ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ
  • 50' Σάλαι

Το κρεμασμένο πανό στο άδειο στο πέταλο των οργανωμένων του ΟΦΗ είχε την μορφή του Ευγένιου Γκέραρντ και το μήνυμα: «στο δρόμο που χάραξες εσύ», όμως ο δρόμος αυτός αποδείχθηκε στραβός.

Στην ευρωπαϊκή του επιστροφή μετά από 20 χρόνια, οι Κρητικοί εμφανίστηκαν υπέρμετρα φοβισμένοι, αγχωμένοι, έξω από τα νερά τους.

Μία ομάδα που έχει ως σήμα κατατεθέν το όμορφο, δημιουργικό, επιθετικό ποδόσφαιρο επέλεξε να τα θυσιάσει όλα αυτά λόγω της κρισιμότητας του ματς και τελικά το πλήρωσε.

Ο σχηματισμός που επέλεξε ο Σίμος (3-5-1-1) έβγαλε τον ΟΦΗ από τα νερά του και αποδείχθηκε βούτυρο στο ψωμί του Απόλλωνα Λεμεσού, που κράτησε σχετικά άνετα το 0-0 στο πρώτο μέρος και χτύπησε στο ξεκίνημα της επανάληψης με ένα γκολ του Σάλαϊ (0-1), σε μία φάση που ο Νταμπό έκανε ότι ήθελε Σελίμοβιτς και Βούρο πριν σερβίρει το έτοιμο τέρμα.

Ο ΟΦΗ που μέχρι εκείνη την ώρα δυσκολευόταν αφόρητα να βγάλει με ασφάλεια την μπάλα από το δικό του μισό και είχε φτιάξει μόλις μία καλή ευκαιρία, πνίγηκε ακόμα περισσότερο από το άγχος.

Ακόμα κι όταν στο γήπεδο βρέθηκαν μαζί τέσσερις μπαλαδόροι (Νέιρα, Ναμπί, Σαρδινέρο, Σολίς), οι Κρητικοί δεν δημιούργησαν απολύτως τίποτα. Επιπόλαιες ενέργειες, πολλές σέντρες, κακές επιλογές, μία άχρωμη ομάδα, με κακή εικόνα στο γήπεδο που δεν άξιζε τίποτα περισσότερο από έναν πρόωρο ευρωπαϊκό αποκλεισμό (0-1) από τον Απόλλωνα Λεμεσού που έκανε τα απολύτως απαραίτητα.

Το γεγονός ότι η ομάδα του Σίμου ολοκλήρωσε χωρίς τελική όλο το δεύτερο ημίχρονο μαρτυρά τα πάντα.

• 20

Ο ΟΦΗ μία ομάδα με καθαρά επιθετική λογική και σήμα κατατεθέν την άμυνα με τετράδα, άλλαξε εντελώς τακτική λογική λόγω της κρισιμότητας του ματς. Ο Σίμος, θέλοντας να εξασφαλίσει αμυντική ισορροπία πήγε με τριάδα στην άμυνα (Βούρος, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης) και ένα σχήμα που έμοιαζε περισσότερο με 3-5-1-1 και τον Σαρδινέρο, πίσω από τον Φιγκεϊρέδο. Το σύστημα δεν τράβηξε καθόλου και μετά το γκολ, ο Σίμος άλλαξε όλη την λογική με τις αλλαγές των Ναμπί, Σολίς αντί των Μαρινάκη και Στάικου. Ο ΟΦΗ έπαιξε φουλ επιθετικό 4-1-3-2, όμως παρότι κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, η εικόνα του δεν βελτιώθηκε.

• 11

Ο Σωφρόνης Αυγουστή βλέποντας τον ΟΦΗ να παίζει με τριάδα στην άμυνα, άλλαξε κι αυτός τα πλάνα του την τελευταία στιγμή, θέλοντας να παίξει σύστημα καθρέφτη, ώστε να βγαίνουν τα μαρκαρίσματα. Κάπως έτσι, και ο Απόλλωνας Λεμεσού πήγε σε σύστημα με τρεις πίσω (Σάλαϊ, Ρομπέρζ, Γιούστε), αλλά με τον Ντιγκινί να παίζει πιο κοντά στον Νταμπό σε ένα σχηματισμό που έμοιαζε περισσότερο με 3-5-2. Η είσοδος του Μπένσχοπ σήμανε σύστημα με δίδυμους πύργους, κάτι που τελικά βοήθησε τους Κύπριους να φτάσουν στο γκολ που έδωσε την πρόκριση.

60

Μιλάμε για φάση που δεν βλέπεις ούτε στα ερασιτεχνικά! Ο Μπένσχοπ με λανθασμένο γύρισμα από το κέντρο δίνει την ευκαιρία στον Φιγκεϊρέδο να περάσει τον τερματοφύλακα. Με την εστία κενή και τον φορ του ΟΦΗ σε πλάγια θέση, ο βοηθός σήκωσε την σημαία και σε γενική κατάπληξη ο διαιτητής σταμάτησε το ματς, σε μία καθαρή φάση για γκολ!

