• 83' Δημήτρης Πινακάς
  • 90' Μανώλης Μπέρτος
  • 96' Αντελίνο Βιεϊρίνια
  • 88' Σβέριρ Ίνγκασον

Για την ΑΕΛ, το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ, ήταν ματς ζωής και θανάτου. Οι «βυσσινί» καίγονταν βαθμολογικά, διαμηνύοντας μέρες πριν πως θα κάνουν κατάθεση ψυχής απέναντι στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Επί της ουσίας, φάνηκαν συνεπείς ως προς τις υποσχέσεις τους για περίπου δέκα λεπτά, ξεκινώντας στο Αλκαζάρ με το πόδι στο γκάζι γιατί η συνέχεια ανήκε -μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου- στους Θεσσαλονικείς. Στο δεύτερο 45λεπτο όμως, ανταμείφθηκαν για την υπομονή τους και πατώντας πάνω στην αναποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ, «εκτέλεσαν» τους φιλοξενούμενους με τον Πινακά στην πρώτη τους τελική προσπάθεια μέσα στα καρέ του Πασχαλάκη. Μέχρι να μιλήσει ο αρχηγός του ΠΑΟΚ στο φινάλε...

Οι «ασπρόμαυροι», αν και δυσκολεύτηκαν να βρουν τα πατήματά τους και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, πραγματοποιώντας ένα νωθρό ξεκίνημα, στρίμωξαν επιθετικά την ΑΕΛ, καταγράφοντας σπουδαίες ευκαιρίες ως απόρροια της υπεροχής τους στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να «εκμεταλλευτεί» τον Μουργκ σε ένα πιο δημιουργικό ρόλο σε συνδυασμό με την ταχύτηκα και την «έκρηξη» των Α.Ζίβκοβιτς - Τζόλη αλλά χωρίς αποτέλεσμα, κάτι που λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίο ως προς την εξέλιξη και έκβαση του ματς.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, μάλιστα, ο ΠΑΟΚ έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ αλλά και πάλι η τύχη δεν του χαμογέλασε σε διπλή ευκαιρία των 'Ίνγκασον και Μουργκ, με τον Αυστριακό να σημαδεύει το δοκάρι των γηπεδούχων. Νωρίτερα, ως... από μηχανής Θεός για τους γηπεδούχους είχε εμφανιστεί ο Μπέρτος, ο οποίος έσωσε ΑΕΛ και... Ναγκί λόγω κακής εξόδου, διώχνοντας πάνω στη γραμμή μετά από φάση του Τζόλη. Με το 0-0 να αδικεί ως προς την παραγωγή φάσεων και υπεροχής τον ΠΑΟΚ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε το β΄ημίχρονο από εκεί που το άφησε, κάνοντας αίσθηση στα καρέ του Νάγκι, ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα ήταν σαφές πως ο ΠΑΟΚ λειτουργούσε υπό πίεση και με μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι του, αδυνατώντας να βρει το καθαρό μυαλό να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου. Απεναντίας, η ΑΕΛ φάνηκε σαφώς πιο αποτελεσματική από τον αντίπαλο της και τιμώρησε σκληρά τον ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Πινακά στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα εξαιρετικής ομορφιάς γκολ.

Ο νεαρός επιθετικός της ΑΕΛ θα μπορούσε να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ωστόσο, υπολόγισε χωρίς τον αρχηγό του ΠΑΟΚ, Βιεϊρίνια, που «χτύπησε» στο φινάλε της αναμέτρησης, εκτελώντας εύστοχα το Νάγκι από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που υπέδειξε ο Ευαγγέλου στην ανατροπή του Σφιντέρσκι. Το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο Αλκαζάρ, με τον ΠΑΟΚ να σώζει στο παρά ένα το βαθμό της ισοπαλίας γεγονός που προκαλεί προβληματισμό ως προς την αναποτελεσματικότητά του, την ώρα που η ΑΕΛ παραμένει σταθερά χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

• 17

Ο Γιάννης Τάτσης παρέταξε την ΑΕΛ με σύστημα 4-2-3-1 και είδε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο να απορροφά την πίεση που άσκησε ο ΠΑΟΚ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Έλληνας τεχνικός προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις και είδε την ομάδα του να φτάνει μια ανάσα από το... τρίποντο, ωστόσο, αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας!

• 9

4-2-3-1 για τον Πάμπλο Γκαρσία, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να παίρνει θέση στο δεξί άκρο της άμυνας, απόντος του Ροντρίγκο. Στον άξονα βρέθηκαν οι Αουγκούστο - Ελ Καντουρί, με τον Μουργκ σε έναν πιο προωθημένο ρόλο, με τη σταθερή τριπλέτα επίθεσης. Κυρίαρχος μα αναποτελεσματικός στην επίθεση ο Δικέφαλος, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, με τον Πάμπλο Γκαρσία να τα παίζει όλα γι΄όλα με δίδυμο στην επίθεση τους Τσόλακ - Σφιντέρσκι σε ένα 4-4-2.

90+6'

O Αντελίνο Βιεϊρίνια με απόλυτη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νάγκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και χάρισε στον ΠΑΟΚ τον βαθμό της ισοπαλίας.

