BASKONIA
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Γκίτις Βίλιους

Η βάση ήταν εκεί: Οι δύο σερί νίκες σε Κάουνας και Μόναχο είχαν ήδη ανεβάσει την ψυχολογία στα ύψη και το «πράσινο» μομέντουμ... έδεσε με την αύρα του Ρικ Πιτίνο. Στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ, ο 67χρονος τεχνικός έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους παίκτες του Παναθηναϊκού, που κυριάρχησαν απόλυτα για να φτάσουν στο εύκολο και... απολαυστικό 100-68 επί της Μπασκόνια.

Η επίθεση λειτούργησε υποδειγματικά, η άμυνα ανέβηκε επίπεδο με deflections, κοψίματα και πίεση στη μπάλα και συνολικά οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μία φανταστική εμφάνιση, που είχε ως άμεσο αποτέλεσμα την 7η νίκη σε 11 ματς της Regular Season της Euroleague.

Ο Νικ Καλάθης ήταν ξανά το βαρόμετρο και ο άνθρωπος που έκανε όλες τις δουλειές σε υψηλό επίπεδο (12π, 9 ασ, 6ριμπ), ενώ ο Τζίμερ Φριντέτ έδειξε ξανά τις πτυχές ενός κορυφαίου σκόρερ (21π, 4/5 τρίποντα), ξεσηκώνοντας συνεχώς το ΟΑΚΑ!

Η αλήθεια είναι πάντως πως ο Πιτίνο πήρε κάτι απ΄όλους τους παίκτες του: Τόμας και Ράις σκόραραν, ο Παπαπαπέτρου βοήθησε, ο Παπαγιάννης είχε τις στιγμές του και ο Τζόνσον έκανε step up, ενώ ο Μήτογλου ήταν εξαιρετικός πάνω στον Σενγκέλια.

Ο Παναθηναϊκός μέτρησε τρίτη σερί νίκη και περιμένει τον Ολυμπιακό για το μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής (6/12, 21:30) με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, την ώρα που η Μπασκόνια έπεσε στο 5-6.

• 6

Το «Pitino Effect» φάνηκε με τον πιο καθαρό τρόπο στο ΟΑΚΑ: Ο Παναθηναϊκός άφησε την επίθεση να κυλήσει... αυτόματα, η άμυνα όμως ανέβασε αισθητά την απόδοσή της. Η διάθεση για μάχη σε κάθε μπάλα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο ματς και οι «πράσινοι» μπορούν εύκολα να πουν πως έχουν μία καλή βάση ενόψει της συνέχειας.

• 19

Εντελώς... ανοργάνωτη και σε άλλο γήπεδο η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι δεν ήταν έτοιμοι για τον Παναθηναικό, είχαν πολλά θέματα σε άμυνα - επίθεση και δεν μπόρεσαν να φέρουν σε δύσκολη θέση τα αδύναμα σημεία των γηπεδούχων. Βράδυ που θα θέλει σίγουρα να ξεχάσει ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

29'

Έχοντας τρομερή ψυχολογία και «ζεστή» τη μηχανή του, ο Τζίμερ Φριντέτ σηκώθηκε από το... σπίτι του, σκόραρε ξανά για τρεις και έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ!

2’ 2 - 4
4’ 8 - 10
6’ 12 - 11
8’ 17 - 17
10’ 20 - 17
Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νωθρός στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Κάποιες άσχημες επιλογές στην επίθεση και ένα μικρό ζήτημα στο κομμάτι των ριμπάουντ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ακόμα και όταν ο Φριντέτ έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (17-11, 7'). Ο Στάουσκας απάντησε με 2/2 τρίποντα (17-17, 8') και ένα νέο μακρινό σουτ του Ράις έδωσε... πράσινο προβάδισμα στο 10' (20-17).
12’ 27 - 22
14’ 32 - 27
16’ 34 - 27
18’ 39 - 28
20’ 46 - 36
Ο Καλάθης ανέβασε στροφές στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και μαζί του βελτιώθηκε συνολικά η ομάδα του Πιτίνο. Με καλές αποφάσεις και συνεχόμενες ασίστ σε Παπαπέτρου - Ουάιλι, ο Νικ βοήθησε στην εδραίωση του... οδηγού Παναθηναικού και στο +7 (34-27) του 15ου λεπτού. Παρά τα μαζεμένα λάθη από την διαιτητική τριάδα με κάποια υπερβολικά σφυρίγματα, η Μπασκόνια δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 11 (39-28, 18'), προτού κλείσουν το πρώτο μέρος στο +10 (46-36).
22’ 52 - 36
24’ 57 - 44
26’ 66 - 49
28’ 66 - 51
30’ 72 - 51
Έχοντας φόρα και καλή ψυχολογία, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά την τρίτη περίοδο: Κλεψίματα στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κράτησαν σε θέση κυριαρχίας τους «πράσινους», κάτι που αποτυπώθηκε και στο +16 (52-36, 22') και λίγο αργότερα στο +17 (57-40, 23'). Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ο Φριντέτ... πυροβολούσε από παντού και η ομάδα του Πιτίνο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ασφαλές και γερό προβάδισμα 21 πόντων (72-51).
32’ 80 - 57
34’ 85 - 61
36’ 91 - 61
38’ 93 - 61
40’ 100 - 68
Όλα είχαν κριθεί από το τρίτο δεκάλεπτο και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σταθερά κυρίαρχος και οδηγός, η Μπασκόνια πέταξε λευκή πετσέτα και οι «πράσινοι» έφτασαν άνετα σε μία εμφατική νίκη, που έφερε χαμόγελα και χειροκροτήματα στο ΟΑΚΑ.

