 32’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μαντσίνι βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Καζάκων, όμως το πλασέ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Νεπογκόντοφ.

• 51’

Φάση για την Αστάνα. Ο Κουατ μπόρεσε να κατεβάσει, να κοντρολάρει και να εκτελέσει εντός της περιοχής του Άρη. Το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

• 54’

Τεράστια ευκαιρία για την Αστάνα! Ο Τομάσοφ κάνει ωραία ενέργεια από τα δεξιά, βγάζοντας την σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Άρη, με τον Εουγκένιο να πιάνει την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Ντένις σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 70’

ΓΚΟΛ για την Αστάνα! Ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την Αστάνα, Μάριν Τομάσοφ πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Άρη και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντένις, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

• 1

Ο Άρης παρουσίασε μεγάλα κενά στην άμυνα δίνοντας τη δυνατότητα στους παίκτες της Αστάνα, να σημειώσουν δύο γκολ στις λίγες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στην αναμέτρησης.

• 2

Η επιλογή του Μαντσίνι στην κορυφή της επίθεσης δεν δικαίωσε τον Άκη Μάντζιο αφού ο Αργεντινός έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τις οποίες θα μπορούσε να βάλει τον Άρη ξανά στο παιχνίδι.

• 3

Απέναντι σε μια μέτρια ομάδα που όμως έπαιξε πολύ έξυπνα στην άμυνα ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του, στο καλό του διάστημα στο πρώτο ημίχρονο αφού στις τρεις «καθαρές» ευκαιρίες που βρήκε δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ.

10
Μαρίν Τομάσοφ
Ο έμπειρος επιθετικός της Αστάνα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού με τα δύο γκολ που σημείωσε εξέθεσε τα αμυντικά κενά του Άρη και έδωσε στους Καζάκους σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

7
Ντάνιελ Μαντσίνι
Ο Αργεντινός βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης του Άρη και ήταν ο μοιραίος παίκτης για τους «κιτρινόμαυρους» αφού έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ.

22
Ντιμίτρι Νεπογκόντοφ
Ο έμπειρος τερματοφύλακας κράτησε «ζωντανή» την Αστάνα την ώρα που το σκορ ήταν στο 0-0, αφού με δύο καίριες επεμβάσεις στέρησε από τους παίκτες του Άρη το γκολ.

O Mπαστιάν Ντάνκερκ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης όσον αφορά τον πειθαρχικό έλεγχο, παίρνοντας την σωστή απόφαση να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη τον Σιμούνοβιτς.