• Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)
  • 33' Βιγιαφάνιες
  • 59' Αϊτόρ
  • 29' Σάλιακας

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην αποψινή επιστροφή του στο ιστορικό γήπεδο της Λεωφόρου μετά από 31 μήνες.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-0, χάρη σε γκολ του Βιγιαφάνιες (33’) και του Αϊτόρ (59’), του επικίνδυνου ΠΑΣ Γιάννινα που είχε δοκάρι στο 78’ και άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ με βάση την εμφάνισή του στο τελευταίο 20λεπτο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του ματς, επιλέγοντας να πιέσει πολύ ψηλά στο επιθετικό τρίτο των πράσινων και να δυσκολέψει την ανάπτυξη.

Μετά το πρώτο τέταρτο το τριφύλλι άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 19’ ο Μαουρίσιο προειδοποίησε για πρώτη φορά την άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα  (29’) ωστόσο, ο συνδυασμός του Κουρμπέλη με τον Χατζηγιοβάνη από δεξιά και η σέντρα του τελευταίου προς τον Μακέντα έφερε το πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Σάλιακας σταμάτησε με το χέρι την πορεία της προς τα δίχτυα.

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα. σημειώνοντας το πρώτο του φετινό γκολ με την πράσινη φανέλα και ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα στο σκορ στο 33’ (1-0).

Ο ΠΑΣ απείλησε για την ισοφάριση στο 44’ με το  Διούδη να αποκρούει σωτήρια την κεφαλιά του Κάργα, ενώ η καλύτερη στιγμή του τριφυλλιού ήρθε στο 45’ μετά από απανωτά τακουνάκια των Βιγιαφάνιες και Μακέντα και σέντρα πάρε-βάλε του Ζαγαρίτη προς τον Χατζηγιοβάνη που αστόχησε προ κενής εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Αϊτόρ αντί του Αλεξανδρόπουλου και ο Ισπανός τον δικαίωσε με υψηλού επιπέδου τελείωμα και αφού «έσκαψε» περίτεχνα τη μπάλα, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Παναθηναϊκού στο 59’ (2-0).

Η αναγκαστική αλλαγή του Κουρμπέλη στο 72’ άλλαξε άρδην το σκηνικό του ματς, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο ματς στο 75’ με τον Διούδη να αποκρούει τετ α τετ με τον Πέερσμαν και στο 78’ με το δοκάρι να σταματάει τον «κεραυνό» του Σάλιακα.

• 11

Ο Λάζλο Μπόλονι διατήρησε για δεύτερο ματς το 4-3-3 ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού, αλλά και τα πρόσωπα που ξεκίνησαν στο εκτός έδρας νικηφόρο ντέρμπι με την ΑΕΚ . Στο δεύτερο ημίχρονο τροποποίησε το σχηματισμό σε 4-2-3-1 με την είσοδο του Αϊτόρ αντί του Αλεξανδρόπουλου και του βγήκε, όχι όμως και η είσοδος του Σερπέζη αντί του Κουρμπέλη στο 72’.

• 8

Ο Αργύρης Γιαννίκης τροποποίησε το σχηματισμό του ΠΑΣ Γιάννινα προκειμένου να κουμπώσει πάνω σε αυτόν του Παναθηναϊκού, επιλέγοντας το 4-3-3 με τον Κάργα 6άρι και τους Σιόντη και Κάστρο εσωτερικούς μέσους. Στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε ένα πιο δημιουργικό μέσο τον Καρτάλη αντί του Κάργα και στο 60’ έκανε το σύστημα 4-4-2 με τον Νάουμετς αντί του Μπρένερ.

59'

Στη φάση του δεύτερου γκολ του Παναθηναϊκού το τελείωμα του Αϊτόρ είναι πολύ υψηλού επιπέδου, καθώς κατάφερε να σκάψει τη μπάλα και τη στείλει στα δίχτυα έχοντας ελάχιστο κενό προς αξιοποίηση.

• 19’

Ο Χατζηγιοβάνης κλέβει τη μπάλα και μπαίνει στην περιοχή, δίνει στον Βιγιαφάνιες και αυτός στρώνει στον Μαουρίσιο που πλασάρει από καλή θέση άουτ.

