0 0
  • Ντάνιελ Ιερεθουέλο
  • Ιλία Μπελόσεβιτς
  • Καρμέλο Πατέρνικο

Μπορεί να είμαστε ακόμα στην 21η αγωνιστική, αλλά το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία ήταν ένας... πρώιμος τελικός για τις δύο ομάδες, σε ό,τι αφορά τουλάχιστον την μάχη για την είσοδο στα πλέι - οφ.

Υπό αυτό το πρίσμα, το ντέρμπι σε συνθήκες θρίλερ ήταν κάπως αναμενόμενο: Οι Λιθουανοί και οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, όμως στην κόρνα της λήξης χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι (81-79).

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα: Ο Ολυμπιακός, που είχε κάνει μία σπουδαία προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, είχε την τελευταία επίθεση με το σκορ στο 79-79. Ο Ουόκαπ όμως έβγαλε μία σπουδαία άμυνα, έκλεψε από τον Σλούκα (16 πόντοι, 6 ασίστ) και σκόραρε δίνοντας μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του, που νωρίτερα είχε βρεθεί στο -7 (72-79), μετά από συνεχόμενα μεγάλα σουτ των Γιώργου Πρίντεζη (16 πόντοι με 7/10 σουτ) Βασίλη Σπανούλη (9 πόντοι) και Σάσα Βεζένκοφ (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ζαλγκίρις του καταπληκτικού Ζόφρι Λοβέρν (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ανέβηκε στο 12-9 και έκανε το «2 στα 2» κόντρα στον Ολυμπιακό, που χάνει σε πιθανή ισοβαθμία με τους Λιθουανούς, πέφτοντας παράλληλα στο 11-10.

• 77

Δεν ήταν και το καλύτερο βράδυ της καριέρας του Σίλερ, που επέμεινε αρκετά σε παίκτες που δεν τον βοήθησαν αρκετά, όπως ο άστοχος Γκριγκόνις. Παρόλα αυτά εντόπισε το πρόβλημα του Ολυμπιακού στην ρακέτα και την... φόρτωσε με τους Λοβέρν, Ρούμπιτ, Χέις και Μιλάκνις, ενώ στο τέλος δεν έκανε κάποια επέμβαση, αφού ο Ουόκαπ έκανε το καλύτερο δυνατό σενάριο για την ομάδα του.

• 32

Η ήττα του Ολυμπιακού συνοδεύτηκε με αρκετά λάθη από την μεριά του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Έλις έπρεπε να αποσυρθεί νωρίτερα στον πάγκο, αφού το σχήμα με Πρίντεζη και Ζαν Σαρλ ήταν σαφώς καλύτερο και πιο λειτουργικό, ενώ σίγουρα θα μπορούσε να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στο δίδυμο Σπανούλης - Σλούκας. Από εκεί και πέρα, ο κόουτς του Ολυμπιακού δεν πήρε τάιμ άουτ στα 21" πριν το τέλος, ενώ δεν θα μάθουμε ποτέ αν είχε δοθεί συγκεκριμένη οδηγία στην τελευταία επίθεση, αφού ο Σλούκας έχασε την μπάλα από τον Ουόκαπ.

40΄

Αναμενόμενο: Το μεγάλο κλέψιμο και το σπουδαίο καλάθι του Τόμας Ουόκαπ στο τέλος, που έδωσε μία πραγματικά σπουδαία νίκη στην Ζαλγκίρις. Ο Σλούκας έχασε την μπάλα και ο Ολυμπιακός μία τεράστια ευκαιρία.

