ΛΑΡΙΣΑ
  • Παπαπέτρου
  • Θεονάς
  • Ξενικάκης

Με το... δεξί μπήκε στο 2021 ο Ηρακλής καθώς πήρε την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη για το νέο έτος, απέναντι στην αξιόμαχη Λάρισα με 73-69.

Δύο ομάδες με δύο τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις. Η Λάρισα με την ευστοχία της από τα 6.75 κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Ηρακλής δεν παρέδωσε τα όπλα και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε... στροφές και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλάθια κυρίως μέσα από το «ζωγραφιστό» κατάφερε και ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ.

Παρά το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο που είχαν, οι «κυανόλευκοι» στην επόμενη περίοδο έβγαλαν αντίδραση και με εξαιρετική άμυνα αλλά και πολύ καλές επιθετικές επιλογές κατάφεραν και επέστρεψαν από το -14, ενώ στη συνέχεια με καθαρό μυαλό δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και πήραν μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια.

Από την άλλη η Λάρισα, το πάλεψε μέχρι τέλους παρότι έχασε το πολύ καλό προβάδισμα που είχε χτίσει, όμως ειδικότερα στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της φαινόταν πολύ κουρασμένοι. Παρόλα αυτά δεν περνά απαρατήρητη η εξαιρετική της αμυντική λειτουργία στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι 24 πόντοι από τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και ο τρόπος που «έκλεισαν» τον αρχηγό του Ηρακλή, Βασίλη Καββαδά και δεν του επέτρεψαν να κάνει το παιχνίδι που ήθελε.

Από πλευράς νικητών ο Ολιβιέρ Χάνλαν πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ και ο Ουίλ Χάτσερ έδωσε σημαντικές λύσεις (17π., 4 ριμπ., 3 ασ.). Από τη Λάρισα ο Τζέρι Σμιθ με 31 πόντους και 6/7 τρίποντα αναμφίβολα ξεχώρισε, όμως στο τέλος η κούραση τον κατέβαλε.

Στο ξεκίνημα ο Ηρακλής μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση με ένα σερί 7-0, με τη Λάρισα να μην έχει καταφέρει να βρει σκορ για περίπου τρεισήμισι λεπτά. Από εκεί και έπειτα όμως οι Θεσσαλοί ανέβασαν... στροφές και απάντησαν με ένα 11-0 που τους έβαλε σε θέση οδηγού (7-11). Οι δύο αντίπαλοι είχαν ρίξει το βάρος στην άμυνα περισσότερο, με τον Ηρακλή να καταφέρνει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ (19-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να ξεκίνησε με τους γηπεδούχους προηγούμενους, όμως εξελίχθηκε σε μια ολοκληρωτική κυριαρχία της Λάρισας. Οι Θεσσαλοί με «όπλο» την άμυνα κράτησαν τους «κυανόλευκους» χαμηλά στο σκορ (10-23 επιμέρους σκορ), ενώ επιθετικά έμοιαζαν ασταμάτητοι από τα 6.75 έχοντας πετύχει τους 24 από τους 39 πόντους τους στο πρώτο ημίχρονο από τη γραμμή των τριών πόντων (8/16 3π.). Την ίδια στιγμή ο Ηρακλής είχα χάσει τελείως τη συγκέντρωση του επιθετικά κάνοντας πολλές κακές επιλογές, ενώ η αστοχία του στα σουτ τριών πόντων (0/8 3π) του στοίχισε, με τη Λάρισα να βρίσκεται στο +10 στην ανάπαυλα (29-39).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα το εκπληκτικού Τζέρι Σμιθ που έκανε το 5/5 από τα 6.75 και ανέβασε τη διαφορά στο +14. Ο Ηρακλής όμως στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και με τρομερή ενέργεια στην άμυνα αλλά και πολύ στοχευμένες επιλογές στην επίθεση ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Αμυντικά περιόρισε τη Λάρισα στους 15 πόντους, ενώ επιθετικά πέτυχε 30 πόντους με πρωταγωνιστές τους Χάνλαν και Χάτσερ. Ένα λεπτό πριν το τέλος οι «κυανόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι και τον... κατάκοπο πλέον Σμιθ, πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα, ενώ μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου βρέθηκε στο +5 (59-54).

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες φαινόταν να έχουν χάσει τη... φρεσκάδα τους, με το θέαμα αλλά και την ποιότητα των δύο προηγούμενων περιόδων να απουσιάζουν. Παρά το «κακό» μπάσκετ, ο Ηρακλής διατηρούσε το προβάδισμα του και φαινόταν πιο ξεκούραστος και πιο συγκεντρωμένος με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69