Οι «νερατζούρι» βρήκαν γκολ στα χασομέρια του α' ημιχρόνου με τον Χακάν Τασαλχάνογλου και έπαιξαν πολύ... άμυνα στο β' μέρος.

Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα από την αρχή. Στο α' μέρος η Ίντερ έδωσε μπάλα και χώρο στην Μπαρτσελόνα και κοίταξε να χτυπήσει στο τρανζίσιον ή με στατική φάση. Βρήκε γκολ με τον Κορέα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 28', αλλά εν τέλει προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σουτ του Τσαλχάνογλου.

Στο β' μέρος, η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε. Απείλησε, έχασε ευκαιρίες, είχε ακυρωθέν γκολ, αλλά τελικά έφυγε με άδεια χέρια. Στο 61' Ονανά και δοκάρι σταμάτησαν τον Ντεμπελέ και στέρησαν από τους Καταλανούς το 1-1. Ενώ στο 67' ο VAR ήταν αυτός που στέρησε τη χαρά από την Μπαρτσελόνα.

Στο 67' ο Ντεμπελέ κανε ντρίπλα και σέντρα από τα δεξιά, ο Ονάνα έκανε κάκιστη έξοδο και ο Πέδρι σκόραρε σε κενή εστία για το 1-1! Το γκολ, όμως, ακυρώθηκε, καθώς στη φάση υπήρχε χέρι του Φάτι.

Έτσι το 1-0 έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του ματς.

ΙΝΤΕΡ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (76' Ατσέρμπι), Μπαστόνι, Ντιμάρκο (76' Ντάμφρις), Νταρμιάν (77' Γκόσενς), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (85' Ασλάνι), Μχιταριάν, Κορέα (56' Τζέκο), Λαουτάρο Μαρτίνες
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Έρικ Γκαρσία, Αλόνσο (63' Μπαλντέ), Σέρτζι Ρομπέρτο, Κρίστενσεν (58' Πικέ), Μπούσκετς, Πέδρι, Γκάβι (83' Κεσί), Ντεμπελέ, Ραφίνια(63' Ανσού Φάτι), Λεβαντόφσκι

Ίντερ - Μπαρτσελόνα 1-0