• 16’

Ο Νταμπό ελίχθηκε επικίνδυνα έξω από την περιοχή μετά από πάσα του Αγκίρε, όμως λίγο πριν βγει φάτσα προς την εστία, τον έκοψε σωτήρια ο Βούρος.

• 17’

Μακρινό σουτ του Ρομπέρζ, δεν ανησύχησε ο Βάτερμαν που είδε την μπάλα να περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

• 2’

Ο Ντιγκινί μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ και έκοψε στον Ματέι, όμως η προσπάθεια του τελευταίου ήταν άστοχη.

• 39’

Μακρινό συρτό σουτ του Νέιρα εκτός περιοχής, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει σταθερά ο Δημητρίου.

• 42’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος με τακουνάκι βρίσκει τον Σαρδινέρο, εκείνος κόβει αριστερά στον Φιγκεϊρέδο, που σουτάρει διαγώνια με την μία, όμως ο Δημητρίου διώχνει σε κόρνερ.

• 49’

Γκολ για τον Απόλλωνα Λεμεσού! Από βαθιά μπαλιά από την άμυνα, ο Νταμπό νίκησε στην δύναμη τον Σελίμοβιτς που έπεσε κάτω, ντρίμπλαρε τον Βούρο και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Σάλαϊ, ο οποίος αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έκανε με πλασέ το 0-1.

• 59’

Ο Μπένσχοπ με λανθασμένο γύρισμα από το κέντρο προς τα πίσω δίνει καθαρή ευκαιρία στον Φιγκεϊρέδο. Ο επιθετικός του ΟΦΗ ντριμπλάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έχει κενή την εστία από πλάγια θέση, όμως προς γενική κατάπληξη ο διαιτητής βλέπει σηκωμένο σημαιάκι και δίνει οφσάιντ!!!

• 61’

Ο Νταμπό βρίσκεται φάτσα με τον Βάτερμαν, όμως ο Βούρος με εκπληκτικό τάκλιν αυτοθυσίας γλιτώνει τον ΟΦΗ από το δεύτερο γκολ.

• 88’

Ο Γιαννιώτας με ατομική ενέργεια δημιουργεί ρήγμα από τα αριστερά και σεντράρει, όμως το τελείωμα του Ντιγκιονί είναι άστοχο.

• 94’

Ο Γιαννιώτας φεύγει και πάλι στην κόντρα και με σέντρα σερβίρει έτοιμο γκολ στον Μπένσχοπ, όμως εκείνος δεν μπαίνει καλά στην φάση και σπαταλά την ευκαιρία.

Τα παιχνίδια του ΟΦΗ κατά την διάρκεια της πανδημίας είναι κεκλεισμένων των θυρών, όμως ο κόσμος του πάντα βρίσκει τον τρόπο να είναι κοντά στο Γεντί Κουλέ και να εμψυχώνει την προσπάθεια των παικτών του. Ως είθισται οι γύρω πολυκατοικίες έζησαν και πάλι μεγάλες οπαδικές στιγμές στην επιστροφή του ΟΦΗ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 20 χρόνια.

32
Μπαγκαϊλί Νταμπό
Το βαρύ πυροβολικό του Απόλλωνα έμεινε μακριά από το γκολ, ωστόσο η δική του ενέργεια έκρινε την πρόκριση. Με το εκτόπισμα και την τεχνική του εξέθεσε στην ίδια φάση Σελίμοβιτς και Βούργο, χαρίζοντας έτοιμο γκολ πρόκρισης στον Σάλαϊ. Ο 32χρονος Γάλλος φορ δούλεψε πολύ σε όλο το ματς, χάλασε το build up του ΟΦΗ και αποδείχθηκε υπερπολύτιμος για την ομάδα του.

5
Βαχίντ Σελίμοβιτς
Ο ΟΦΗ τον πήρε για αφεντικό της άμυνας και για να συμμαζέψει μία προβληματική κατάσταση, όμως η πρώτη επίσημη εμφάνιση του Βόσνιου γέμισε προβληματισμό. Χωρίς σιγουριά στις επεμβάσεις του, με λάθος τοποθετήσεις και αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις, ο Σελίμοβιτς ήταν αδύναμος κρίκος πίσω.

29
Μιγκέλ Μεγιάδο
Δεν υπάρχει παιχνίδι του ΟΦΗ, στο οποίο ο Αργεντινός δεν είναι ο αφανής ήρωας του γηπέδου. Ο Αργεντινός έτρεξε πολύ, έκλεψε πολλές μπάλες, έκανε καλά την δουλειά του, αλλά δεν μπορεί να τα κάνει όλα. Από τους λίγους διασωθέντες του ΟΦΗ...

Σε ένα εύκολο, αργό ματς, χωρίς ζόρικες φάσεις ο Φάμπιο Μαρέσκα τα έκανε θάλασσα. Μόνο και μόνο η φάση του 59ου λεπτού αρκεί για να κρεμάσει την σφυρίχτρα του και ο βοηθός το σημαιάκι του. Ένα ανεπίτρεπτο λάθος που δεν βλέπει κανείς ούτε στα τοπικά και για το οποίο ζήτησε συγγνώμη μέσα στο ματς από τους παίκτες του ΟΦΗ. Τι να την κάνουν όμως την συγγνώμη;