2’ 2 - 3
4’ 7 - 3
6’ 13 - 12
8’ 19 - 14
10’ 26 - 20
Το ματς ξεκίνησε με επιθετικά προβλήματα για τον Ολυμπιακό, που δυσκολεύτηκε να βρει σκορ και πατήματα. Έτσι, η σοβαρή Ζαλγκίρις πήρε από νωρίς προβάδισμα εφτά πόντων (10-3, 4'), όμως οι Πειραιώτες βρήκαν απάντηση με Σλούκα και Χάρισον για το 13-12 του 6ου λεπτού. Τα τρίποντα συνεχίστηκαν και από τις δύο μεριές (4/6 η Ζαλγκίρις, 4/10 ο Ολυμπιακός) μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου και το 26-20 υπέρ της Ζαλγκίρις.
12’ 31 - 25
14’ 36 - 33
16’ 36 - 35
18’ 40 - 41
20’ 45 - 44
Παρά την συνεχιζόμενη ευστοχία της Ζαλγκίρις, ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος στην δεύτερη περίοδο. Το σχήμα με Σλούκα - Σπανούλη - Βεζένκοφ - Πρίντεζη και Ζαν Σαρλ λειτούργησε υποδειγματικά σε επίθεση - άμυνα και οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν πήραν προβάδισμα (36-38, 26') μετά από επιμέρους 3-13. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και τελικά η ανάπαυλα για το ημίχρονο την βρήκε μπροστά στο σκορ (45-44).
22’ 48 - 50
24’ 52 - 52
26’ 57 - 54
28’ 63 - 58
30’ 63 - 60
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με συνεχόμενους πόντους από τον Πρίντεζη και καλές άμυνες από την πλευρά του Ολυμπιακού, όμως αυτό δεν συνδυάστηκε με προβάδισμα στο σκορ. Αντίθετα, η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις επιθετικά και στο 25' βρέθηκε στο +5 (57-52), ενώ ο Λοβέρν (11 πόντοι από το 20' μέχρι το 30') την κράτησε μπροστά στο σκορ (61-54, 27'). Η περίοδος έκλεισε τελικά στο 63-60 υπέρ των γηπεδούχων.
32’ 67 - 62
34’ 70 - 67
36’ 72 - 73
38’ 72 - 79
40’ 81 - 79
Ένα γρήγορο 4-0 της Ζαλγκίρις έφερε τον Ολυμπιακό στο -7 (67-60) και οι Πειραιώτες έπρεπε να βελτιώσουν όλους τους τομείς του παιχνιδιού τους. Ο Πρίντεζης, ο ΜακΚίσικ και οι άμυνες δημιούργησαν το παζλ για το σερί 7-0 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα (67-67) και τα τελευταία εφτά λεπτά κύλησαν σε ρυθμό και συνθήκες... θρίλερ. Βεζένκοφ Πρίντεζης και Σπανούλης (δύο φορές) χτύπησαν από το τρίποντο για το 72-79 στο 37', όμως ο Μιλάκνις είχε απάντηση για το 77-79, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Λοβέρν ισοφάρισε (79-79) και η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια του Ολυμπιακού, όμως ο Ουόκαπ έκλεψε στην φάση του αγώνα, σκόραρε (81-79) και έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

• 1

Η τελευταία επίθεση. Έγκλημα, αυτοκτονία, μπορούμε να το γράψουμε με χίλιους διαφορετικούς τρόπους. Ο Ολυμπιακός είχε 20" για να βρει τον πόντο (ή τους πόντους) της νίκης, όμως ο Σλούκας έχασε την μπάλα από τον Ουόκαπ και η ιστορία έγραψε πως οι Πειραιώτες έχασαν δικό τους ματς.

• 2

Ο Ζόφρι Λοβέρν. Όλοι θα σταθούν στο κλέψιμο του Ουόκαπ, αλλά χωρίς τα... όργια του έμπειρου ψηλού δεν θα υπήρχε ποτέ η πιθανότητα νίκης της Ζαλγκίρις. Μεγάλο ματς από τον Γάλλο, που είχε 17 πόντους στο δεύτερο μέρος.

• 3

Τα ριμπάουντ. Με εξαίρεση τον σχεδόν συγκινητικό Βεζένκοφ, η προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ ήταν σχεδόν... ανύπαρκτη. Η Ζαλγκίρις πήρε δέκα περισσότερα (31-21) και από εκεί βρήκε εύκολους πόντους, ακόμα και όταν δεν λειτουργούσε σωστά στην επίθεση.

Η απογοήτευση του Μάρτιν... μιλά από μόνη της. Ο Ολυμπιακός έχασε ένα δικό του ματς και τώρα... τρέχει.

77
Ζόφρι Λοβέρν
Τρομερό ματς από τον έμπειρο ψηλό. Κράτησε μόνος του την Ζαλγκίρις στο παιχνίδι, έκανε... πλάκα στους Έλις - Μάρτιν και συνολικά ήταν ο καλύτερος του αγώνα.

32
Οκτάβιους Έλις
Γνωρίζοντας πως ο Μάρτιν δεν είχε στο 100% λόγω τραυματισμού, ο Έλις έκανε ό,τι μπορούσε για να είναι ο χειρότερος του Ολυμπιακού. Κακές άμυνες, χαζά φάουλ, μικρή συγκομιδή επιθετικά και ένα βράδυ που πρέπει να ξεχάσει ο Έλις.

0
Τόμας Ουόκαπ
Μόνο και μόνο για το κλέψιμο και το τρελό καλάθι στο τέλος, ο Ουόκαπ κερδίζει τον ρόλο του πρωταγωνιστή στο ματς. Τεράστια φάση, που δείχνει, εκτός όλων των άλλων και τον χαρακτήρα του, όπως και συνολικά την προσωπικότητα της Ζαλγκίρις.

Οι Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς και Πατέρνικο απέφυγαν τα μεγάλα λάθη, σε ένα δύσκολο ματς που είχε αρκετές μάχες και επαφές. Σε γενικές γραμμές είχαν καλή απόδοση και δεν έκριναν το αποτέλεσμα του αγώνα.