• 1

Η ευστοχία στα τρίποντα. Πέρσι, ο Πιτίνο βρήκε μία ομάδα που είχε μεγάλη αδυναμία στο μακρινό σουτ. Φέτος, ο 67χρονος τεχνικός είδε... θέαμα και ουσία έξω από τα 6,75 μέτρα, αφού ο Φριντέτ, ο Ράις και οι υπόλοιποι «πράσινοι» έκαναν σόου από το τρίποντο, με 46,4 % και 13/28 προσπάθειες.

• 2

Ο Νικ Καλάθης και ο Τζίμερ Φριντέτ. Φάνηκε και σήμερα ξεκάθαρα: Όταν ο πρώτος πατά γκάζι, τότε ανεβάζει αυτόματα επίπεδο και τον Παναθηναϊκό. Σούπερ στην οργάνωση του παιχνιδιού, καλός σε άμυνα και σκοράρισμα, ο Νικ είχε ξανά όλο το πακέτο και ήταν το βαρόμετρο για τη νίκη της ομάδας του. Για τον Φριντέτ, τα πράγματα ήταν πιο απλά: Ο Πιτίνο του έδωσε μεγαλύτερη ελευθερία και εκείνος ανταπέδωσε με σκορ, τρίποντα και θέαμα!

• 3

Η άμυνα. Ο Ρικ Πιτίνο το δήλωσε, η ομάδα του ανταποκρίθηκε άμεσα. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιεστικός στην άμυνα, έκοψε μπάλες, εφάρμοσε άμεσα τα περίφημα deflections και η μάχη σε κάθε φάση φάνηκε στις κακές ή άστοχες επιλογές των φιλοξενούμενων.

Μικροί και μεγάλοι περίμεναν την επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στο ΟΑΚΑ και ο θρυλικός προπονητής γνώρισε την αποθέωση στο Μαρούσι, προτού συνοδεύσει την έναρξη της δεύτερης θητείας του στον Παναθηναϊκό με μία σημαντική νίκη.

32
Τζίμερ Φριντέτ
Τρομερό ματς από τον Φριντέτ, που... ξεμπούκωσε και στην Euroleague μετά τα 11 λεπτά συμμετοχής στο Μόναχο. Ο Αμερικανός βρήκε ελευθερία, πήρε προσπάθειες και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ με 21 πόντους και 4/5 τρίποντα, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

23
Τόκο Σενγκέλια
Καθόλου καλός ο ηγέτης της Μπασκόνια. Νευρικός και άστοχος, ο Σενγκέλια έμεινε εκτός αγώνα και αυτό κόστισε σημαντικά στην ομάδα του, που έχασε από νωρίς κάθε ελπίδα για νίκη.

33
Νικ Καλάθης
Μπορεί να ήταν σχετικά αθόρυβος, αλλά ακόμα και έτσι, είχε το καλύτερο ranking, προσφέροντας σε άμυνα, επίθεση και οργάνωση. Ο Νικ Καλάθης είναι πάντα το βαρόμετρο για τον Παναθηναϊκό και σήμερα το έδειξε ξανά.

Οι διαιτητές της αναμέτρησης δεν είχαν δύσκολο έργο, αλλά κάποια σφυρίγματα στο πρώτο μέρος έφεραν δικαιολογημένα παράπονα στον Παναθηναϊκό, αφού σφυρίχτηκαν φάουλ που δεν υπήρξαν ποτέ. Συνολικά πάντως, οι Λοτερμόζερ, Λάτισεβς και Βίλιους δεν επηρέασαν την εικόνα και το αποτέλεσμα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν ένα σκαλί πιο πάνω από τους Βάσκους.

Επέστρεψε στις προπονήσεις της Μπαρτσελόνα ο Ερτέλ! (pic)