• 29’

Ο Κουρμπέλης τροφοδοτεί ωραία τον Χατζηγιοβάνη μέσα στην περιοχή κι αυτός βγάζει υποδειγματική σέντρα προς τον Μακέντα που πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Σάλιακας αποκρούει με το χέρι. Ο διαιτητής υποδεικνύει το καθαρό πέναλτι.

• 33’

ΓΚΟΛ! Ο Βιγιαφάνιες αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

• 44’

Εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα, ο Κάργας πιάνει καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Διούδης αποκρούει σωτήρια.

• 45’

Τακουνάκι του Βιγιαφάνιες προς τον Μακέντα που με νέο τακουνάκι τροφοδοτεί τον Ζαγαρίτη, ο οποίος βγάζει θαυμάσια συρτή σέντρα προς τον Χατζηγιοβάνη που δεν τη βρίσκει όπως θα ήθελε υπό την πίεση του Πέερσμαν σε κενή εστία.

• 50’

Εξαιρετική μπαλιά του Κουρμπέλη προς τον Αϊτόρ που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει, αλλά ο Χουτεσιώτης αποκρούει σωτήρια.

• 59’

ΓΚΟΛ! Εξαιρετική σέντρα του Χατζηγιοβάνη στον Αϊτόρ που σεντράρει, η μπάλα κοντράρει στον Πέερμαν, του επιστρέφει και με εκπληκτικό σκαφτό πλασέ τη στέλνει στα δίχτυα (2-0).

• 75’

Ο Παμλίδης έκοψε τη μπάλα στον Πέερσμαν που βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, ο οποίος αποκρούει σωτήρια.

• 78’

Κεραυνός του Σάλιακα έξω από την περιοχή η μπάλα τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

• 90+3’

Ωραία κάθετη πάσα του Καρλίτος στον Αϊτόρ που πλασάρει από πλάγια δεξιά, αλλά ο Πέερσμαν απομακρύνει τη μπάλα.

• 1

Το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιγιαφάνιες που άνοιξε λογαριασμό, ήταν καθοριστικό στην έκβαση του ματς. Οι πράσινοι άλλωστε όταν προηγούνται στο ημίχρονο βρίσκουν τον τρόπο να κατακτούν νίκες.

• 2

Η είσοδος στο ματς του Αϊτόρ και η τροποποίηση του σχηματισμού σε 4-2-3-1 από τον Μπόλονι απέδωσε καρπούς έως το 72' με τον Ισπανό να καθαρίζει ουσιαστικά το τρίποντο με το εξαιρετικό γκολ που σημείωσε.

• 3

Το ρίσκο που πήρε ο Γιαννίκης με τις αλλαγές του ΠΑΣ Γιάννινα με την ταυτόχρονη αναγκαστική έξοδο του Κουρμπέλη, έκαναν τους φιλοξενούμενους κυρίαρχους, αλλά ο Διούδης και το δοκάρι τους στέρησαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς.

Οι αναμνήσεις ξαναγυρίζουνε και η επιστροφή του Παναθηναϊκού στην ιστορική του έδρα μετά από 31 χρόνια δεν άφησε κανένα φίλο του συλλόγου ασυγκίνητο.

11
Τάσος Χατζηγιοβάννης
Μπορεί να μην σκόραρε ο Ελληνας μεσοεπιθετικός στο αποψινό ματς, ήταν όμως αυτός που έβγαλε τις σέντρες στη φάση του πέναλτι που κέρδισε ο Μακέντα και στο γκολ του Αϊτόρ, ενώ η γενική του εικόνα ήταν συνολικά πολύ καλή.

2
Μανώλης Σάλιακας
Μία αφελής επιλογή του να αποκρούει με το χέρι τη μπάλα στην κεφαλιά του Μακέντα, έφερε το πέναλτι από το οποίο ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς. Η αγωνιστική του εικόνα στο υπόλοιπο διάστημα ωστόσο ήταν πολύ καλή και είχε μία βολίδα στο κάθετο δοκάρι.

22
Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα
Ηρθε από τον πάγκο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, ήταν μέσα στις φάσεις και βοήθησε ουσιαστικά το τριφύλλι. Το κυριότερο όμως είναι ότι έδειξε ικανός να προσφέρει στην ομάδα.

Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Παπαδόπουλου και των βοηθών του σε ένα ματς που δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις.

Λουτσέσκου: «Ό,τι καλό μας έχει συμβεί οφείλεται στον Ιβάν - Πρωταγωνιστής της ένδοξης ιστορίας του ΠΑΟΚ»