• 1’

Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, με τον Σπαρβ να πιάνει δυνατό σουτ, όμως ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε την μπάλα.

• 8’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μουργκ να εκτελεί κόρνερ και τον Ελ Καντουρί να νικά τους αμυντικούς της ΑΕΛ πιάνοντας την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

• 15’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Αουγκούστο με έξυπνη πάσα να βγάζει την μπάλα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, όμως ο Τζόλης δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία και να φανεί απειλητικός.

• 20’

Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Σπαρβ να πιάνει και πάλι δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης μπλόκαρε ξανά την μπάλα.

• 23’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Γιαννούλη να κάνει σέντρα-σουτ με τον Νάγκι να μπλοκάρει την μπάλα έχοντας σωστή τοποθέτηση.

• 30’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Μουργκ να εκτελεί κόρνερ, τον Τζόλη να πιάνει δυνατό σουτ με την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση προς τα δίχτυα όμως ο Μπέρτος έσωσε την ΑΕΛ διώχνοντας την μπάλα πάνω στην γραμμή.

• 37’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης βρίσκεται μόνος του απέναντι από τον Ναγκί, όμως έκανε κακή προβολή στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

• 43’

Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Αρχικά ο Ίνγκασον με κεφαλιά είδε τον Ναγκί να τον σταματά με το πόδι πάνω στον γραμμή και στην συνέχεια ο Μουργκ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ.

• 52’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια να κάνει το σουτ με το αριστερό και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ

• 64’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ομάρ Ελ Καντουρί με εξαιρετική ατομική ενέργεια να ταλαιπωρεί τους αμυντικούς της ΑΕΛ, με τον Σφιντέρσκι να μην προλαβαίνει την σέντρα του Μαροκινού χαφ.

• 69’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Τρομερή ατομική ενέργεια του Δημήτρη Πινακά, που μπαίνει με εξαιρετικό σλάλομ στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 1-0.

• 86’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης μόνος ανενόχλητος μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ μετά την σέντρα του Γιαννούλη, αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

• 90+6’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Χρήστος Τζόλης κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Νάγκι μέσα στην περιοχή με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για τον Δικέφαλο σε 1-1.

• 1

Βάλε ένα γκολ. Ο ΠΑΟΚ έχασε τα άχαστα, αδυνατούσε να βρει δίχτυα και λίγο έλειψε να το πληρώσει ακριβά από την ΑΕΛ που έμοιαζε «αγκαλιά» με το τρίποντο της νίκης μέχρι το... παρά ένα! Οι δηλώσεις Γκαρσία στο φινάλε του παιχνιδιού «φωτογραφίζουν» ακριβώς το πρόβλημα που έχουν εντοπίσει οι Θεσσαλονικείς και καλούνται να λύσουν.

• 2

Αρκετή συζήτηση γύρω από το όνομα του έχει σηκώσει ο Πινακάς, ο οποίος -με το εξαιρετικής ομορφιάς γκολ που πέτυχε απέναντι στον ΠΑΟΚ- δικαιολογεί τη σκόνη.

• 3

Ο πρωταγωνιστής των περισσότερων επιθετικών ενεργειών και προσπαθειών του ΠΑΟΚ ήταν ο Τζόλης, ο οποίος αποδείχθηκε... μοιραίος για την ομάδα του. Από την άλλη, φαντάζει παράλογο ένας 18χρονος να καλείται μόνιμα να σηκώσει μια ομάδα στις πλάτες του, την ώρα που καλούνται να βγουν μπροστά κομβικοί παίκτες.

17
Δημήτρης Πινακάς
Ο νεαρός επιθετικός της ΑΕΛ, έδειξε σε ακόμη ένα ματς ότι αποτελεί το next big thing των «βυσσινί», αφού με εξαιρετική ατομική ενέργεια άφησε άγαλμα τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, σημειώνοντας ένα υπέροχο τέρμα, το οποίο δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του.

11
Χρήστος Τζόλης
Ο νεαρός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ σπατάλησε πολλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ, γεγονός που τον καθιστά μοιραίο για την ομάδα του, ωστόσο, οι επιδόσεις του ξεπερνούν ήδη κάθε προσδοκία και θεωρείται εξωπραγματικό να κουβαλά σε κάθε ματς την ομάδα στις πλάτες του.

25
Μανώλης Μπέρτος
Ο έμπειρος μπακ της ΑΕΛ, έβαλε σωτήρια το πόδι του πάνω στη γραμμή στο σουτ του Χρήστου Τζόλη και έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση της εστίας της, αποτελώντας μια σταθερά για την άμυνα της ΑΕΛ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία Ευαγγέλου και βοηθών στο Αλκαζάρ, με την εξέλιξη του παιχνιδιού να βοηθά τον Έλληνα ρέφερι ως προς τη διαχείριση του ματς. Σωστή η υπόδειξη πέναλτι στο φινάλε του παιχνιδιού.

EURO

Τσούμπερ: «Λυπηρό και απογοητευτικό ότι χάσαμε το πρωτάθλημα» - Τι δήλωσε για την Εθνική